Tamiflu: lek na grypę AH1N1 - dawkowanie. Kto powinien brać tamiflu?

2014-03-04 7:44

Tamiflu to lek przeciwwirusowy na receptę, podawany przede wszystkim chorym z grup podwyższonego ryzyka, wobec których istnieje uzasadnione podejrzenie, że zaatakowała ich grypa AH1N1. Kto powinien brać tamiflu? Dawkowanie tamiflu zależy od wieku pacjenta i od tego, czy jest on już chory na grypę, czy jedynie miał kontakt z osobą chorą.

Tamiflu: lek na grypę AH1N1 - dawkowanie. Kto powinien brać tamiflu?
Autor: thinkstockphotos.com Dawkowanie tamiflu zależy od wieku pacjenta i od tego, czy jest on już chory na grypę, czy jedynie miał kontakt z osobą chorą.

Spis treści

  1. Tamiflu a niemowlęta
  2. Tamiflu a ciąża i laktacja
  3. Komu jest zalecane leczenie tamiflu?
  4. Dawkowanie tamiflu
  5. Tamiflu: przeciwwskazania
  6. Leczenie grypy [wideo]

Tamiflu zawiera oseltamiwir (inhibitor neuramidazy), na który są wrażliwe wirusy AH1N1. Tamiflu jest dostępny w postaci kapsułek (żółte: 30 mg; szare: 45 mg; żółto-szare: 75 mg) oraz w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej (12 mg/ml). Podawanie tamiflu jest dopuszczalne już od 1 miesiąca życia i to zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu.

Tamiflu a niemowlęta

Producent tamiflu zaleca jednak, by w przypadku niemowląt poniżej 1 roku życia, decyzja o podaniu produktu Tamiflu była podjęta po ocenie przez lekarza prowadzącego stosunku potencjalnych korzyści wynikających z leczenia do potencjalnego ryzyka dla niemowlęcia.

Tamiflu a ciąża i laktacja

Kobiety w ciąży mogą przyjmować Tamiflu, po rozważeniu dostępnych danych o bezpieczeństwie, patogenności krążącego szczepu wirusa grypy i choroby zasadniczej u kobiety w ciąży. W przypadku kobiety karmiącej piersią, można rozważyć podawanie oseltamiwiru, jeśli istnieją istotne potencjalne korzyści dla karmiącej matki.

Komu jest zalecane leczenie tamiflu?

  • osobom z większym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby (np. kobiety w ciąży, noworodki i dzieci do 2 roku życia oraz pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc, chorobami serca, chorobami metabolicznymi, po przewlekłej steroidoterapii)
  • osobom, u których przebieg grypy jest ciężki lub których stan ulega pogorszeniu

Osoby z podejrzeniem zapalenia płuc winny być niezwłocznie leczone antybiotykami oraz lekami antywirusowymi.

Dawkowanie tamiflu

Przy grypie podawanie preparatu Tamiflu rozpoczyna się w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych objawów. Lek podaje się w jednej dawce dwa razy na dobę przez pięć dni.

W zapobieganiu grypie preparat Tamiflu podaje się w ciągu dwóch dni od kontaktu z osobą z rozpoznaną grypą. Lek podaje się w jednej dawce raz na dobę przez co najmniej 10 dni. W czasie epidemii grypy, dawkę tę można podawać do sześciu tygodni.

Osobom dorosłym i dzieciom ważącym powyżej 40 kg podaje się dawkę 75 mg preparatu Tamiflu. Dzieciom, które ważą poniżej 40 kg, podaje się dawkę dostosowaną do ich wagi, stosując kapsułki z mniejszą dawką (30 lub 45 mg), a dzieciom, które nie potrafią połykać kapsułek - zawiesinę do stosowania doustnego. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy odpowiednio zmniejszyć dawkę. Szczegółowe informacje znajdują się w ulotce dla pacjenta.

Tamiflu: przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Leczenie grypy [wideo]

W jaki sposób najlepiej wyleczyć grypę? Na to pytanie odpowiada nasz ekspert Arkadiusz Miller, internista grupy Lux Med.

Leczenie grypy