To znak, że masz za wysoki cholesterol. Zaczyna się od oczu

2023-01-10 11:01

Zbyt wysoki poziom cholesterolu może nieść za sobą poważne konsekwencje. Przyczynia się do rozwoju miażdżycy, chorób serca oraz udaru. Skąd wiadomo, że poziom cholesterolu w naszym organizmie jest zbyt wysoki? Ekspert zwraca uwagę na ten nietypowy objaw.

Widzisz ciemne plamki przed oczami? Lepiej nie lekceważ tego objawu
Autor: Getty Images Ciemne plamki przed oczami to nie tylko problem ze wzrokiem. Mogą świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu.

Wysoki poziom cholesterolu, zwłaszcza utrzymujący się długotrwale, może być groźny dla układu sercowo-naczyniowego. Taki stan jest o tyle niebezpieczny, że zazwyczaj nie daje wyraźnych oznak lub są one nietypowe. Jednym z objawów zbyt wysokiego poziomu cholesterolu w organizmie są męty w oczach.

Kontrola poziomu cholesterolu

Czym są męty i jakich schorzeń mogą być objawem?

Jak tłumaczy Giles Edmonds, dyrektor ds. usług klinicznych Specsavers, "Męty to plamki pojawiające się w polu widzenia. Zwykle wyglądają jak czarne lub szare plamki lub sieci plam, które unoszą się, gdy poruszasz oczami".

Takie zjawisko może pojawiać się na różnych etapach naszego życia. Występuje zwłaszcza u osób starszych.

„Większość ludzi doświadczy mętów w oczach w pewnym momencie swojego życia – szczególnie w starszym wieku, gdy galaretowata substancja w naszych oczach staje się bardziej płynna” - wyjaśnia.

Jednak wiek nie jest jedynym czynnikiem wyzwalającym tego typu zmiany. Przyczyną może być zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Jak to możliwe? Stan, w którym pojawiają się męty w oku w wyniku zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, zwany jest również synchysis scintillans lub cholesterolosis bulbi. W takim przypadku męty składają się z kryształków cholesterolu. Wyciekają one z naczyń krwionośnych, w których może gromadzić się cholesterol.

Zjawisko to może być niebezpieczne nie tylko dla układu sercowo-naczyniowego, lecz także dla narządu wzroku.

Jak podkreśla dr Edmonds, „Jeśli zauważysz więcej mętów przed oczami niż zwykle, lub zauważysz nagłe pojawienie się nowych, którym towarzyszą błyski światła w oku lub ciemne plamy, musisz natychmiast skonsultować z lekarzem, ponieważ może to oznaczać odwarstwienie siatkówki lub uraz tylnej części oka. W niektórych przypadkach może to być również objaw retinopatii cukrzycowej lub właśnie wysokiego poziomu cholesterolu”.

W celu potwierdzenia, czy męty w oku świadczą o zbyt wysokim poziomie cholesterolu, zaleca się wykonanie badania krwi.