Brak sutka po rekonstrukcji piersi to standard. Polka potrafi go odtworzyć tak dobrze, że nie widać różnicy

2022-11-03 14:27

Brodawki sutkowe w procesie odbudowy piersi stanowią problem drugorzędny. Dla chirurga najważniejsze jest skuteczne przeprowadzenie zabiegu, przez co kobiety często nie wiedzą, że są dalsze możliwości. Jedną z nich jest wykonanie mikropigmentacji, która może rozwiązać wiele problemów - nie tylko w przypadkach schorzeń onkologicznych.

Brak sutka po rekonstrukcji piersi to standard. Polka potrafi go odbudować tak dobrze, że nie widać różnicy
Autor: Getty Images Brak sutka po rekonstrukcji piersi to standard. Polka potrafi go odbudować tak dobrze, że nie widać różnicy

Zespoły specjalistów ratujących życie pacjentek onkologicznych skupione są na procesie leczenia. Rzadko kiedy bierze się pod uwagę ich komfort i kondycję psychiczną. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ pacjentów onkologicznych nie ubywa a jak wiadomo - w tej chorobie liczy się czas. 

To, że w procesie zdrowienia z choroby niezwykle pomocne jest zachowanie pogody ducha, wiemy nie od wczoraj. Ważne są nie tylko relacje międzyludzkie czy wsparcie najbliższych, istotny jest komfort osoby chorej, która w wyniku procesu leczenia straciła tak wiele. Należy pamiętać, że pacjent onkologiczny wraz z utratą brwi, rzęs, włosów czy piersi często traci także pewność siebie.

Pozbawionym atrybutów kobiecości pacjentkom trudno jest przejść przez proces zdrowienia, nawet jeśli mogą liczyć na rodzinę i przyjaciół. Są kobiety, dla których wygląd ma mniejsze znaczenie, a zdrowie jest dla nich największym priorytetem. Są też takie, które absolutnie na ten nowy wizerunek zgody nie mają.

Zdrowo odpytani - Rak piersi

Agnieszka Golda jest kosmetologiem i linergistką medyczną. Wieloletnie doświadczenie we współpracy z chirurgami plastycznymi i lekarzami medycyny estetycznej skłoniło ją do propagowania wiedzy na temat możliwości, jakie dają nowoczesne metody linergistyki. Jest ich całkiem sporo, choć mówi się o nich niewiele. Linergista z powodzeniem potrafi nadać piersiom kobiet po rekonstrukcji (i nie tylko) naturalny wygląd, stosując pigmentację medyczną brodawki i otoczki sutkowej. 

Red. Marcelina Dzięciołowska: Proces “odbudowy piersi” nie kończy się na rekonstrukcji?

Agnieszka Golda, linergistka: Nie musi się na tym kończyć. Końcowy etap długiej drogi odtworzenia piersi, na przykład po jej amputacji z powodu raka to, odtworzenie zespołu brodawka-otoczka sutkowa. Metody rekonstrukcji są stale udoskonalane, ich głównym celem jest uzyskanie trwałego wzgórka i otoczki kolorystycznie odpowiadającej piersi zdrowej. Jest to swoiste dopełnienie, które zamyka proces rekonstrukcji. Dzięki temu zabiegowi zrekonstruowana pierś zaczyna w pełni przypominać swoim wyglądem tę utraconą, co ma dobre konsekwencje dla psychiki i cielesności pacjentki.

“Odzyskanie” piersi to dla kobiety ważna sprawa. Jej wygląd też ma ogromne znaczenie. Jakie są metody odtworzenia brodawki?

Brodawkę można odtworzyć na kilka sposobów - od metody pigmentacji medycznej 3D poprzez miejscową plastykę płatową po przeszczepy tkanek.

Jakie możliwości daje pigmentacja medyczna?

To bardzo prosty sposób odtworzenia brodawki i otoczki, nazywany mikropigmentacją medyczną. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, daje możliwość dopasowania kształtu i koloru odtwarzanej otoczki, a przede wszystkim uzyskania złudnego wyglądu wypukłości brodawki, tak by wyglądała wiarygodnie.

Tatuaż otoczki brodawki a pigmentacja medyczna - jaka jest różnica?

Zabieg rekonstrukcji – odtworzenia otoczki brodawki jest mylnie nazywany tatuażem. Mikropigmentacja medyczna polega na śródskórnym podaniu specjalistyczną igłą z prędkością około 100-120 uderzeń na sekundę pigmentu o odpowiednio dobranej kolorystyce. 

