Tak cholesterol niszczy organizm. 5 oznak choroby serca

2022-09-15 14:05

Choroba wieńcowa jest najczęstszym schorzeniem układu krążenia. A jej główną przyczyną - miażdżyca tętnic wieńcowych. Objawów choroby wieńcowej nie można ignorować. Oto 5 kluczowych sygnałów wskazujących na rozwój tego schorzenia, których nie powinniśmy bagatelizować.

Tak cholesterol niszczy organizm. 5 oznak choroby serca
Autor: Getty Images

Choroby serca nadal pozostają jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Najczęściej występującym schorzeniem układu krążenia jest choroba wieńcowa. W jej przebiegu tętnice wieńcowe są blokowane przez złogi cholesterolu, które hamują przepływ krwi, tlenu oraz składników odżywczych do serca.

Zwykle by choroba wieńcowa się rozwinęła, potrzeba czasu. Często pacjenci nie mają pojęcia, że ich serce nie domaga. Jednak kilka objawów jest kluczowych w przypadku tego schorzenia.

5 ważnych objawów

Choroba wieńcowa może rozwijać się przez dziesięciolecia. Bardzo często zdarza się, że chory po prostu nie zauważa objawów, dopóki znaczna blokada tętnic nie spowoduje innych zdrowotnych problemów.

Jeśli cierpisz na chorobę wieńcową, zmniejszony przepływ krwi do serca może powodować poniższe objawy:

  • ból w klatce piersiowej i duszność - to częste objawy chorego serca, które zmęczone pompowaniem mniejszej ilości krwi, może powodować ucisk lub stan nazywany dusznicą bolesną,
  • ból i skurcze nóg – ten objaw szczególnie często dotyka chorych podczas chodzenia nawet na krótkie dystanse; we wczesnym stadium rozwoju schorzenia pojawia się podczas odpoczynku, a następnie powraca wraz z aktywnością, jeśli jednak utrzymuje się nawet bez aktywności, może świadczyć o bardziej zaawansowanym stadium choroby,
  • zmęczenie – zmęczone pracą serce objawia się ogólnym zmęczeniem; szczególnie często ten objaw występuje u kobiet w trakcie zawału, czyli w momencie, kiedy choroba wieńcowa opanowała już tętnice, wtedy często towarzyszy mu także ból w klatce piersiowej, dyskomfort w innych obszarach takich jak plecy, szyja, szczęka lub brzuch oraz duszność.

Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, skonsultuj się z lekarzem.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Skutki choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa może prowadzić do rozwoju innych schorzeń. Przede wszystkim może spowodować zawał serca, który może zakończyć się śmiercią. Co więcej, może skutkować niewydolnością serca i powodować arytmię. Każdy z tych stanów może być niebezpieczny, dlatego nie powinniśmy ignorować objawów wskazujących na rozwój jakiejkolwiek choroby układu krążenia.