Rany i atopowe zapalenie skóry na dłoniach [Porada eksperta]

2017-11-14 22:19 Agnieszka Bartczak

Mam AZS od małego, kiedyś najgorszym problemem była atopia w zgięciach pod kolanami i na rękach. Teraz największy stan zapalny mam na prawej ręce, która jest tak wysuszona, że mam otwarte rany na każdym palcu. Jest ciężko zaleczyć mi rękę, ponieważ pracuję w przedszkolu, często myję ręce i mam styczność z detergentami. Drugim moim zajęciem jest charakteryzacja, przy tym również bardzo często mam ręce pod wodą lub dotknięte innymi produktami. Jaki jest sposób (oprócz kremów ochronnych, leczniczych i unikania kontaktu z alergenem), żeby to zaleczyć? Czy są jakieś rękawiczki ochronne?

W Pani przypadku ważne są dwie kwestie. Po pierwsze ograniczenie kontaktu podrażnionej skóry z detergentami i innymi podrażniającymi substancjami poprzez wykonywanie czynność z ich użyciem w rękawiczkach. Przy AZS zwykłe lateksowe rękawiczki mogą powodować podrażnienie skóry, ale może Pani spróbować używać rękawiczek nitrylowych. Ponadto na rynku dostępne są rękawiczki, które wspomagają i przyspieszają gojenie się ran. Są to produkty np. zawierające srebro lub jedwab, często wzbogacone o właściwości bakteriobójcze oraz antybakteryjne, dostępne w wersji bezszwowej, do wielokrotnego użytku. Jest to rozwiązanie przeznaczone głównie do stosowania w nocy, ze względu na fakt, że nie każda praca i aktywność w ciągu dnia daje możliwość ich wykorzystania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Bartczak

psychodermatolog, absolwentka Wydziału Psychologii UW. Specjalizuje się w pomocy psychologicznej głównie dla pacjentów z problemami dermatologicznymi (łuszczyca, atopowe zapalenieb skóry, trądzik, pokrzywka, itd.) oraz dla rodziców dzieci z problemami skórnymi.

Współpracuje z Polskim Towarzystwem Chorób Atopowych, świadcząc pomoc i wsparcie dla osób z atopowym zapaleniem skóry.

EKSPERT UDZIELA ODPOWIEDZI NA PYTANIA W RAMACH KAMPANII "STOP!ATOPIA" www.stopatopia.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE