Laserowa operacja żylaków - jesień najlepszym okresem na operację żylaków

2012-09-26 14:13

Okres jesienny sprzyja zabiegom chirurgii naczyniowej, m.in. laserowym operacjom żylaków, zwłaszcza jeśli problem dotyczy kończyn dolnych. Boryka się z nim bowiem, aż 20 proc. populacji i z roku na rok ten procent wzrasta.

Laserowa operacja żylaków - jesień najlepszym okresem na operację żylaków
Autor: thinkstockphotos.com Okres jesienny sprzyja zabiegom chirurgii naczyniowej, m.in. laserowym operacjom żylaków.

Żylaki kończyn dolnych to poszerzone, poskręcane i zmienione chorobowo odcinki żył powierzchownych, wyczuwalne i widoczne przez skórę. Są poważnym problemem, znacząco pogarszającym komfort życia, a nieleczone zwykle stopniowo powiększają się i mogą prowadzić do rozwoju powikłań, takich jak trwałe obrzęki, zmiany w strukturze skóry i tkanki podskórnej, a nawet niegojące się miesiącami owrzodzenia. Jesienią, kiedy temperatura zewnętrzna obniża się, zabiegi z zakresu leczenia żylaków dają lepszy efekt z uwagi na zmniejszenie przepływu krwi w warstwie skóry i tkanki podskórnej, co ułatwia uzyskanie korzystnego wyniku zabiegów. Znacznie łatwiej jest również zastosować się pacjentom do zalecenia noszenia specjalistycznych wyrobów uciskowych, co jest często nieodłącznym elementem terapii.

 

Jak uniknąć żylaków?

Wiele można zrobić aby problem żylaków w ogóle nas nie dotyczył - mówi dr nauk medycznych Adam Zieliński. Ważna tu jest odpowiednia aktywność ruchowa, mianowicie częste spacery, zmiana pozycji ciała, w szczególności nóg, unikanie sportów siłowych na rzecz pływania, bądź jazdy na rowerze. Pozostawanie w bezruchu, siedząc bądź stojąc jest również niekorzystne, tak samo jak nadwaga. Doktor Zieliński przestrzega również przed nieodpowiednim obuwiem (szpilki), ubiorem (obcisłe spodnie, gorsety) i nadmierną ilością gorących kąpieli oraz solarium.

Metody leczenia żylaków

Leczeniem przyczynowym żylaków jest leczenie operacyjne. Można wykonać je za pomocą metody klasycznej, tzw. strippingu głównego pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, a także za pomocą metody mniej inwazyjnej – ablacji za pomocą światła laserowego. Klasyczna metoda operacyjna, choć skuteczna, jest związana z pewnym bólem w pierwszych kilku dobach po operacji, co dość znacznie ogranicza normalną aktywność chorego, aż do zagojenia się ran pooperacyjnych. Często po klasycznej operacji tworzą się krwiaki w kanale po usuniętej żyle odpiszczelowej lub odstrzałkowej oraz w miejscach po wyciętych żylakach. Pogarsza to efekt kosmetyczny, jak również jest przyczyną dłużej trwającego bólu. Nie oznacza to, że nie należy stosować tej klasycznej metody - jest ona wartościowym rozwiązaniem, w rękach dobrego chirurga naczyniowego stanowiącym właściwy sposób leczenia, a u niektórych chorych jest najlepszym i jedynym sposobem pozbycia się żylaków.Wśród najnowszych metod leczenia żylaków, wymienia się operację laserową (EVLT - EndoVenous Laser Treatment) polegającą na zamknięciu światła jednej z głównych żył układu powierzchownego kończyny dolnej za pomocą energii wydzielanej przez światłowód laserowy. Energia ta, głównie w postaci wysokiej temperatury, przekazywana jest do krwi i ściany żyły zmienionej żylakowato i nie działającej prawidłowo. Dzięki oddziaływaniu energii laserowej struktura ściany naczynia ulega takim przemianom, że żyła nieodwracalnie kurczy się, a następnie włóknieje. W wyniku zabiegu żyła zostaje trwale zamknięta. Inne naczynia układu powierzchownego i głębokiego przejmują jej funkcję w całości, a nieprawidłowe warunki transportu krwi zostają zlikwidowane.

 

Jak przebiega zabieg laserowego zamykania żylaków?

Zabieg laserowego zamykania żylaków przeprowadzany jest w warunkach sali operacyjnej. Jest on ograniczony do kilku godzin: ok. godziny przed zabiegiem, ok. godziny jego trwania oraz 1-3 godzin potem. W celu bezbolesnego przeprowadzenia zabiegu, podaje się lek przeciwbólowy przed skierowaniem na blok operacyjny. Następnie w sali operacyjnej wykonywane jest znieczulenie miejscowe, które polega na podaniu w kilka miejsc w okolicy zamykanej laserowo żyły, płynu znieczulającego i obkurczającego żyłę. Tego samego dnia po operacji chory wychodzi do domu. Następnego dnia wraca do normalnej aktywności życiowej. Przez 2-4 tygodni polecane jest noszenie specjalistycznych pończoch uciskowych.

Szczególną zaletą systemu EVLT jest jego bardzo wysoka skuteczność przy zminimalizowaniu ryzyka powikłań pooperacyjnych w postaci bólu w okolicy zamkniętej żyły, powstania krwiaków oraz oparzeń skóry i tkanki podskórnej. Znacznie zredukowana zostaje też możliwość powstania zaburzeń czucia w okolicy zamkniętej żyły. System ten jest najnowszą i jednocześnie sprawdzoną w wielu ośrodkach światowych technologią operacyjną. Posiada aprobatę do stosowania w USA i w Europie oraz wszelkie stosowne atesty i certyfikaty. Jego wyższość nad dotychczas stosowanymi technologiami laserowego zamykania żylaków została potwierdzona wieloma doniesieniami naukowymi.

zylaki.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl