Przeciążony kręgosłup – przyczyna zawrotów głowy, bólu serca i drętwienia nóg

Kręgosłup utrzymuje nas w pionie, dźwiga głowę, umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jeśli długo pracujesz przy komputerze z pochyloną głową, boli cię szyja, kark, to twój kręgosłup może być przeciążony. To właśnie z tego powodu masz zawroty głowy, boli cię serce lub drętwieją nogi.

Chyba nie ma osoby, która nie wiedziałaby, jak męczący może być ból pleców. U co trzeciej pojawia się kilka razy w miesiącu, a co czwarta zmaga się z nim niemal codziennie. Coraz częściej na bóle szyi czy krzyża skarżą się nastolatki, a nawet dzieci.

Ale ból to nie jedyny sygnał ostrzegawczy, jaki wysyła nam kręgosłup, kiedy woła o pomoc. Migrena i zawroty głowy, pogorszenie widzenia, mrowienie lub drętwienie palców u rąk albo nóg, bóle brzucha, serca czy nerek – wszystko to może świadczyć o tym, że z kręgosłupem dzieje się coś niedobrego.

Najczęstsze dolegliwości spowodowane przeciążeniem kręgosłupa

Lista dolegliwości spowodowanych problemami z kręgosłupem jest bardzo długa. Na dodatek nie zawsze są one dla nas czytelne. Sprawdźmy, co może nam dolegać.

Często są to bóle szyi, karku, krzyża albo powtarzające się przez długi czas bóle innej, odległej od kręgosłupa części ciała. Pojawiają się tylko w określonych sytuacjach, np. gdy długo pracujemy w ogródku z pochyloną głową, podczas siedzenia przy komputerze albo stania przy desce do prasowania. Zwykle są związane z nadmiernym napięciem pewnych grup mięśni. Czasem dolegliwościom bólowym towarzyszą dodatkowe objawy, np. drętwienie dłoni czy przeczulica skóry na plecach albo na głowie. Innym razem nic nas nie boli, ale za to np. przed oczami od czasu do czasu pojawiają się ciemne mroczki albo bez wyraźnego powodu kręci nam się w głowie.
Rodzaj i nasilenie objawów zależą od tego, jaka część kręgosłupa jest przeciążona.

Przeciążony kręgosłup szyjny – objawy: zawroty głowy

Nie dość, że głowa opiera się i porusza na delikatnych kręgach, a to szybko prowadzi do zwyrodnień, dodatkowo ten odcinek kręgosłupa jest szczególnie często nieprawidłowo obciążany lub przeciążany na skutek np. pochylania głowy nad książką czy spania w złej pozycji. Dlatego pierwsze sygnały ostrzegawcze może wysyłać już w młodym wieku. Zwykle zaczyna się od niewinnego bólu szyi, ramion czy karku, spowodowanego zbytnim napięciem mięśni z powodu stresu lub zmęczenia.

Wiele osób skarży się na ból głowy przypominający migrenę, który obejmuje kark i promieniuje do czoła. Mogą towarzyszyć mu nudności, światłowstręt, wymioty czy mroczki. Występuje głównie rano oraz w określonych pozycjach i przy pewnych ruchach głowy (np. pochylenie do przodu czy nagły skręt w bok). Bóle oczu, pogorszenie wzroku, słuchu czy smaku, szumy i dzwonienie w uszach, zawroty głowy, trudności w przełykaniu, drętwienie karku i mrowienie w palcach, nawet chwilowa utrata przytomności – mogą zwiastować problemy z kręgosłupem. Dolegliwości są wynikiem podrażnienia korzeni nerwowych w otworach międzykręgowych, a także zaburzenia ukrwienia na skutek ucisku na tętnice kręgowe (czasem nawet dochodzi do zamknięcia tętnicy).

Przeciążony kręgosłup piersiowy – objawy: ból serca

Wiele sygnałów wskazuje na choroby internistyczne. Ból może być umiejscowiony w okolicy mostka. Często też pojawia się między łopatkami i przez nerwy międzyżebrowe promieniuje półkoliście wokół klatki piersiowej (mamy wrażenie, że bolą nas żebra). Jest symetryczny albo występuje po jednej stronie ciała. Gdy boli po lewej, myślimy, że to serce, gdy po prawej, że wątroba. „Ból serca” nasila się przy wdechu. Może towarzyszyć mu duszność, kurcze oskrzeli (przypominają astmę), zaburzenie krążenia z wysokim lub za niskim ciśnieniem. Takie bóle przytrafiają się aktywnym zawodowo 35–45-latkom, przemęczonym, żyjącym w ciągłym stresie. Potrafią zwieść nawet doświadczonego lekarza. Wtedy chorzy lądują w szpitalu z podejrzeniem choroby wieńcowej, a nawet zawału.

