Medycyna naturalna - właściwości antybakteryjne pościeli z gryki

2007-05-14 2:29

Wśród Japończyków panuje przekonanie, że sypianie na materacu z gryki jest zdrowe i pozwala dobrze wypocząć. W łuskach gryki zawarta jest tanina, która hamuje rozwój bakterii i roztoczy. Między innymi dlatego specjaliści medycyny naturalnej gorąco polecają materace z łuską gryczną.

Medycyna naturalna - właściwości antybakteryjne pościeli z gryki
Autor: Thinkstockphotos.com

Materace i poduszki produkuje się z coraz to nowszych materiałów, aby zadowolić wszystkie gusty i ulżyć osobom cierpiącym na różne dolegliwości. Ostatnio specjaliści medycyny naturalnej zalecają spać na materacu wypełnionym łuską gryczaną, czyli twardą i suchą okrywą ziarna gryki.
Zdrowy człowiek podczas snu zmienia pozycję około 200 razy. Tradycyjna poduszka robi się wtedy twarda, płaska i niewygodna. Właśnie dlatego często rano wstajemy z bólem szyi lub całego kręgosłupa. Tymczasem gryczane łuseczki łatwo dopasowują się do naszego kształtu i w czasie nocnego odpoczynku głowa, szyja i reszta ciała mają solidne podparcie. Kręgosłup i kark są odciążone. Gryka jest odporna na zgniatanie. Swobodnie się przesypuje, nie zbija się, dzięki czemu poduszki lub materace nie tracą pierwotnego kształtu i dlatego zawsze są wygodne. Są odpowiednie także dla przewlekle chorych, bo chronią przed odleżynami. Takie naturalne wypełnienie silnie wchłania wilgoć. Wymiana ciepła między łuskami a powietrzem przebiega szybko i latem materac lub poduszka są przyjemnie chłodne.

Ważne

Jak utrzymać gryczaną pościel w czystości?

Pokrowce pierzemy. Łuski należy wysypać do miski i wietrzyć przez kilka godzin. Ponownie wsypać do pokrowca. Jeżeli poduszka czy materac zamoczą się, trzeba je dobrze wysuszyć.

Zawarta w łuskach tanina ma właściwości przeciwzapalne, hamuje również rozwój bakterii i roztoczy.  Specjaliści twierdzą, że łuski gryczane neutralizują działanie szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego wytwarzanego przez prawie wszystkie urządzenia w domach.

Poduszkę z gryką warto sobie podłożyć pod plecy w czasie długiej jazdy samochodem. Osobom spędzającym wiele godzin w pozycji siedzącej pomogą wypełnione łuską podkładki w kształcie obręczy, które kładzie się na krześle. Zapobiegają bólom kręgosłupa i kości ogonowej.

miesięcznik "Zdrowie"