Gorzkie pestki moreli na raka? Właściwości i zastosowanie gorzkich pestek moreli

2015-09-16 15:01 Monika Majewska

Gorzkie pestki moreli już dawno znalazły zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, głównie ze względu na swoje rzekome właściwości przeciwnowotworowe. Niektórzy uważają gorzkie pestki moreli za lek na raka i zastępują nimi tradycyjną chemioterapię. Czy gorzkie pestki moreli rzeczywiście mają działanie antynowotworowe?

Gorzkie pestki moreli, które pochodzą z dzikich odmian drzew morelowych, znalazły zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej ze względu na swoje rzekome właściwości antynowotworowe. Wszystko przez zawartą w gorzkich pestkach moreli amigdalinę, którą niektórzy uważają za lek na raka.

Czy gorzkie pestki moreli to lek na raka?

Amigdalina (inaczej witamina B17 lub - w krajach anglojęzycznych - Laetrile) to związek, który występuje w pestkach owoców, nadając im gorzki smak i aromat. Najwięcej można jej znaleźć w gorzkich migdałach (stąd nazwa amigdalina), a także w gorzkich pestkach moreli, wiśni, czereśni, jabłek, a także w niektórych roślinach strączkowych. W organizmie amigdalina rozkłada się m.in. na kwas pruski (cyjanowodór), który - zdaniem zwolenników amigdaliny - niszczy komórki rakowe.

Prowadzono badania przedkliniczne (laboratoryjne oraz na zwierzętach) z użyciem amigdaliny. Dwa badania na zwierzętach dotyczące działania letrilu/amigdaliny przeprowadzone przez amerykański Narodowy Instytut Raka (NCI) wykazały brak odpowiedzi na leczenie, zarówno gdy letril/amigdalina był podawany samodzielnie, jak i w połączeniu z enzymem, który aktywuje wydzielanie w organizmie cyjanku z letrilu/amigdaliny. U zwierząt występowało więcej efektów ubocznych, wówczas gdy letril/amigdalina był podawany łącznie z enzymem. Podobne wyniki uzyskano na modelu, w którym ludzkie guzy piersi i jelita grubego zostały wszczepione myszom.²

W innych badaniach laboratoryjnych nad amigdaliną wykazało nieco wolniejszy wzrost komórek raka jelita grubego. Z kolei jeszcze inne badania wykazały, że im wyższe dawki amigdaliny, tym bardziej prawdopodobna jest odpowiedź komórek raka prostaty na leczenie. Jedno badanie wykazało odpowiedź na leczenie u myszy z guzami piersi, gdy amigdalina była podawana razem z enzymami oraz z witaminą A, ale nie, kiedy była podawana samodzielnie. Natomiast inne badanie na szczurach wykazało, że amigdalina była nieskuteczna w leczeniu, zapobieganiu czy opóźnianiu rozwoju nowotworów.

Nie prowadzono kontrolowanych badań klinicznych (badań porównujących grupę pacjentów, która otrzymuje nowy lek, z grupą, która nie otrzymuje leczenia) nad letrilem/amigdaliną. Mimo że dostępnych jest wiele pojedynczych doniesień (niekompletnych opisów leczenia jednego lub kilku pacjentów) oraz opisów przypadków (szczegółowych raportów na temat rozpoznawania, leczenia i dalszej obserwacji poszczególnych pacjentów), stanowią one dowody naukowe o niewielkiej wartości na potwierdzenie ewentualnej skuteczności letrilu/amigdaliny w leczeniu raka.² Na przykład, w 1953 roku została opublikowana seria przypadków (grupa lub seria opisów przypadków obejmująca pacjentów poddanych podobnemu leczeniu) 44 chorych leczonych letrilem/amigdaliną. Większość pacjentów, u których zaobserwowano pewną poprawę, była również poddawana radioterapii lub leczeniu onkologicznemu, nie wiadomo zatem, który rodzaj leczenia przyniósł obserwowaną korzyść terapeutyczną.²

CZYTAJ TEŻ: DMSO (dimetylosulfotlenek) - właściwości. Czy wlewy DMSO działają jak lek?

Zdaniem eksperta
Ewa Ceborska-Scheiterbauer, dietetyk, specjalista ds. żywienia w chorobach cywilizacyjnych

Witamina B17 (amigdalina) w gorzkich pestkach moreli na raka

Czytałem, że witamina B17, czyli amigdalina, może pomóc chorym na raka? Czy to prawda? Czy jedzenie gorzkich pestek moreli w czasie choroby nowotworowej ma sens?

Ewa Ceborska-Scheiterbauer: zdecydowanie odradzam przyjmowanie pestek z amigdaliną. Można bowiem się spodziewać pogorszenia funkcji trawiennych, takich jak niestrawność, zgaga, ból brzucha, wzdęcia, nudności. U pacjentów z zespołem złego wchłaniania może pogorszyć się wchłanianie innych, cennych składników odżywczych. Ponadto, niestety, nie znane są interakcje pomiędzy witaminą B17, a cytostatykami.

Gorzkie pestki moreli mogą doprowadzić do zatrucia?

U osób, u których cyjanek przekracza stężenia toksyczne, może dojść do zatrucia, którego skutkiem może być uszkodzenie układu nerwowego, niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby i innych organów, a także małopłytkowość i kwasica. Specjaliści przekonują, że ryzyko zatrucia cyjankiem jest szczególnie wysokie w przypadku przyjmowania amigdaliny w postaci doustnej (kapsułek, tabletek), a dodatkowo wzrasta przy równoczesnym spożywaniu preparatów z witaminą C, a także w przypadku niedoboru witaminy B12.

