Trądzik: skuteczne leczenie ogólne trądziku
Gdy trądzik jest zaawansowany i istnieje ryzyko powstania trwałych blizn, dermatolodzy rekomendują leczenie ogólne, czyli stosowanie antybiotyków doustnych, leków hormonalnych lub retinoidów – leków zawierających pochodną kwasu witaminy A, izotretynoinę.
Spis treści
- Trądzik: leczenie ogólne antybiotykami
- Trądzik: leczenie ogólne lekami hormonalnymi
- Trądzik: leczenie ogólne izotretynoiną
- Jak skutecznie leczyć trądzik? [wideo]
Leczenie ogólne trądziku jest konieczne u około 40 procent osób, które mają trądzik. Jeśli lekarz uważa za konieczne zastosowanie antybiotyków, hormonów lub izotretynoiny, nie należy się buntować: trądzik nieleczony pozostawia trwałe blizny.
Trądzik: leczenie ogólne antybiotykami
Antybiotyki stosuje się w średnio nasilonym trądziku grudkowo-krostkowym. Oprócz działania przeciwbakteryjnego wykazują działanie przeciwzapalne. Ich stosowanie nie powinno jednak trwać dłużej niż 3 miesiące. Podczas leczenia antybiotykami konieczne jest przyjmowanie probiotyków (preparatów zawierających żywe kolonie bakterii z rodzaju lactobacillus, ew. w połączeniu z koloniami bifidobacterium), gdyż wyjałowienie przewodu pokarmowego jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem, sprzyjającym rozwojowi grzybic.
Trądzik: leczenie ogólne lekami hormonalnymi
Leki hormonalne są stosowane wyłącznie u kobiet po 20 roku życia z łagodnym lub średnio nasilonym trądzikiem, szczególnie gdy towarzyszy mu intensywny łojotok i hirsutyzm (nadmierne owłosienie skóry). Terapia powinna być łączona ze stosowaniem preparatów miejscowych.
Trądzik: leczenie ogólne izotretynoiną
Terapię izotretynoiną przepisuje, prowadzi i ściśle nadzoruje dermatolog. Trwa ona od 4 do 8 miesięcy. Dawka leku jest dobierana indywidualna i - w razie potrzeby - modyfikowana w trakcie terapii. Doustna izotretynoina należy do grupy pochodnych wit. A, czyli do retinoidów. Stosowana doustnie jest jedynym lekiem wpływającym na wszystkie mechanizmy odpowiedzialne za rozwój zmian chorobowych w trądziku, ponieważ:
- zmniejsza produkcję łoju
- utrudnia zasiedlanie gruczołów łojowych przez bakterie Propionibacterium acnes
- przyczynia się do opróżnienia gruczołów łojowych z zalegającej wydzieliny
- działa przeciwzapalnie
- ogranicza bliznowacenie.
Jak skutecznie leczyć trądzik? [wideo]
Porady eksperta