Przeciążony kręgosłup lędźwiowy – objawy: drętwienie nóg

Obok karku jest najbardziej obciążony. Wprawdzie kręgi lędźwiowe są mocne, ale to nie chroni przed dolegliwościami. Dlatego aż 2/3 wszystkich schorzeń kręgosłupa dotyczy tego odcinka. Objawiają się przewlekłym lub ostrym bólem w okolicy krzyża lub w pasie. Ból może promieniować do jednej lub obu nóg albo do jednego lub obu pośladków. Czasem wydaje się, że boli brzuch czy nerka. Nierzadko do złudzenia przypomina ból towarzyszący miesiączce lub problemom ginekologicznym. Często jedynym sygnałem, że coś dzieje się z kręgosłupem, jest mrowienie i drętwienie jednej lub obu nóg. Wszystkie tego typu dolegliwości pojawiają się w wyniku przeciążeń i/lub zmian zwyrodnieniowych.

Ważne

Obciążenia kręgosłupa

Na kręgi jest wywierany stały nacisk. U człowieka, który waży ok. 70 kg, nawet w czasie leżenia na plecach wynosi on ok. 25 kg, a przy leżeniu na boku zwiększa się do 75 kg. Gdy stoimy w pozycji wyprostowanej, wzrasta do 100 kg, a gdy pochylimy się lub siedzimy wyprostowani – do 140 kg. Nacisk podczas siedzenia w pochylonej pozycji może wynosić nawet 175 kg.

Silne mięśnie to stabilny kręgosłup

Kręgosłup można porównać do masztu, który poprzez system napiętych lin (mięśnie) jest stabilnie przymocowany do podłoża (miednica). Jeżeli system lin znajduje się w stanie równowagi, wtedy maszt utrzymuje się w pionie. Aby mógł dobrze pełnić swoją funkcję, wszystkie zespolone z nim więzadła oraz mięśnie muszą być mocne i sprawne. Na przykład mięśnie grzbietu umożliwiają utrzymanie wyprostowanej postawy ciała oraz wykonywanie niektórych ruchów tułowia, m.in. zrobienie skłonu w bok, a mięśnie brzucha – zginanie się do przodu.

Jeśli mięśnie po obu stronach kręgosłupa nie pracują jednakowo, są osłabione, nadmiernie naciągnięte lub napięte, kręgosłup przestaje być stabilny, postawa pogarsza się, kręgi oraz dyski szybciej się zużywają.

Prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa umożliwiają również naturalne wygięcia, które wzajemnie się równoważą i sprawiają, że jest on elastyczny oraz działa tak jak sprężyna. Dzięki krzywiznom mięśnie i więzadła są w stanie łagodzić siły ciążenia oraz wstrząsy powstałe podczas chodzenia i wykonywania codziennych czynności.

miesięcznik "Zdrowie"

Polecamy e-poradnik
E-poradnik - sygnały ostrzegawcze od kręgosłupa i stawów

Autor: Materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się:

  • Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić – drętwienie nóg, zdęcia, zaparcia, bóle i zawroty głowy.
  • Co może być przyczyną drętwienia i bólów nóg, pleców?
  • Przeciążenia czy stan zapalny – jak odróżnić.
  • Jak dbać o kręgosłup na co dzień?
  • Co zwiastuje choroby stawów?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Mikada
|

Ja przez lata w zasadzie leczyłam się na migreny. Dopiero jakiś czas temu poszłam do ortopedy ze skręconą kostką i tak o tym też wspomniałam, porobił mi badania i wysłał na rehabilitację Po tym jak rozpoczęłam rehabilitację po pierwszej serii zabiegów migrany się zmniejszyły znacznie. Teraz idę na drugą serię zabiegów i może w ogóle ich nie będzie. Przynajmniej taką mam nadzieję

Milosz
|

A początki tego pilatesu były trudne? Bóle się wzmagaly?

