Pielęgniarz kardiologiczny miał zawał i się nie zorientował. Teraz zdradza pierwsze objawy

2022-12-23 13:50

Mark Kader miał zawroty głowy i mdłości, zanim stracił przytomność i upadł na podłogę. Jako doświadczony pielęgniarz kardiologiczny sądził, że zauważyłby oznaki zawału serca, gdyby go kiedykolwiek miał. W rzeczywistości było jednak inaczej.

Pielęgniarz kardiologiczny miał zawał i się nie zorientował. Teraz zdradza pierwsze objawy
Autor: Getty Images Pielęgniarz kardiologiczny miał zawał i się nie zorientował. Teraz zdradza pierwsze objawy

41-latek w rozmowie z redakcją "Insidera" wyznał, że ​​ryzyko zdarzeń kardiologicznych w swoim przypadku uważał za zerowe. Wiedział, że w rodzinie nie było problemów z sercem, a on sam regularnie ćwiczy i jest aktywny. Kiedy zaczął odczuwać zawroty głowy i mdłości, nie sądził, że to może być zawał serca.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Doświadczony pielęgniarz nie rozpoznał oznak zawału

Kader wykonywał drobne naprawy domowe. Nagle upadł na podłogę w łazience i ocknął się, gdy jego żona waliła w drzwi. Przyjechała do domu, gdy był nieprzytomny i wezwała karetkę pogotowia, która dotarła na miejsce krótko po tym, jak się obudził.

W drodze do szpitala mężczyzna zauważył, że rytm jego serca jest nieregularny - uwidaczniało to badanie EKG. Kadar nie mógł zrozumieć, jak doszło do tego, że nie rozpoznał wcześniej objawów epizodu sercowego.

„To trochę zawstydzające, ponieważ od 15 lat jestem pielęgniarzem kardiologicznym i nie rozpoznałem objawów” – powiedział Kader. „Myślisz, że to może przydarzyć się każdemu innemu, ale tobie się to nie przydarzy”.

Oto objawy zawału, o których powinieneś wiedzieć

U mężczyzny najpierw pojawiło się zmęczenie i zawroty głowy podczas wykonywania prac w domu, więc założył, że jest po prostu odwodniony.

W rzeczywistości zawroty głowy były spowodowane nieregularnym rytmem komorowym lub arytmią. Jego serce nie pracowało prawidłowo. 

Poszedł do łazienki, myśląc, że musi zwymiotować i obudził się na podłodze. Nudności powinny zwrócić uwagę Kadera, że ​​coś jest nie tak, ale nie sądził, by jego mdłości miały coś wspólnego z sercem. Warto wiedzieć, że choć mdłości zwiastujące zawał serca częściej występują u kobiet, to czasami zdarzają się także u mężczyzn.

Lekarze wszczepili mu pompę, z działania której Kader edukował lekarzy... Ta sama pompa, którą tak dobrze znał, uratowała jego serce. 

Pozostałe objawy, które powinny zasygnalizować, że coś jest nie tak to omdlenia, wyczerpanie fizyczne, drętwienie ramienia i potliwość. 

Według American Journal of Cardiovascular Disease, pocenie się to częsta oznaka problemów z sercem. Objaw można jednak przeoczyć, zwłaszcza jeśli nie towarzyszy temu charakterystyczny ból w klatce piersiowej.