Dziennie można spożyć maksymalnie 2-3 pestki moreli

Jednak w literaturze medycznej opisano kilka przypadków zatrucia kwasem pruskim pochodzącym z gorzkich pestek moreli. Jeden z nich opisano w 2010 roku z piśmie "Annals of Tropical Paediatrics". W latach 2005-2009 na oddział intensywnej terapii Erciyes University trafiło 13 osób z objawami zatrucia cyjankiem, które powiązano ze spożyciem gorzkich pestek moreli. U jednych pacjentów objawy zatrucia pojawiły się po 20 minutach od ich spożycia, a u innych dopiero po 3 godzinach. Stan niektórych pacjentów był bardzo poważny, gdyż wymagali podłączenia do respiratora.

Gorzkie pestki moreli - przeciwwskazania

Gorzkich pestek moreli nie można podawać dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym. Ze względu na toksyczność kwasu pruskiego dziennie można zjeść tylko 2-3 pestki moreli.

Gorzkie pestki moreli - gdzie kupić? Jaka jest cena?

Gorzkie pestki moreli można kupić w sklepach zielarskich (także tych internetowych) i większych marketach. Ich cena za 250 g to około 20 zł.

Bibliografia:

1. Kapała A., broszura "Fakty i mity żywienia w chorobie nowotworowej".

2. Polska Liga Walki z Rakiem: ligawalkizrakiem.pl/rak-niekonwencjonalnie/przeglad-terapii/amigdalina-letril-witamina-b17

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mario Passendorf
|

Co za pseudo nauka , jadam codziennie minimum 3-4 pestki od kilku lat raz lub dwa razy w tygodniu zjadam po 6-7 pestek co daje mi średnią dzienną na poziomie ponad 5 pestek.
Żyję i mam się dobrze ,do tego gdy tylko łapie mnie przeziębienie piję 0.6L wody mineralnej z sokiem pomarańczowym z dosypką 4gramów wit C.

maja
|

bzdury, brałam prze półtora miesiąca od 2 -d0 12 szt. przez półtora miesiąca i o mało nie wykończyłam wątrobę! ludzie nie dajcie się zwieść niesprawdzonym informacjom. to przy chorobie nowotworowej truje, a nie leczy. wykończycie sobie wątrobę!!!

kill the poor
|

Żona przechodziła chemioterapię?

punk4u_com
|

Unia Europejska podobno zaleca, żeby spożywać pestki moreli w ilości max 2 pestek dziennie. Podobno są trujące bo zawierają cyjanek. Ja od kilku lat jem pestki od 20 do 30 sztuk dziennie. Żyję, nie mam żadnych skutków ubocznych i mam się dobrze. To jest dowód na to, że celowo prowadzi się dezinformacje. Pytanie w jakim celu.

jerzy
|

po stwierdzeniu u żony nowotwora złośliwego spożywaliśmy ja zdrowy i żona dziennie około 50 pestek po operacji dalej przyjmowaliśmy dziennie około 35 pestek ż ona jest 2 lata po operacji i ma się dobrze

Przemysław
|

Jednym słowem DRAMAT. Dawno nie czytałem takiego lania wody. Rozumiem ze tekst musi mieć określona objetosc ale juz nie przesadzajmy. Powtórzenia, powtórzenia, powtórzenia

Nowy
|

Nie prawdą jest że to amerykański przemysł farmaceutyczny propaguje stosowanie Wit. B 17 że względu na jej właściwości antyrakowe. Postuluje ciągle raport Kalifornijski o szkodliwości B 17 . Spreparowane fakty by wielkie koncerny farmaceutyczne mogły zarobić na pseudo lekach przeciwrakowych .

karan90
|

Dokładnie, światem rządzą koncerny farmaceutyczne które za wszelka cenę tłamszą i krytykują wszelkie metody nie konwencjonalne.
Lobby farmaceutyczne by upadło gdyby na światło dzienne wyszły wszystkie metody leczenia nie konwencjonalnego . Większość opinii negatywnych pochodzi ze źródeł farmaceutycznych,że pestki moreli szkodzą ,że niszczą wątrobę i układ trawienny.Bzdury totalne, mam wielu znajomych którzy je jedzą , żyją i czują się dobrze żadnych skutków ubocznych.
Więc nie wierzcie w te mity że szkodzą i są niezdrowe.Według koncernów zdrowe jest szpikowanie i faszerowanie się setkami tabletek i chemia "samo zdrowie" .

Adamus
|

Od kilku lat leczę się w szpitalu na raczka i obserwuję innych pacjentów.Bardzo duża liczba bierze dodatkowo do chemii pestki.W przerwach między leczeniem także.Biorą od 3 szt dziennie do 20 szt dziennie.Większości chorym to nie pomaga.Ostatnio bliski mi kolega , stosujący od roku 15 szt pestek dziennie po badaniach stwierdzono powiększenie duże guza.Bardzo , bardzo dużo znajomych ze szpitala mimo pestek i innych podobnie reklamowanych pomocy odchodzi. Zastanówcie się i nie rezygnujcie z leczenia chemią.

Seraf7
|

Święta racja, zwróc uwagę jak skonstruowany jest ten artykuł. Postawiono teze żę pestki moreli leczą raka za sprawa amigdaliny a następnie tą tezę podważono i zadziałał psychologiczny efekt świeżości, gdyż czytelnik pamięta najlepiej ten tekst, który jest na końcu artykułu. To jest mafia we wszystkich aptekach. Wyobrazasz sobie co staloby się z swiatowa organizacją raka, gdyby jutro okazalo sie ze leczenie na raka bedzie kosztowalo tyle co 20 kg moreli? Z dnia na dzien koncerny stacilyby miliony dolarow, bo nikt juz nie stosowalby chemioterapii ani tych wszystkich swinstw w tabletkach.