Oto najgorsze produkty dla osób z nadciśnieniem. Na liście nie tylko sól i kawa

2022-12-19 12:14

Wysokie ciśnienie krwi jest jednym z tych schorzeń, o których często się słyszy. Nic dziwnego, szacuje się, że cierpi na nie jedna trzecia z nas. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że żyje z nadciśnieniem. Nieświadomość tego problemu tylko potęguje ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Oto najgorsze produkty dla osób z nadciśnieniem. Na liście nie tylko sól i kawa
Autor: Getty Images Oto najgorsze produkty dla osób z nadciśnieniem. Na liście nie tylko sól i kawa

Objawy nadciśnienia tętniczego są często niewidoczne. Niestety, stan ten zwiększa m.in. ryzyko udaru mózgu, zawału serca, a także chorób nerek. Dlatego tak ważne jest, aby mieć kontrolę nad własnym ciśnieniem. 

Dla osób z nadciśnieniem tętniczym kluczowe jest utrzymywanie zdrowej diety, dlatego warto wiedzieć, co znajduje się na liście zakazanych potraw i napojów.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Im więcej soli, tym wyższe ciśnienie krwi

Sól wydaje się być oczywistym numerem jeden na tej liście. Organizm pod wpływem soli zatrzymuje wodę, a jej nadmiarowe ilości wywierają nacisk na ściany naczyń krwionośnych. Według National Health Service, należy spożywać nie więcej niż sześć gramów soli dziennie (około jednej łyżeczki). 

Słodkie napoje i żywność przetworzona

Picie dużej ilości słodkich napojów może podnieść ciśnienie, a wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do gromadzenia się tłuszczu w naczyniach krwionośnych, powodując ich zwężenie, a stąd już tylko krok do miażdżycy. Niektóre słodkie napoje zawierają również kofeinę, która jeszcze bardziej podnosi ciśnienie krwi.

Żywność przetworzona to często połączenie soli, cukru (lub syropu glukozowo-fruktozowego) i rafinowanych węglowodanów. Dania gotowe i potrawy typu fast food często zawdzięczają swój smak dużej ilości dodanego cukru i soli. To samo dotyczy - często uchodzących za zdrowe - gotowych kanapek, płatków i batoników zbożowych czy krakersów.

Kawa i alkohol 

To prawda, że ​​kofeina podnosi ciśnienie krwi, więc warto kontrolować jej ilość. NHS zaleca, że aby nie przekraczać czterech filiżanek kawy dziennie. Niektóre badania dowodzą, że osoby pijące regularnie kawę, mają mniejsze ryzyko chorób serca, w tym nadciśnienia. 

Regularne spożywanie alkoholu w nadmiarze może powodować zwężenie naczyń krwionośnych.

Pamiętaj, aby regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Jeśli nie masz w domu ciśnieniomierza, poproś o pomiar farmaceutę lub swojego lekarza rodzinnego.