Balsamowano nią zwłoki, ale żywym też się przydaje. Sprawdź właściwości tej tajemniczej substancji

2024-06-11 12:52

W starożytności używano jej do balsamowania zwłok. Dziś mirrę znamy głównie z biblijnych opowieści, gdzie triada "mirra, kadzidło i złoto" występuje jako synonim hojnych darów. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, dlaczego to właśnie mirra - obok m.in. złota - była tak ceniona. Czym dokładnie jest mirra? I jaki może mieć wpływ na zdrowie? Sprawdzamy.

Balsamowano nią zwłoki, ale żywym też się przydaje. Sprawdź właściwości tej tajemniczej substancji
Autor: GettyImages Balsamowano nią zwłoki, ale żywym też się przydaje. Sprawdź właściwości tej tajemniczej substancji

Co to jest mirra i czy rzeczywiście może leczyć? 

Mirra - Commiphora myrrha, lub C. myrrha - była znana już w starożytności. Mirra to ekstrakt z żywicy drzewnej. Wykorzystywano ją m.in. jako środek zapachowy, ale również leczniczy. Współczesne badania - choć głównie na zwierzętach - sugerują jej działanie przeciwzapalne, ochronne, antyoksydacyjne.

Zdrowo Odpytani: "Mniej zazwyczaj znaczy lepiej" - dermatolog o nowym trendzie w pielęgnacji.

Badania na ludziach są nieliczne, a ich wyniki niejednoznaczne. Potrzebne są szeroko zakrojone, randomizowane badania. Dlatego należy z pewną dozą ostrożności podchodzić do tradycyjnie przypisywanych mirze korzyści dla zdrowia.

Mirra - możliwe działanie na organizm 

Jakie działanie na organizm może mieć mirra? Sądzi się, że możliwy jest wpływ przeciwzapalny, przeciwutleniający, przeciwbakteryjny, neuroprotekcyjny, przeciwcukrzycowy, przeciwbólowy i przeciwpasożytniczy. 

Uważa się, że wspomniane efekty mogą być powodowane obecnością fitochemikaliów w mirze, takich jak: terpenoidy, diterpenoidy, triterpenoidy czy steroidy.

Mirra na gorączkę, bóle mięśni i bóle głowy przy infekcji 

Wyniki badań na zwierzętach wskazują, że mirra ma potencjał przeciwzapalny i przeciwutleniający. Z jednego badania z 2017 roku przeprowadzonego z udziałem ludzi - 95 kobiet i 89 mężczyzn - wynika, że ekstrakt z mirry pomagał redukować bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, bóle dolnego odcinka pleców oraz zawroty głowy, także gdy wymienione objawy towarzyszyły gorączce.

Działanie to porównano z popularnymi lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi, wskazując podobną skuteczność, aczkolwiek terapia ekstraktem z mirry wymagała więcej czasu, aby osiągnąć efekt. Liczba uczestników badania była też relatywnie mała, co oznacza, że trudno oficjalnie przyznać wynik podanych analiz za pewnik.

Mirra na kaszel i na trawienie 

Tradycyjnie mirrę postrzegano także jako substancję pomocniczą w takich schorzeniach jak m.in. kaszel, astma, jak również problemy z układem pokarmowym, w tym wzdęcia, wrzody, zaburzenia trawienia, biegunki, choroby zapalne jelit.

Sądzi się, że lekkie właściwości antyseptyczne mirry mogą być pomocne także w leczeniu zmian skórnych, a także łagodzeniu dolegliwości bólowych przyzębia i jamy ustnej.

Mirra ma także pewne właściwości przeciwbakteryjne, ale potrzebne są dodatkowe badania, aby ustalić jej możliwe wykorzystanie w tym celu.

Mirra jako kosmetyk - pielęgnacja i piękny zapach 

Współcześnie mirrę używa się m.in. do produkcji kadzideł, perfum, kosmetyków, płukanek do gardła, preparatów do przemywania skóry, płukanek do włosów oraz środków niwelujących zapachy, m.in. spod pach i okolic intymnych.

Mirra - przeciwwskazania, środki ostrożności i objawy przedawkowania 

Mirra, w większych ilościach - większych niż 2 do 4 gramów - może przyczyniać się do chorób nerek i zaburzeń rytmu serca. Stosowana na skórę, może powodować obrzęki, zaczerwienienia i świąd. Jak każda substancja, również mirra może powodować reakcje alergiczne. 

Ponadto mirra może zmniejszać działanie leków przeciwzakrzepowych, jak warfaryna. Nie zaleca się mirry osobom świeżo po lub przed zabiegami chirurgicznymi, z uwagi na potencjalny wpływ na intensyfikację krwawienia. 

Stosowana przez kobiety w ciąży, może spowodować przedwczesne skurcze macicy i/lub krwawienie, a nawet stratę ciąży. Badania na zwierzętach wskazują również na możliwe interakcje z cyklosporyną. Mirrę odradza się także pacjentom z cukrzycą, chorobami serca i układu krążenia.