Uważaj na paracetamol. Może szkodzić sercu nawet w małych dawkach

2024-04-18 15:36

Stosowany jest w celu łagodzenia m.in. bólów migrenowych, mięśniowych i stawowych, gorączki, bolesnych miesiączek czy nerwobólów. Ten popularny lek wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale jak każdy środek może powodować skutki uboczne. Z najnowszych badań wynika, że jego zażywanie nie pozostaje bez wpływu na serce.

Uważaj na ten znany lek przeciwbólowy. Może szkodzić sercu nawet w małych dawkach
Autor: Getty Images Uważaj na ten znany lek przeciwbólowy. Może szkodzić sercu nawet w małych dawkach

Paracetamol, znany również jako acetaminofen, to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który znajduje się niemal w każdej domowej apteczce. Często sięgamy po niego, gdy dopada nas ból głowy, ból zęba czy przeziębienie. Dostępny jest bez recepty i może być stosowany u osób praktycznie w każdym wieku. Jak każdy preparat może powodować występowanie działań niepożądanych.

Odkryto skutek uboczny znanego leku

Nowe doniesienia naukowe informują o skutku ubocznym paracetamolu. Przedstawiono wyniki badań w trakcie American Physiology Summit w Long Beach w amerykańskim stanie Kalifornia. Okazuje się, że nawet bardzo niskie dawki tego leku mają fatalny wpływ na kondycję serca.

Już we wcześniejszej analizie znaleziono dowody na to, że ten lek zażywany w dużych ilościach może oddziaływać negatywie na serce. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami badaczy pojedyncza dawka 500 mg paracetamolu może przyczynić się do powstawania uszkodzeń w tkankach serca. 

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Wpływ paracetamolu na serce. Zaskakujące wyniki

Wnioski badaczy płyną z testów, jakie przeprowadzili na myszach. Zauważono, że dawka 500 mg paracetamolu u gryzoni spowodowała liczne zmiany w obrębie 20 szlaków sygnałowych wewnątrz serca. Z kolei u osobników, którym podawano lek przez tydzień, dostrzeżono zmiany w poziomach białek związanych ze szlakami biochemicznymi.

Autorzy publikacji wywnioskowali, że paracetamol nawet w dawce uznawanej za bezpieczną może powodować uszkodzenia w tkankach serca. Według nich długotrwałe przyjmowanie leku w średnio wysokich lub wysokich ilościach może wykazywać również niekorzystne działanie. Jak wskazali, może zwiększać ryzyko problemów z sercem w wyniku stresu oksydacyjnego lub gromadzenia się toksyn w organizmie.

W przypadku dorosłych dawka dobowa nie powinna przekraczać 4 g paracetamolu, czyli maksymalnie 8 tabletek w ciągu 24 godzin. Między kolejnymi dawkami należy zachować 4-godzinne odstępy. Natomiast u dzieci dawkowanie leku uzależnione jest od ich masy ciała.

Niezwykle ważne jest też sprawdzanie składu leków, czy przypadkiem nie występuje w nich wspomniana substancja czynna. To uchroni nas przed niebezpiecznymi objawami zatrucia paracetamolem.