Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak leczyć przewlekłe zaparcia u dorosłych?

2017-12-11 14:26

Zaparcia nawykowe u dorosłych zazwyczaj są efektem błędów dietetycznych. Stosowanie ubogoresztkowej diety, która zawiera bardzo niewielkie ilości błonnika, powoduje osłabienie ruchów perystaltycznych (robaczkowych) jelita grubego, a w konsekwencji przyczynia się do długotrwałego zatrzymania stolca. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy zaparcia nawykowego u dorosłych i jak przebiega leczenie tego typu zatwardzeń.

Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak leczyć przewlekłe zaparcia u dorosłych?
Autor: GettyImages

Spis treści

 1. Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny
 2. Zaparcia nawykowe u dorosłych - objawy
 3. Zaparcia nawykowe u dorosłych - leczenie
 4. Zaparcia nawykowe u dorosłych - zapobieganie

Zaparcia nawykowe u dorosłych to czynnościowe, nie spowodowane żadnymi anatomicznymi zmianami chorobowymi, długotrwałe zatrzymanie stolca w wyniku słabych ruchów perystaltycznych (robaczkowych) jelita grubego, albo też nadmiernego skurczu jego warstwy mięśniowej. Warto wiedzieć, że pojęcie zaparcia nawykowego odnosi się przede wszystkim do konsystencji stolca, a nie częstości jego oddawania. Wypróżnienia nawet co 3-4 dni, ale swobodne, o normalnej konsystencji można uznać za prawidłowe. Przyjmuje się, że normalna częstotliwość wydalania kału to od 3 razy na dzień do 3 razy na tydzień.

Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny

Zaparciom nawykowym sprzyja także regularne przyjmowanie niektórych leków, których działaniem ubocznym są właśnie zatwardzenia. Do tej grupy leków należą m.in. leki przeciwbólowe zawierające kodeinę, leki przeciwpadaczkowe, a także diuretyki (leki zwiększające ilość oddawanego moczu).

   Zaparcia nawykowe u dorosłych - objawy

   1. Cechą charakterystyczną zaparcia nawykowego u dorosłych jest stolec o małej objętości, suchy, zbity, zazwyczaj silnie cuchnący, z domieszką śluzu, zwykle o wyglądzie kału bobkowego (owczego), ciemnobrązowy lub czarny.

   2. Brak uczucia pełnego opróżnienia jelit po często utrudnionej i bolesnej defekacji. W takiej sytuacji objawami towarzyszącymi mogą być wzdęcia czy bolesne oddawanie gazów.

   3. Dorośli cierpiący na zaparcia nawykowe często skarżą się również na:

   Zaparcia nawykowe u dorosłych - leczenie

   W związku z tym, że u dorosłych najczęstszą przyczyną nawykowych zaparć jest niewłaściwa dieta, należy przywrócić zakłóconą regularność i sposób odżywiania się. Leczenie farmakologiczne należy zastosować w ostateczności, ponieważ stopniowo staje się coraz mniej skuteczne i wymaga stałego zwiększania dawki leków.

   Zaparcia nawykowe u dorosłych - zapobieganie

   1. Unikaj stresów i napięć wyzwalających nadmierną kurczliwość błony mięśniowej jelit.

   2. Bądź aktywny fizycznie.

   3. Spożywaj posiłki o ściśle określonych (stale tych samych) porach dnia w celu uregulowania pracy przewodu pokarmowego.

   4. Podejmuj próby regularnego oddawania kału nawet wtedy, gdy nie odczuwasz (początkowo) żadnego parcia ani potrzeby jego oddania.

   5. Uwzględnij w sposobie odżywiania się duże ilości drażniącego jelita błonnika (np. jarzyn, owoców, chleba razowego, kaszy gryczanej, fasolki szparagowej).