Jak przywrócić SŁUCH? Leczenie niedosłuchu

2014-09-22 14:10 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: prof. Henryk Skarżyński

Niedosłuch dotyka coraz więcej osób, utrudniając im codzienne życie. Nowoczesna technologia umożliwia przywrócenie dobrego słuchu niemal w każdym przypadku. Warto więc zdecydować się na aparat słuchowy bądź operację, skoro zapewni to powrót do świata dźwięków...

Leczenie niedosłuchu jest konieczne, jeśli chcemy zapewnić pacjentowi normalne życie. Postęp, jaki dokonał się w otochirurgii i laryngologii, stworzył nowe możliwości leczenia osób niedosłyszących, a nawet tych z częściową głuchotą. Ale odzyskanie słuchu nadal zależy od tego, jak szybko rozpocznie się leczenie.

Jak tracimy słuch

Specjaliści coraz częściej stwierdzają wrodzone wady słuchu. Część z nich dziedziczymy po przodkach, inne są związane z przebiegiem ciąży. Największym zagrożeniem dla rozwijającego się u płodu narządu słuchu jest różyczka kobiety. Dziecko może się urodzić z wadą słuchu też wtedy, gdy mama zażywa w czasie ciąży antybiotyki i leki z grupy salicylanów (np. aspirynę). Ale przyczyną niedosłuchu lub głuchoty bywają także obrażenia okołoporodowe, wcześniactwo lub żółtaczka. We wczesnym dzieciństwie gorsze słyszenie może być spowodowane przerostem migdałka gardłowego, który uciska ujścia trąbek słuchowych. To sprawia, że do trąbek nie dociera odpowiednia ilość powietrza, a powstająca w nich wydzielina nie może wydostać się na zewnątrz i dziecko zapada na wysiękowe zapalenie ucha. Błona bębenkowa traci elastyczność i ulega zniszczeniu. Ze złuszczającego się z powodu niedotlenienia naskórka tworzy się perlak - guzek niezłośliwy niszczący ucho wewnętrzne. U starszych dzieci przyczyną głuchoty mogą być choroby zakaźne (np. opryszczka, ospa wietrzna, świnka, różyczka, odra) i powtarzające się infekcje górnych dróg oddechowych. Nieleczone lub źle leczone choroby uszu, zapalenie zatok, gardła, krtani mogą poważnie osłabić słuch. W zastraszającym tempie rośnie liczba osób, które tracą słuch z powodu hałasu. Prześladujący uszy hałas prowadzi do mikrourazów kosteczek słuchowych. Te, broniąc się przed uszkodzeniami, obrastają dodatkową chrząstką i przestają się poruszać. Nie mogą więc przekazywać fali dźwiękowej do mózgu.

Kiedy lepiej wykonać operację przywracającą słuch

Niedosłyszące dziecko lub dorosłego można wyposażyć w aparat słuchowy. Ale w niektórych przypadkach lepiej zdecydować się na operację.

 • Wady ucha środkowego, np. błony bębenkowej czy kosteczki słuchowej - w takim przypadku przeprowadza się rekonstrukcję brakującej lub uszkodzonej części, wykorzystując "materiał" pobrany od pacjenta, sztuczny lub wszczepiając do ucha urządzenie, które zastąpi wadliwy element w przekazywaniu fal dźwiękowych do mózgu. Gdy to nie wystarcza lub dziecko jest głuche od urodzenia, konieczne jest zastosowanie implantu ślimakowego.
 • Zmiany wysiękowe w uchu muszą być usunięte przez chirurga, same nie ustąpią. Nie należy zwlekać z zabiegiem, bo ubytek słuchu spowodowany nagromadzeniem wydzieliny może przerodzić się w całkowitą głuchotę (gdy wydzielina stwardnieje lub dojdzie do zarośnięcia przewodów słuchowych). Ale nawet przy tak dużych zaniedbaniach nie wszystko jest jeszcze stracone. W uchu pozostaje śladowa zdolność przetwarzania dźwięków, które można wzmocnić stosownym urządzeniem elektronicznym lub wszczepionym do ucha miniaturowym aparatem słuchowym.
 • Niedosłuch lub głuchota spowodowana przez nadmierny hałas - tu też można aparat słuchowy wszczepić do ucha środkowego.
 • Zniekształcony lub uszkodzony obustronnie nerw słuchowy - konieczne jest wprowadzenie implantu do pnia mózgu. Dzięki miniaturowej elektrodzie można dostarczyć do jąder nerwu słuchowego (w mózgu) impuls elektryczny, który zostanie odebrany i rozpoznany przez korę mózgową jako dźwięk.
 • Schorzenia spowodowane uszkodzeniem ucha wewnętrznego - wtedy także wszczepia się implanty ślimakowe. Dzięki temu dziecko rozwija mowę. Gdy nie słyszy siebie ani głosów z otoczenia, jest to niemożliwe.
 • Słyszenie tylko niskich dźwięków - osoby z tą przypadłością nie są w stanie rozumieć mowy. Ale i tu z pomocą przychodzi technika. Łączy się aparat słuchowy umieszczony na zewnątrz z wszczepionym do ucha implantem.
 • Wrodzone uszkodzenia lub deformacje ucha zewnętrznego czy przewodów słuchowych - uniemożliwiają rozumienie mowy, choć ucho wewnętrzne jest zwykle dobrze rozwinięte i mogłoby odbierać wszystkie dźwięki. Wtedy (o ile nie można wykonać operacji naprawczej) wszczepia się w kość czaszki tytanowy implant, który przekazuje w postaci impulsu elektrycznego sygnały ze świata zewnętrznego. Dodatkowo zakładany na ucho zewnętrzne aparat słuchowy pozwala w pełni rozumieć mowę. Niedosłyszące lub głuche dziecko powinno być zoperowane między 18. a 24. miesiącem życia. U osób starszych obowiązuje zasada: im wcześniej podejmie się leczenie, tym mniejsze będą straty intelektualne, emocjonalne i szybszy powrót do zdrowia.
Ważne

