Torebki dla dojrzałych kobiet. Jak dobierać do stylizacji?

2019-10-15 9:15

Torebki damskie bywają wisienkami na torcie w stylizacjach na różne okazje – na co dzień, do pracy czy na ważną uroczystość. Na jakie modele warto postawić w przypadku dojrzałych kobiet? Z pomocą przychodzi zawsze modna klasyka, a najlepiej taka, która łączy estetyczny wygląd z wysokimi walorami praktycznymi. Musi być bowiem wygodnie i funkcjonalnie!

Torebki dla dojrzałych kobiet. Jak dobierać do stylizacji?
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Torebka w stylizacji – ogólne zasady
  2. Torebki dla dojrzałych pań na co dzień
  3. Torebki dla dojrzałych pań do pracy
  4. Torebki dla dojrzałych pań na ważne uroczystości

Torebka w stylizacji – ogólne zasady

Długo panował pogląd, że torebkę obowiązkowo dobieramy do butów, powtarzając kolor i stylistykę. Na szczęście współczesne wytyczne nie są już tak ortodoksyjne. Owszem, wskazanie, by torebka z obuwiem dobrze się komponowały, pozostaje w mocy, ale już można odważniej podejść do kolorów czy wzorów.

Przede wszystkim tak dobierajmy torebki, by w danych okolicznościach wygodnie wszystko zapakować. W przypadku dojrzałych pań zawsze godne polecenia są torebki skórzane, jednak lepiej wyjść poza ścisłą klasykę barwną, a więc wyłącznie brązy i czerń. Żywsze kolory zapewnią powiew młodości w stylizacjach, i to bez straty walorów użytkowych – skóra wciąż ma swoje zalety bez względu na barwę. Nie trzeba się też bać dodatkowych zdobień w postaci frędzli i drobnych pasków, a także błyszczących elementów dekoracyjnych.

Torebki dla dojrzałych pań na co dzień

Najlepsze torebki na co dzień to takie, które pomieszczą format A4 lub większe. Jeśli preferujesz przede wszystkim wygodę, wybierz torebkę na długim, regulowanym pasku. Inna opcja to torebki noszone w ręku lub wieszane na ramieniu. Najlepiej unikać krzykliwych kolorów oraz bardzo wyrazistych motywów dekoracyjnych. Świetnie za to prezentują się torebki jednobarwne, ewentualnie wzbogacone o ozdobne elementy lub przeszycia albo pikowania.

A jak je dopasować do stylizacji? W zasadzie wystarczy, że powtórzysz jeden z kolorów już obecnych w stroju albo postawisz nawet na inny jego odcień. Prawdziwą furorę, zwłaszcza wśród młodych osób, robią torebki zakupowe. Pamiętaj, że niekoniecznie chodzi jedynie o modele materiałowe – równie dobrze prezentują się te skórzane.

Dobrze, jeśli taka torebka ma też specjalne miejsce na portfel. Na rynku spotkamy też większe torebki z mniejszymi mocowanymi w środku. Zwróć uwagę na zapięcie, które powinno działać lekko i niezawodnie – może to być zatrzask (mniej awaryjny) czy zamek błyskawiczny.

Torebki dla dojrzałych pań do pracy

W stylizacjach biznesowych najlepiej sprawdzają się uniwersalne torebki skórzane. Ważne, by zmieścić w środku dokumenty, stąd najlepszy będzie format nieco większy niż A4. Torebka niekoniecznie musi być usztywniana – zawsze przecież możemy zapakować dokumenty w teczkę.

Sporo oczywiście zależy od dress code'u, który panuje w firmie. Uniwersalne kolory torebek do pracy to czerń, antracytowa szarość i granat – wszystkie pasujące do najbardziej restrykcyjnych stylizacji, czyli business formal.

W przypadku innych stylów możemy postawić na ciepły brąz, a także beże, kremy czy bardziej wiosenne pastele. Tu także najbezpieczniej trzymać się zasady, by torebka była jednokolorowa. I tak naprawdę torebki dla dojrzałych pań przeznaczone do pracy niewiele różnią się od tych noszonych przez najmłodsze kobiety. Rządzi elegancka klasyka, która nie bierze pod uwagę wieku.

Czytaj też: Żakiety damskie dla dojrzałych – stylizacje biznesowe i wizytowe

Torebki dla dojrzałych pań na ważne uroczystości

W stylizacjach na wesele, inną uroczystość czy ważne wieczorne wyjście torebka damska staje się istotnym elementem stylizacji. Pamiętaj o uniwersalnej zasadzie – do wyrazistej sukienki dobieraj skromniejszą sukienkę i odwrotnie (w przypadku prostej, minimalistycznej możesz nieco „zaszaleć”). Unikaj częstego błędu popełnianego przez dojrzałe panie, czyli ograniczenie się do ciemnych kolorów.

Na przykład wszechstronną małą czarną koniecznie ożyw żywszą kolorystycznie torebką, a w stylizacji nie bój się bardziej awangardowej biżuterii czy barwnych butów. Do sukienek, kombinezonów oraz kostiumów wizytowych często dobiera się małe kopertówki, które pełnią funkcję porównywalną z biżuterią. Nie są jednak najpraktyczniejsze ze względu na wielkość, a poza tym trzeba je cały czas trzymać w dłoni.

Jeśli niekoniecznie godzisz się na takie „warunki”, postaw lepiej na małą torebkę na łańcuszku – złotym (np. gdy w stylizacji dominują ciepłe kolory) albo srebrnym (jeżeli są chłodniejsze). Dojrzałe panie nie powinny też się obawiać innych torebek wizytowych. Bardzo praktyczne, a przy tym eleganckie są chociażby pojemniejsze torebki kuferki na pasku bądź łańcuszku albo z uchwytem przeznaczonym do trzymania w dłoni.

Czytaj też: Jak się ubrać na wesele? Porady dla dojrzałych pań

O autorze
Daniel Działa
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, z zawodu – bardziej ten pierwszy. Od ponad dekady zajmuje się pracą nad tekstami: pisaniem, redagowaniem, okazjonalnie korektą. Specjalizuje się przede wszystkim w tematyce home & living, ale pisze też o kulturze, sztuce, modzie, zdrowiu, turystyce i wszystkim, co akurat zwróci uwagę oraz zaciekawi. Prywatnie fan seriali z fabułą oderwaną od rzeczywistości oraz – w miarę możliwości czasowych i innych – podróżnik.