Turkowiak
|

Badanie RM stwierdzilo obrzek szpiku kostnegona wys t1 t2 ,przepukliny ,i jest pytanie co spowodowalo obrzek ijakie sa zalecenia dziekuje

Katarzyna28
|

Pocieszę Was lub nie, ale moje problemy z kręgosłupem trwają od 8 lat, od kiedy skończyłam lat 20. I bieganie od gabinetu do gabinetu, ćwiczenia, rozciąganie, dieta, częste wstawanie od biurka, rehabilitacja, leki, nosz wszystkiego prubowałam i nic. NIC dosłownie na chwilę mijało i dalej od początku. Miałam dziwne objawy, na pierwszy rzut oka nie kojarzące się z kręgosłupem. Tak jak w tym artykule to opisane - miałam zawroty głowy, drętwienie. W sumie pomógł w końcu odpowiedni lekarz (chyba setny), który w końcu zajął się mną indywidualnie, a nie taśmowo. Od kilku lat chodzę regulanie w gorsecie ortopedycznym i to pomogło mi odciążyć mięśnie. Jeśli nie masz przeciwskazań, polecam bardzo! Kupowałam w firmie Mdh.pl, którą też polecam ze względu na świetnej jakości sprzęt do rehabilitacji wszelakiej.

Aga
|

Mam te same objawy co ty. Jeden lekarz mowi ze niedotlenienie mozgu, drugi wymyslil ze padaczka. A mnie juz to bieganie po gabinetach już krótko mowiąc wkur....a. A jak mówie ze mnie kregoslup boli, bo od lat choruje na dyskopatie, to on mie wyzywa ze nie biore lekow na jakąc cholerna padaczke. Postawil diagnoze z kapelusza i jeszcze mi leki na sile wciska.

qwerty123
|

Mam 21 lat i od kilku tygodni strasznie boli mi górna część pleców wraz z karkiem. A od tygodnia, gdy się budzę mam zdrętwiałe ręcę i czuję się nie wyspana. Dodam też, że od kilku miesięcy mam powiększony węzeł chłonny pod szyją z lewej strony. Od roku pracuję na produkcji na 3 zmiany. Genetycznie mam zafundowane problemy z kośćmi. Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić? Jakie badania wykonac?

kasia
|

To smutne, że nie zwracamy uwagi na rzeczy naprawdę dla nas ważne i dotyczące nas bezpośrednio, jak budowanie właściwej postawy ciała i dbanie o nią przez systematyczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa.. tylko pogoń za pieniędzmi by kupić tanie jedzenie, które nas zabija.

doktor Jakimiec
|

Często drętwienie jest spowodowany przez napiecie mięśni w szyjnym odcinku. Szyje jest krótka , a są tam 6 par mięśni. Długa praca przy kompóterze, stresy w pracy, przeciągi, niewłaściwie dobrana poduszka podczas snu powoduja napięcie ich. Dalej mieśni zaciskają naszynia krwionosne, co utrudnia krążenie krwi w kończynach górnych i powoduje uczucie drętwienie w rękach.

W przypadku patologii szyjnego odcinku kręgosłupa przyczyną moze być dyskopatia albo przepuklina krążka międzykręgowego, a zwłaszcza wtedy, gdy proces chorobowy zlokalizowanyj w dolnych segmentach szyji(C5-C7).
Nerwy wychodzące z różnych poziomów kręgosłupa odpowiadają za unerwienie rąk i nóg. Jeśli dojdzie do zmian zwyrodnieniowych kręgów, a w konsekwencji do niewłaściwego przewodnictwo nerwowego, może pojawić się drętwienie kończyn. Zmiany w obrębie kręgów szyjnych wywołują drętwienie rąk.
Tak więc, w zależności od tego jaki nerw jest uciskany, drętwienie mogą być lokalizowane:
wewnętrzna powierzchnia ramiona do końcówki 4 i 5 palców (C7);
na tylnej stronie ramienia i przedramienia, tylnej powierzchni palców 2 i 3 (C6);
na boku strony z kciukiem i palcem wskazującym (C5).
Polecam akupunkture, terapia manualna.
Nie warto leczyć tego odcinka kręgosłupa za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, gdyż długotrwałe ich stosowanie może powodować wystąpienie skutków ubocznych.

beata
|

Wiatm ,zwracam sie do panstwa ktorzy korzystali z cwieczen pilates indywidualnych wyczytalam tu ze pomogly ,prosze mi powiedziec co to byly za cwieczenia

mi-pomoglo
|

Zdrowy kręgosłup jest wtedy kiedy utrzymują go mięśnie. Wszystko mi przeszło po kilku zajęciach pilates - indywidualnie, na odpowiednim sprzęcie. Ale to musi być specjalista pilates a nie panienka z fitness, która prowadzi grupę 30-osobową. Chodzę drugi rok i zapomniałam co to bóle, zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia wzroku, drętwienia, mrowienia itp.