Dzięki metodzie pigmentacji można również odtworzyć brodawkę sutka, stosując metodę 3D. Tatuaż jest zabiegiem, podczas którego pigment wprowadzany jest w głębsze warstwy skóry niż podczas pigmentacji. Zabieg tatuażu jest zabiegiem trwałym, zastosowane pigmenty znacznie różnią się od barwników używanych przy mikropigmentacji. Barwniki do tatuażu mogą zakłócać rezonans magnetyczny.

Czy konieczne jest zastosowanie znieczulenia?

Zabieg najczęściej nie wymaga znieczulenia miejscowego. Pacjentki po rekonstrukcji piersi mają zmniejszone odczucie pigmentowanych okolic.

Jakie są “mankamenty” pigmentacji medycznej?

Wadą zabiegu pigmentacji jest częściowe zanikanie koloru i konieczność powtarzania co kilka lat.

Jak realny wygląd brodawki sutkowej można uzyskać przy pomocy pigmentów u pacjentki onkologicznej?

Efekt jest taki, jak na filmie poniżej.

Dzięki pigmentom dedykowanym rekonstrukcji otoczki brodawki piersi, mamy możliwość praktycznie autentycznego odtworzenia brakującej otoczki lub ukrycia blizny po zabiegach powiększania, zmniejszania piersi, co przedstawia kolejny film, na którym konkretnie widać martwicę.

Co jest ważne przy wyborze pigmentu?

Doświadczona linergistka potrafi w taki sposób dobrać kolor pigmentu, aby pasował do karnacji pacjentki, odcienia jej skóry oraz otoczki brodawki drugiej piersi, jeśli została zachowana. 

Czemu służy metoda 3D?

Nowoczesne metody pigmentacji pozwalają na zrekonstruowanie brakującej brodawki sutka, jeśli nie została odtworzona metodami chirurgicznymi. Właśnie temu dedykowana jest metoda 3D.

Jak długo utrzymuje się efekt odtworzonej otoczki brodawki?

Efekt po zabiegu utrzymuje się od roku do trzech lat. Wszystko uwarunkowane jest naturalnymi właściwościami skóry. Po tym czasie należy go odświeżyć. 

Czy wygląd brodawki po wyjściu z gabinetu będzie ulegał zmianie?

W pierwszych dniach po zabiegu rezultat zabarwienia będzie wydawał się znacznie ciemniejszy. 

Kiedy zatem można ocenić efekt końcowy?

Po 4-6 tygodniach. Po tym czasie możemy wykonać kolejny zabieg. Pigmentacja medyczna brodawki sutkowej na piersi powinna być powtarzana co jakiś czas, bowiem barwnik wprowadzany płytko złuszcza się powoli wraz z odnową naskórka. Tak wygląda efekt wygojenia.

Czy odtworzenie otoczki brodawki sutka tą metodą to zabiegi bezpieczne?

Bardzo ważną rolę odgrywa rodzaj użytego pigmentu do zabiegu, czy pigmenty zawierają tlenek żelaza. Ma to bowiem wpływ na trwałość koloru oraz jego wybarwianie. Niepożądane kolory to łososiowy, czerwony czy różowy. Każda linergistka jest odpowiedzialna za sterylność zabiegu, a szczególnie za pigmenty na których pracuje. 

Jakie kryteria muszą spełniać takie pigmenty?

Powinny one zawierać certyfikat o wyrobach medycznych, nie zawierać metali ciężkich, mają być antyseptyczne.

Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować, aby zabieg był w pełni bezpieczny?

Gabinet świadczący usługi pigmentacji medycznej powinien używać jednorazowych igieł do zabiegów, a pozostałe elementy urządzenia do pigmentacji powinny zostać zdezynfekowane lub wysterylizowane po każdym zabiegu.

Jakie są przeciwwskazania do tego typu zabiegów?

Przeciwwskazania to ciąża, hemofilia, stosowanie leków rozrzedzających krew, leków sterydowych, przeciwzakrzepowych i innych immunosupresyjnych; a także alergie (zwłaszcza na barwniki, farby do włosów, znieczulenia); zaawansowana cukrzyca; trądzik ropowiczy; nowotwory skóry; skłonność do powstawania blizn przerostowych; świeże blizny - najlepiej poddać się pigmentacji rok od zabiegu chirurgicznego; łuszczyca; stosowanie preparatu silnie złuszczającego.

Jak pielęgnować otoczkę brodawki po zabiegu pigmentacji?

Przede wszystkim należy zadbać o wysoką higienę osobistą i traktować miejsce poddane zabiegowi jak ranę i obchodzić się z nią z należytą ostrożnością, natomiast w domu najlepiej chodzić bez bielizny, w zwiewnej koszulce. 

