Jak wywalczyć ALIMENTY dla dziecka

2007-09-05 9:28

Co może zrobić matka, jeśli ojciec dziecka nie chce ponosić kosztów jego utrzymania? Jak uzyskać alimenty i w jakiej będą one wysokości?

Jak wywalczyć ALIMENTY dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak złożyć pozew o alimenty na dziecko?
  2. Wsparcie finansowe dla samotnej matki
  3. Jak obliczyć kwotę alimentów
  4. Cenne informacje o dochodzeniu alimentów

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, „rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie”. Obowiązek alimentacyjny zobowiązuje do zapewnienia dziecku środków utrzymania (mieszkanie, wyżywienie, ubrania, opieka lekarska) oraz środków wychowania (opieka, pielęgnacja, wykształcenie, rozwijanie uzdolnień). Obowiązek ten istnieje do czasu uzyskania przez dziecko samodzielności finansowej (maksymalnie do 26. roku życia).

Jak złożyć pozew o alimenty na dziecko?

Jeżeli ojciec uchyla się od ponoszenia kosztów utrzymania dziecka lub płaci zbyt mało, matka dziecka powinna wystąpić z pozwem o alimenty. Do pozwu powinna dołączyć wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas trwania procesu. Takie zabezpieczenie (wydawane przez sąd po uprawdopodobnieniu dochodzonego roszczenia) zobowiązuje ojca do wpłacania przez czas trwania postępowania ustalonej przez sąd kwoty matce dziecka do 10. dnia każdego miesiąca. Do pozwu o alimenty należy dołączyć:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (zupełny w wypadku sądowego ustalenia ojcostwa)
  • skrócony odpis aktu małżeństwa lub odpis wyroku o ustaleniu ojcostwa
  • zaświadczenie o dochodach
  • dokumenty potwierdzające wydatki na dziecko
  • wskazać świadków na okoliczność kosztów utrzymania i potrzeb dziecka oraz na okoliczność sytuacji materialnej pozwanego, jeżeli np. ma źródło dochodów, którego nie ujawnił.
Ważne

  • Sąd zasądza alimenty od daty wniesienia pozwu, a za okres wcześniejszy – tylko wówczas, gdy nie zostały zaspokojone potrzeby dziecka lub kiedy na pokrycie tych potrzeb matka np. zaciągnęła pożyczkę i zostanie to udowodnione przed sądem.
  • Dzieci małżeńskie i pozamałżeńskie mają takie same prawa.
  • Dzieci mają prawo do utrzymania na takim samym poziomie, na jakim żyją ich rodzice.
  • Wsparcie finansowe dla samotnej matki

    Jak obliczyć kwotę alimentów

    O wysokości alimentów decydują „usprawiedliwione potrzeby dziecka” oraz zarobkowe i majątkowe możliwości rodziców. Składając pozew, należy wskazać kwotę dochodzonych alimentów. Jak to zrobić? Trzeba obliczyć miesięczny koszt utrzymania dziecka, uwzględniając tzw. koszty roczne, czyli ceny ubrań sezonowych, wakacji, opłat innych niż miesięczne. Koszty roczne trzeba zsumować i podzielić przez 12, do tego dodać stały średni koszt miesięcznego utrzymania dziecka. Od ojca można dochodzić więcej niż połowy otrzymanej kwoty, bo matka świadczy alimenty w formie niematerialnej (pomoc w odrabianiu lekcji, pranie, prasowanie, gotowanie itp.). Matka musi przed sądem udowodnić ponoszone na dziecko wydatki, dlatego powinna przedstawić potwierdzające je rachunki, faktury oraz inne dokumenty. Jeżeli np. dziecko jest przewlekle chore, to zaświadczenie od lekarza i faktury potwierdzające wydatki na leczenie; jeżeli dziecko korzysta z dodatkowych zajęć, to zaświadczenia i rachunki, które to potwierdzą. Jeżeli wydatków nie może udowodnić rachunkami, powinna złożyć wniosek o przesłuchanie świadków na tę okoliczność. Sąd, oceniając sytuację finansową pozwanego, bierze pod uwagę jego dochody, stan posiadania oraz zobowiązania (np. obowiązek alimentacji innych dzieci, kredyty). Podstawą do tej oceny są zaświadczenia o zarobkach, roczne zeznania o dochodach (PIT) i zeznania świadków. Możliwości finansowe ojca to nie tylko dochody i zarobki uzyskane, ale też potencjalne – takie, które powinien osiągać przy dołożeniu starań, wykorzystaniu kwalifikacji i prawidłowej gospodarce majątkiem.

    Cenne informacje o dochodzeniu alimentów

    Pozew o alimenty składa się do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka lub ojca. Strona wnosząca pozew nie ponosi kosztów sądowych, a jeśli ustanowi pełnomocnika, w pozwie może wnosić o zasądzenie zwrotu kosztów od pozwanego. W wypadku zasądzenia alimentów sąd zasądza zwrot kosztów adwokata od pozwanego na rzecz matki dziecka. Wyrokowi w sprawie o alimenty sąd nadaje rygor natychmiastowej wykonalności, to znaczy, że nawet w wypadku ich zaskarżenia, do czasu wydania orzeczenia przez sąd odwoławczy, pozwany musi płacić ustaloną kwotę. Jeśli mimo to zobowiązany nie płaci, należy z wyrokiem opatrzonym klauzulą wykonalności i tytułem wykonawczym zwrócić się do dowolnego komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Roszczenie o zapłatę zasądzonych alimentów przedawnia się po 3 latach.

    Zrób to koniecznie

    Dopilnuj, by wszystkie rachunki potwierdzające wydatki na dziecko (nawet na ubrania czy podręczniki) były wystawione na twoje nazwisko, inne mogą być zakwestionowane.

    miesięcznik "M jak mama"