Czym grozi noszenie starych majtek? Ginekolog ostrzega

2023-07-28 11:34

Wszyscy wiemy, że bieliznę powinno się wymieniać i prać codziennie, ale kiedy faktycznie powinniśmy pozbyć się naszych starych majtek? Jak twierdzi lekarz ginekolog, odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Czym grozi noszenie starych majtek? Ginekolog ostrzega
Autor: Getty Image

Zastanawialiście się kiedyś, kiedy dokładnie powinniśmy wyrzucić nasze stare majtki? Dla większości z nas, to pytanie nie pojawia się zbyt często. Jednak istnieją pewne wskaźniki, które powiedzą nam, kiedy nasza bielizna jest już za stara, by ją nosić.

Kiedy powinniśmy się pozbyć starych majtek?

Dr Taraneh Shirazian, ginekolog, w rozmowie z "Health" podkreślił, że nie ma dowodów naukowych, które wskazywałyby na niezdrowy wpływ noszenia starych majtek, ani też na to, że stanowią one czynnik ryzyka dla zdrowia kobiet. Jednak dla komfortu i minimalizowania ryzyka problemów, takich jak reakcje alergiczne czy infekcje, regularne wymienianie bielizny jest zalecane.Z drugiej strony, Profesor Philip Tierno, kliniczny mikrobiolog i patolog z NYU Grossman School of Medicine, twierdzi, że bielizna nie ma określonej "daty ważności". Mimo to, są pewne oznaki, które wskazują, że powinniśmy wyrzucić nasze majtki - na przykład, gdy zauważymy dziury, czy zużyte gumki.

Jakie majtki są najzdrowsze?

Czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia związane z noszeniem starej bielizny? Choć ryzyko nie jest duże, zdaniem ginekologów, znoszona bielizna może zatrzymywać wilgoć, co zazwyczaj prowadzi do infekcji. Może też powodować podrażnienia i otarcia, które zwiększają ryzyko infekcji.

Ginekolog zwraca także uwagę na znaczenie odpowiedniego doboru tkanin dla naszej bielizny. Dr Shirazian zaleca bawełniane majtki, które są przewiewne i nie zatrzymują wilgoci. Tkaniny syntetyczne, jak nylon i elastan, zatrzymują wilgoć i zwiększają ryzyko podrażnień i infekcji. Bielizna i spodnie, które są zbyt obcisłe, mogą również zwiększać wilgotność w obszarach intymnych, co może prowadzić do nawracających infekcji.

Spać w majtkach, czy lepiej bez nich?

Chociaż pytanie to na pierwszy rzut oka może wydawać się błahe, a nauka i medycyna nie poświęciły mu dużego miejsca, noszenie bielizny w nocy może mieć poważne konsekwencje.Dlaczego? Gdy śpimy bez bielizny, produkcja śluzu z pochwy jest zredukowana, a ten, który powstaje - zazwyczaj wysycha. Dlatego, swobodny przepływ powietrza jest korzystny dla zdrowia okolic intymnych, ponieważ drożdże i bakterie preferują rozwijać się w środowiskach wilgotnych.

Poradnik Zdrowie: Medyczna marihuana