Trądzik: skuteczne leczenie ogólne trądziku

Gdy trądzik jest zaawansowany i istnieje ryzyko powstania trwałych blizn, dermatolodzy rekomendują leczenie ogólne, czyli stosowanie antybiotyków doustnych, leków hormonalnych lub retinoidów – leków zawierających pochodną kwasu witaminy A, izotretynoinę.

Leczenie ogólne trądziku jest konieczne u około 40 procent osób, które mają trądzik. Jeśli lekarz uważa za konieczne zastosowanie antybiotyków, hormonów lub izotretynoiny, nie należy się buntować: trądzik nieleczony pozostawia trwałe blizny.

Trądzik: leczenie ogólne antybiotykami

Antybiotyki stosuje się w średnio nasilonym trądziku grudkowo-krostkowym. Oprócz działania przeciwbakteryjnego wykazują działanie przeciwzapalne. Ich stosowanie nie powinno jednak trwać dłużej niż 3 miesiące. Podczas leczenia antybiotykami konieczne jest przyjmowanie probiotyków (preparatów zawierających żywe kolonie bakterii z rodzaju lactobacillus, ew. w połączeniu z koloniami bifidobacterium), gdyż wyjałowienie przewodu pokarmowego jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem, sprzyjającym rozwojowi grzybic.

Trądzik: leczenie ogólne lekami hormonalnymi

Leki hormonalne są stosowane wyłącznie u kobiet po 20 roku życia z łagodnym lub średnio nasilonym trądzikiem, szczególnie gdy towarzyszy mu intensywny łojotok i hirsutyzm (nadmierne owłosienie skóry). Terapia powinna być łączona ze stosowaniem preparatów miejscowych.

Trądzik: leczenie ogólne izotretynoiną

Terapię izotretynoiną przepisuje, prowadzi i ściśle nadzoruje dermatolog. Trwa ona od 4 do 8 miesięcy. Dawka leku jest dobierana indywidualna i - w razie potrzeby - modyfikowana w trakcie terapii. Doustna izotretynoina należy do grupy pochodnych wit. A, czyli do retinoidów. Stosowana doustnie jest jedynym lekiem wpływającym na wszystkie mechanizmy odpowiedzialne za rozwój zmian chorobowych w trądziku, ponieważ:

  • zmniejsza produkcję łoju
  • utrudnia zasiedlanie gruczołów łojowych przez bakterie Propionibacterium acnes
  • przyczynia się do opróżnienia gruczołów łojowych z zalegającej wydzieliny
  • działa przeciwzapalnie
  • ogranicza bliznowacenie.

Jak skutecznie leczyć trądzik? [wideo]

Sposoby leczenia trądziku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marta Miszewska
|

Fajnie , że piszecie o antybiotyckach, ale tojest jedno z najgorszych i ostatecznych rozwiazan na tradzik ;/

iwonka
|

czego to się nie próbowało....nic nie pomaga. Dlatego chemia to niestety ostatnia deska ratunku :( Świeże powietrze? Może i tak,ale jest tak zanieczyszczone (szczególnie w okresach jesienno - Zimowych) że naprawdę nie ma co liczyć że zdrowa dieta i powietrze zdziałają cuda. Mogą jedynie tylko pomóc. Jeśli komuś udaje się zwalczać pryszcze dietą i powietrzem to to chyba jeszcze nie trądzik...

Jens
|

HAHAH ciekawe czy jakbys spojrzała na moj ryj to bys to powtórzyła xd

Kris
|

owoce nie zawsze są dobre, mam trądzik, gdy zjem jabłko, pomarańczę lub nektarynkę, truskawki- to po prostu mam wysyp bolesnych wyprysków

Kiniaa
|

z hormonami nie ma co się bawić, mogą źle wpłynąć na resztę organizmu. Co do komentarza o słońcu to też bym nie przesadzała, z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że kiedyś w wakacje pracowałam nad morzem, codziennie byłam na słońcu i "świeżym powietrzu" czyli też kurzu z nim związanym. Myślę, że tak mniej więcej półtora roku walczyłam z wągrami jakie po tej pracy mi zostały... Dopiero żel do mycia twarzy (możecie o nim znaleźć więcej na acnegone.pl) pomógł mi

Gosia
|

Wydaje mi sie , ze po pierwsze nalezy wprowdzic zdrowa owocowo - warzywna diete, z niewielka iloscia zdrowych tluszczy. Poza tym duzo swierzego powietrza, ruchu, slonca. Na samym koncu ta cala chemia.