Łokieć tenisisty i bóle kręgosłupa [Porada eksperta]

2013-04-06 12:25

Od 2-3 lat mam problemy z łokciami i kregosłupem - stwierdzono łokieć tenisisty w obu rękach. W prawej troszkę mniejszy ale w lewej nie mogę sobie poradzić z bólem. Jestem po kilku blokadach z Diprophosu, ale skutek jest mizerny. Ból bardzo mi dokucza, praktycznie wyeliminuje mi rękę. Zabiegi rehabilitacyjne też nic nie pomagają. Boli mnie także kręgosłup - w każdym jego odcinku mam dyskopatię. Ręce mam dużo słabsze, wypadają mi przedmioty. Do tego dochodzą trudności w oddychaniu i bóle promieniujące do klatki piersiowej, problemy z chodzeniem. Rehabilitacja niewiele pomaga, biorę antydepresanty. Czy muszę tak cierpieć?

Porada anestezjologa
Autor: Getty Images

Skoro ortopeda nie widzi konieczności operacji, pozostaje rehabilitacja. Jej stosowanie musi być właściwe, gdyż niejednokrotnie może przynieść więcej szkody. Są też nowe metody jak "fala uderzeniowa" stosowane w specjalistycznych zakładach rehabilitacji. Konieczna wiec wizyta u rehabilitanta, np. w szpitalu Medicover lub CM Damiana.
W przypadku kręgosłupa, jeżeli neurochirurg nie stwierdza konieczności operacji, również fizjoterapia pomoże wzmocnić mięśnie kręgosłupa i odciążyć go. Terapia przeciwbólowa powinna być prowadzona równolegle, same leki antydepresyjne nie wystarczą, gdyż to nie depresja jest powodem bólu. Stosowanie leków antydepresyjnych wynika z ich właściwości działania wspomagającego przeciwbólowego, trzeba spróbować różnych kombinacji leków, tak by przyniosły one efekt. Konieczna więc jest wizyta w poradni przeciwbólowej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.