Czego nie może robić pacjentka po zabiegu?

Celem zagwarantowania skutecznego przebiegu leczenia należy przez pierwsze dni po zabiegu unikać: nadmiernego napromieniowania słonecznego przez 6 tygodni, pobytu w saunie, solarium, pływania w basenie – 6 tygodni, samowolnego usuwania skóry pigmentacyjnej – do miesiąca czasu, moczenia, mycia mydłem, środkami złuszczającymi okolicy poddawanej pigmentacji – około 2 tygodnie.

Ile kosztuje zabieg pigmentacji otoczki brodawki?

Cena zabiegu uwarunkowana jest kosztami wysokiej jakości zastosowanych pigmentów, specjalistycznymi szkoleniami, które przechodzi linergistka, czasem pracy włożonym w wykonanie zabiegu, odpowiedzialnością związaną z bezpieczeństwem i efektem przeprowadzonego zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt odtworzonej otoczki brodawki?

Efekt po zabiegu utrzymuje się od roku do trzech lat. Wszystko uwarunkowane jest naturalnymi właściwościami skóry. Pigmentacja medyczna brodawki sutkowej na piersi powinna być powtarzana co jakiś czas, bowiem barwnik wprowadzany płytko złuszcza się powoli wraz z naskórkiem 

Kiedy można poddać się zabiegowi odtworzenia sutka, rekonstrukcji brodawki czy pokrycia blizn po operacji plastycznej?

Pacjentki, które są po mastektomii oraz w trakcie chemioterapii powinny odczekać do momentu zakończenia leczenia. Najkorzystniej byłoby, aby uzgodniły zabieg ze swoim lekarzem prowadzącym. Kolejnym czynnikiem warunkującym wykonanie zabiegu jest czas od wykonania operacji plastycznej. Ma to bowiem ogromny wpływ na proces gojenia się blizny. Aby pokryć bliznę pigmentem musi upłynąć minimum 6 miesięcy od zabiegu operacyjnego, a najkorzystniej 12 miesięcy

Ile razy należy powtórzyć zabieg pigmentacji blizny czy brodawki sutkowej?

Najczęściej zabieg pigmentacji medycznej wykonywany jest podczas dwóch wizyt. W przypadku blizn czasami trzech. Efekt jest zależny od rodzaju skóry pacjentki. Pierwsza wizyta trwa około dwóch godzin – w przypadku pigmentacji jednej brodawki i otoczki sutkowej. Drugie spotkanie, około 5-6 tygodni od pierwszego zabiegu, polega na uzupełnieniu barwnika, który w naturalny sposób wyłuszcza się po około 28 dniach. W przypadku retuszu blizny wokół otoczki brodawki, blizna zostaje pokryta ciemniejszym pigmentem i w ten sposób pozostaje niewidoczna. Na życzenie pacjentki można pokryć całą otoczkę brodawki pigmentem, podkreślając w ten sposób jej wygląd i kształt.

Agnieszko, całkiem niedawno prowadziłaś wykład na VI Zjeździe Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej w Poznaniu. Czy to wynika z Twojej misji, która polega na poszerzeniu świadomości w zakresie mikropigmentacji?

Tak, jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ mam poczucie, że nadal świadomość w tym zakresie jest nadal niewielka. Do pacjenta onkologicznego trzeba podejść holistycznie. Owszem, najważniejsze jest ratowanie życia i zdrowia, ale aspekt estetyczny ma naprawdę ogromne znaczenie dla większości pacjentek. Radość, jaka maluje się na ich twarzach, gdy widzą efekt końcowy zabiegu jest dla mnie bezcenna.

Zjazd PTChO to jedno z najważniejszych wydarzeń naukowo-szkoleniowych z zakresu raka piersi w Polsce. Organizował je profesor Dawid Murawa. Takie wydarzenie daje możliwość wysłuchania najnowszych doniesień naukowych i zapoznania się z doświadczeniem chirurgów onkologicznych, a jak wiadomo, wymiana doświadczeń zawsze wzbogaca wiedzę. Na konferencji, miałam możliwość poprowadzenia wykładu z panelem dyskusyjnym i podzielenia się doświadczeniem w zakresie mikropigmentacji medycznej KBO, ale również w przypadku rekonstrukcji z tkanek własnych i po powikłaniach pooperacyjnych.

Dziękuję za rozmowę.

Ekspert
Agnieszka Golda
Agnieszka Golda
Agnieszka Golda, linergistka i kosmetolog