Co szóste dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem. Są to przede wszystkim następstwa infekcji górnych dróg ddechowych. Rocznie u ponad 300 noworodków stwierdza się wrodzoną wadę słuchu.

Około 100 osób rocznie traci słuch w wyniku różnych wypadków.

W Polsce 80 proc. osób niedosłyszących nie nosi aparatów słuchowych. Jedni źle się z nimi czują, innych na nie nie stać.

Rehabilitacja po operacji słuchu

Po każdej operacji mającej przywrócić słuch niezbędna jest rehabilitacja. Trwa ona wiele miesięcy, niekiedy nawet lat. Opieka specjalistyczna foniatrów, logopedów czy laryngologów jest ogromnie ważna, ale nie zastąpi codziennych treningów. W domu o wiele łatwiej uczyć dziecko nowych wyrazów, rozumieć dźwięki (dzwonek do drzwi, warkot silnika samochodu, stukanie młotkiem). A od codziennej pracy zależy powrót do świata dźwięków.

Wszczepienie implantu ślimakowego w Kajetanach [wideo]

Fragment serialu "Sala operacyjna", w którym prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach wykonuje ekstremalnie trudną operację wszczepienia implantu ślimakowego u dziecka z częściową głuchotą.

Zrób to koniecznie

Idź natychmiast z dzieckiem do lekarza gdy:

 • Niemowlę nie reaguje na hałas, głos mamy, nie gaworzy.
 • Dziecko starsze odwraca głowę i słucha tylko jednym uchem.
 • Chory głośno mówi.
 • Siada blisko telewizora lub radia.
 • Ma gapowaty wygląd, chodzi z otwartą buzią.
 • Często ma zatkany nos, w nocy chrapie, mówi przez nos.
 • Na pytania raz reaguje natychmiast, a raz wcale. Sprawdź, czy reakcja dziecka zależy od tego, po której jego stronie stoisz.
 • Doskonale porusza się i radzi sobie w znanym otoczeniu. Rozumie rodziców i rodzeństwo. Poza domem traci orientację i nie potrafi dogadać się z rówieśnikami.

Implant ślimakowy

Urządzenie jest elektroniczną protezą, która ma zastąpić nieczynne komórki w uchu wewnętrznym. Wszczep ślimakowy składa się z części umieszczanej na stałe pod skórą w okolicy skroni i elektrod, które od implantu biegną do ucha wewnętrznego, czyli ślimaka. Integralną częścią zestawu jest procesor mowy, który umieszcza się na zewnątrz za uchem. Do niego docierają dźwięki z otoczenia, są odpowiednio kodowane i zamieniane w impulsy elektryczne. Następnie transmitowane do części wszczepionej pod skórę. Implant ślimakowy bezpośrednio pobudza nerw słuchowy wywołując wrażenia słuchowe. Gwarantuje pełną zdolność komunikowania się z otoczeniem.

NFZ finansuje koszt operacji i aparat słuchowy: w przypadku dorosłych - 560 zł, dzieci - 1500 zł. Nowoczesny aparat słuchowy kosztuje ok. 20 tys. zł, zaś implant ślimakowy (1 zestaw) - ok. 70 tys. zł.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
julia
|

Oczywiście że aparaty słuchowe nie są dla wszystkich. Leczenie niedosłuchu powinno być ustalone na podstawie badań. Przy niedużym niedosłuchu zwykle wystarczają aparaty. Przy bardzo głębokim lekarze zalecają już implanty, szczególnie w przypadku małych dzieci i niemowląt ponieważ bez słuchu nauka mowy jest utrudniona a czasami niemożliwa. Moja córka nosiła aparaty zanim lekarze doszli do wniosku że potrzebuje jednak implantu slimakowego (córce w poznaniu wszczepiono cochlear) i tym sposobem właśnie jestesmy po aktywacji procesora i widać pierwsze reakcje na dźwięk- coś niesamowitego. Teraz czekają nas jeszcze wizyty kontrolne i ustawienia no i oczywiście rehabilitacja, ale pierwsze jeszcze małe, ale dla nas ogromne postępy już widzimy.

