Kolor kataru zdradza stan zdrowia. Lekarz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę

2023-03-27 12:06

Zwracanie uwagi na nietypowe objawy może dać cenne informacje związane ze stanem zdrowia danej osoby. Otolaryngolog wyjaśnia, że nawet kolor wydzieliny z nosa może wskazywać na nietypowe stany, jakie rozwijają się w ciele człowieka. Ekspert tłumaczy, co powinno zaniepokoić.

Kolor kataru zdradza stan zdrowia. Lekarz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę
Autor: Getty Images Kolor kataru zdradza stan zdrowia. Lekarz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę

Dr Raj Sindwani z Cleveland Clinic jest otolaryngologiem. Ekspert tłumaczy, że nawet kolor kataru może dużo mówić o stanie zdrowia człowieka. A wydzielina może wskazywać na konkretne stany – od infekcji po alergie.

Zdaniem lekarza, jeśli kolor wydzieliny zmienił się, należy dokładnie mu się przyjrzeć. - Chodzi o to, że wszystko było dobrze, nic ci nie przeszkadzało, a potem coś się zmieniło – wyjaśnia i zaleca, by w takich przypadkach spojrzeć na swoje zdrowie nieco "bardziej holistycznie".

- Jeśli dana osoba zauważa zmiany w kolorze wydzieliny z nosa, powinna zastanowić się, co się zmieniło w jej najbliższym otoczeniu - radzi otolaryngolog.

Katar - jak go wyleczyć?

Śluz w nosie jest częścią systemu ochraniającego organizm. Co więcej, nawilża powietrze i ułatwia oddychanie. Okolice zatok są środowiskiem, które naturalnie wiąże się z wilgocią.

Zwykle wydzielina jest klarowna, jednak gdy coś dzieje się w organizmie, może zmieniać kolor i konsystencję. Zwracanie uwagi na nietypowe objawy może dać cenne informacje związane ze stanem zdrowia danej osoby.

Otolaryngolog wyjaśnia, co oznacza kolor kataru:

  • "czysty katar", czyli bezbarwna, wodnista wydzielina – zwykle sygnalizuje alergię lub istnienie w najbliższym otoczeniu czynnika środowiskowego, który powoduje katar; z reguły nie powinien budzić niepokoju, a dostępnych jest wiele leków bez recepty, które mogą pomóc załagodzić tę dolegliwość;
  • biały – wskazuje na infekcje nosa lub przeziębienie; jest wynikiem zapalenia tkanek i związanego z tym spowolnienia przepływu śluzu, który ma bardziej mętną konsystencję;
  • żółty – jest oznaką nasilenia się przeziębienia lub innej infekcji; kolor zawdzięcza białym krwinkom, który powodują żółty odcień wydzieliny podczas walki organizmu z infekcją; lekarz zaznacza, że jeśli towarzyszą mi inne objawy takie jak rozbicie i gorączka, warto udać się do specjalisty;
  • zielony – spowodowany zagęszczeniem martwych białych krwinek; może świadczyć o bakteryjnym zapaleniu zatok lub przewlekłym zapaleniu zatok; często objawowi towarzyszy także ucisk i ból twarzy, trudności w oddychaniu, zaburzenia węchu i smaku;
  • różowy lub czerwony – najczęściej to efekt pęknięcia tkanki w nosie w wyniku podrażnienia lub suchości; w innych przypadkach może być wynikiem urazu lub infekcji, lecz ekspert wyjaśnia, że "kilka plamek krwi może nie być wielkim problemem", jednak gdy objawy nie ustają, należy zgłosić to lekarzowi;
  • czarny – wynik wdychania chemikaliów np. w trakcie palenia tytoniu, sprzątania kurzu i brudu; może być także objawem infekcji grzybiczej, więc jeśli symptom nie zniknie od razu, należy porozmawiać o tym ze specjalistą.

Choć kolor kataru może zdradzić wiele o zdrowiu danej osoby, w większości przypadków nie ma się czego bać. Jeśli jednak katar nie mija, towarzyszą mu inne objawy lub regularnie pojawiają się w nim ślady krwi, warto porozmawiać o tym z lekarzem.