Boisz się zakrzepicy? Te produkty to "naturalne leki" rozrzedzające krew

2022-08-23 11:13

Leki, które zapobiegają tworzeniu się zakrzepów, mogą doprowadzić do niepożądanych skutków ubocznych np. bólu i zawrotów głowy, bólów brzucha. W związku z możliwym pogorszeniem samopoczucia, wiele osób poszukuje całkowicie naturalnych sposobów zapobiegania zakrzepom krwi.

Kanapka z awokado
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Naturalne leki rozrzedzające krew

Krzepnięcie krwi jest naturalnym procesem fizjologicznym, który zapobiega utracie krwi podczas uszkodzenia naczyń krwionośnych. Krew krzepnie by uchronić nas przed nadmiernym krwawieniem, które zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Powstały zakrzep może uniemożliwić dopływ natlenionej krwi do serca, mózgu i mięśni. Kluczową rolę odgrywają leki rozrzedzające krew lub naturalne sposoby, dzięki którym ryzyko powstania zakrzepów krwi maleje.

Zakrzepica żył głębokich

Naturalne leki rozrzedzające krew

Czosnek

Czosnek, który cieszy się dużą popularnością w polskiej kuchni, pomaga rozcieńczyć krew. Dodawanie czosnku do potraw zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi, zawału i udaru serca. Czosnek obniża ciśnienie krwi. Codzienne spożywanie jednego lub dwóch ząbków czosnku zmniejsza stężenie złego cholesterolu. Osoby, które nie lubią jego charakterystycznego smaku i zapachu, mogą rozważyć zażywanie suplementów z czosnkiem – czosnku w tabletkach lub kapsułkach.

Kurkuma

Kurkuma odgrywa istotną rolę w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego - zmniejsza ryzyko udaru i zawału serca. Zdaniem naukowców kurkuma posiada zdolność powstrzymywania płytek krwi, składników krwi biorących udział w krzepnięciu, przed łączeniem się i tworzeniem skrzepu, który może zagrażać życiu. Kurkuma obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu u osób zagrożonych chorobami serca.

Imbir

Imbir zmniejsza lepkość krwi, chroni przed tworzeniem zakrzepów i zatorów krwi. Korzystnie wpływa na pracę serca, poprawia witalność i dodaje energii. Poprawia koncentrację, pomaga w przemęczeniu fizycznym i psychicznym. To bardzo popularny środek na niestrawność i refluks. Jednym z najprostszych sposobów włączenia imbiru do diety jest przyjmowanie go w postaci herbaty.

Ananas

Dodanie do codziennego menu ananasa, wspomaga pracę serca i chroni przed chorobami układu krążenia. Ananas zawiera dużą ilość potasu i małą ilość sodu. Bromelaina, enzym znajdujący się w ananasie, obniża ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Ananas posiada właściwości przeciwutleniające, zapobiega zlepianiu się płytek krwi i tworzeniu skrzepów.

Ryby oleiste

Ważne, by do menu włączyć ryby oleiste, które zwierają najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3 – zdrowych tłuszczów, które zapobiegają zagęszczeniu krwi i powstawaniu skrzepów. Zawarte w nich wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3 wspomagają serce i pomagają w leczeniu depresji.

Awokado

Podobnie jak tłuste ryby, awokado dostarcza organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3. Zdaniem naukowców, awokado zawiera również salicylan, substancję chemiczną naturalnie występującą w niektórych roślinach, która ma zdolność zapobiegania tworzeniu się zakrzepów krwi.

Woda

Odwodnienie organizmu przyczynia się do zagęszczenie krwi, co zwiększa prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi. Dlatego tak ważne jest, by utrzymać „rzadką krew”, by zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Zgodnie z zaleceniami, osoba dorosła powinna pić około 2-2,5 litra wody dziennie.