Beata
|

Aparat słuchowy nie jest rozwiazaniem dla kazdego, niestety są bardzo drogie i nie spelniają oczekiwań wiekszosci niedosłyszacych, dźwięki są pogłasniane w rownym stopniu i pacjent slyszy bardzo glosno wszystko wokól ten szum uniemozliwia dobre rozumienie mowy osoby ktora stracila czesciowo sluch, noszenie aparatu nawet drogiego dalekie jest od komfortu, meczy ciagly hałas ktory zewszad dociera.testowalam kilka aparatiw z roznych firm i technicy nie umieli zadnego dopasowac w ten sposob aby dzwieki najblizsze byly jadne i zrozumiale a wszystkie dalsze wycisxone jako tło. Koszt jaki musi poniesc pacjent na protezę ucha jest nieadekwatny do korzysci jakie ten pacjent odczuwa, dofinansowanie jest bardzo niskie w stosunku do kosztu apatatu i wielu ludzi nie stac na takie leczenie.

Mateusz
|

Jestem zdania, że aparat może dużo pomóc. I nie chodzi tutaj o jakiś drogi. Polecam iść do salonu i przymierzyć kilka urządzeń. Dzięki takiej możliwości mamy możliwość wybrania nie najdroższego aparatu a bardziej dobrze dopasowane do nas. I jest to najlepsze rozwiązanie - wychodzę z założenia, że nie zawsze najdroższe jest najlepsze.

KasiaO
|

Miarodajne badania zrobicie w Sonido. To ośrodek badań audiologicznych i producent aparatów słuchowych. Ich Ośrodek Obsługi Osób Słabosłyszących to jeden z pierwszych w Polsce zakładów zajmujących się protetyką słuchu. Ja jestem z Gorzowa, ale mają oddziały w całej Polsce. Mam ich aparat wewnątrzuszny i bardzo dobrze się sprawdza.

rozsadek
|

Nie ma TK uszu a jest TK kości skroniowych.

gargus
|

Ja np robiłem badanie uszu tomografia i wyszło ze mam wszystko zdrowe ale i tak nie slysze od kiedy mialem operacje migdałkow

Tools14
|

Witam mam poziom sluchu umiarkowany i od dziecka nosze aparaty sluchowe w tej chwili lecz one bardzo mnie przeskadzaja w uchu poniewaz jestem aktywny sportowo nie mam czasu uwazac na aparaty lecz musze bo to drogi sprzet chcialbym wiedziec czy jest mozliwa operacja jesli tak to chcialbym wiedziec ile mniej wiecej taka operacja kosztuje i gdzie jest prosze o odpowiedz

mario
|

od dziecka nislyszalem na prawe ucho lewe bylo ok cztery lata temu gwaltownie po jednej nocy stracilem sluch w 70 % w lewym od samego poczatku czulem ze cos mam w uchu ale lekarz odrazu aparat zalecil i nie chcial sluchac o tym co mi dolega fakt pomogl ale slyszalem lepiej i gorzej caly czas uczucie ze cos przytyka mi sluch po nocy zmeczony lub po wielkim stresie bylo gorzej ostatni miesiac jest dziwny tak bylem sam w domu nie nialem aparatu butelka szklana spadla tak glosno ja slyszalem ze w pierwszej chwili zlapalem sie za ucho by sprawdzic czy faktycznie nie ma aparatu . nie bylo o tyle zaczelo to dla mnie byc dziwne ze slysze wode w uchu i jak by cos o cos obcieralo gdy nagrzalem to ucuo slyszalem bardzo glosno ale nie wyraznie . po godzinie jak by woda zaczela nachodzic z powrotem i ten bul z tylu glowy. od 4 lat walcze sam bo wiem co czuje w glowie i w uchu' nawet wszyscy sie odemnie odsuneli gdzie szukac pomocy nie jest sztuka wymienic silnik w samochodzie na nowy sztuka jest go naprawic by chodzil jak nowy.

Damian
|

wie ktoś może, czy istnieje możliwość przeprowadzenia operacji słuchu w jakieś zagranicznej klinice z otrzymaniem dofinansowania z NFZ
widziałem dzisiaj w wiadomościach, że obecnie sporo osób tak robi przy operacji wzroku, więc zastanawiam się czy na operacje sluchu też są przewidziane jakieś środki?

rozsadek
|

W miejscu gdzie operowałaś perlaka nikt nie proponował tego zabiegu ani nie pokierował dalej?
Renomowanym ośrodkiem jest IFPS w Kajetanach