Chrapanie - zabieg Celon skuteczny w walce z chrapaniem

2008-09-26 11:45

Chrapanie przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia chrapiącego. Powoduje niedotlenienie, bezdech senny, senność w ciągu dnia, ale też nadciśnienie tętnicze i przerost prawej komory serca. Dzięki nowoczesnemu i prostemu zabiegowi skutecznie się go pozbędziesz.

Chrapanie - zabieg Celon skuteczny w walce z chrapaniem
Autor: Getty Images Chrapanie może się przyczynić do rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Spis treści

  1. Co zrobić żeby dobrze spać?
  2. Jak powstaje chrapanie?
  3. Czy chrapanie szkodzi zdrowiu?
  4. Czy można się pozbyć chrapania?
  5. Na czym polega zabieg Celon/RF?

Chrapanie nie tylko męczy i szkodzi chrapiącemu. Jest uciążliwe również dla partnera. Nieprzespane noce odbijają się na kondycji najlepszych małżeństw. Dlatego warto wypowiedzieć mu wojnę.

Co zrobić żeby dobrze spać?

10 przykazań dobrego snu

Jak powstaje chrapanie?

Kiedy człowiek śpi, leżąc na plecach, jego język cofa się, a usta się otwierają. Następuje wtedy zwężenie kanału nosogardła i gardła, co sprawia, że powietrze z trudem przeciska się do płuc, wywołując charakterystyczny i nieprzyjemny dla ucha efekt akustyczny. Głośność chrapania może dochodzić do 70 decybeli – tak mocny dźwięk wywołuje młot pneumatyczny lub pracujący traktor! Chrapanie to najczęstsza dolegliwość występująca w czasie snu i zarazem najważniejszy zakłócający go czynnik. Wywołuje stres u osoby chrapiącej, doprowadza do szału pozostałych domowników, rodząc niekiedy poważne napięcia. Statystyczne ta dolegliwość częściej dotyka mężczyzn. Szacuje się, że chrapie około 70% z nich.Oznacza to, że w Polsce problem ten dotyczy co najmniej 8 milionów dorosłych ludzi.

Czy chrapanie szkodzi zdrowiu?

Zdecydowanie tak! Stanowi istotny problem medyczny, który znacząco przyczynia się do pogorszenia zdrowia i jakości życia pacjenta. Następstwem chrapania jest niedotlenienie organizmu. Po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwa poranne bóle głowy, ogólne osłabienie, przygnębienie i zmęczenie. Po dłuższym czasie przypadłość ta może być przyczyną kłopotów z koncentracją i zapamiętywaniem, senności w ciągu dnia, osłabienia libido, depresji, obniżenia wydajności pracy. Zwiększa także ryzyko spowodowania wypadku.Chrapanie może się także przyczynić się do zaburzeń w układzie oddechowo-krążeniowym, jak np.: nadciśnienie tętnicze, czy przerost prawej komory serca. Może być ono również początkiem wielu groźnych chorób. Dlatego też nie należy go lekceważyć, ale zgłosić się do lekarza specjalisty – zwłaszcza jeśli chrapaniu towarzyszą chwilowe przerwy w oddychaniu, świadczące o rozpoczynającym się bezdechu śródsennym.

Czy można się pozbyć chrapania?

Można! Obecnie wiadomo, że ziółka, spraye albo... wszywanie piłeczek ping-pongowych w piżamę sprawdza się tylko doraźnie. Najskuteczniejsze jest pozbycie się przyczyn chrapania. Najlepszy i sprawdzony jest nowatorski system leczenia RFITT: Energia bipolarna Celon, który nie tylko skuteczne, ale i łagodnie usuwa przyczyny chrapania. Najczęściej już po jednym są zadowalające efekty. Metoda ta również wykazuje bardzo dobre efekty w leczeniu Zespołu Obturacyjnych Bezdechów Sennych.

Na czym polega zabieg Celon/RF?

Jest to mało inwazyjny i bezkrwawy zabieg wykonywany ambulatoryjnie. Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt koagulacji niskotemperaturowej (około 80°C) falami wysokiej częstotliwości o precyzyjnie ustalanym zakresie. Zabieg - po wcześniejszym miejscowym znieczuleniu podniebienia miękkiego – polega na kilkukrotnym wprowadzeniu w nie specjalnej końcówki i pozostawieniu jej na kilka sekund. Cały zabieg trwa od 20 do 40 minut, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu lub do pracy. Uczucie dyskomfortu i ból po zabiegu są zwykle niewielkie, trwają 2-4 dni i można je łatwo usunąć, przyjmując powszechnie dostępne leki przeciwbólowe. Proces gojenia się podniebienia oraz związany z tym okres oczekiwania na pełne efekty trwa około 4-5 tygodni.