Pękająca skóra na opuszkach palców [Porada eksperta]

2017-11-22 14:16 Agnieszka Bartczak

Przez wiele lat odnawiają mi się mikropęknięcia skóry przy paznokciach na palcach rąk, są strasznie bolące, piekące, uciążliwe. Leczę to wodą utlenioną i maścią Oxycort, propolisem. Pomaga, ale tylko na jakiś czas.

Pęknięcia przy opuszkach palców zdarzają się często, zwłaszcza w okresie zimowo-jesiennym. Przyczyny mogą być różne: osłabienie organizmu, częste kontakty z detergentami i środkami myjącymi, które wpływają na stan skóry, niedobór witamin. Leczenie pęknięć jest dość trudne, gdyż mają tendencję do odnawiania się. Aby chronić pęknięcia przed zakażeniem, warto zastosować na pęknięcie opatrunek w płynie, czynności takie jak zmywanie wykonywać w rękawiczkach. Na same pęknięcia można stosować np. maść witaminową z witaminą A lub E, na noc natłuszczać skórę. W ciągu dnia warto dbać o całe dłonie stosując po myciu kremy do rąk zawierające mocznik lub pantenol. Jeśli pęknięcia pojawiają się bardzo często, nawracają, a stosowane leczenie nie pomaga, warto zgłosić się do lekarza, który zbada, czy przyczyny nie są związane np. z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Bartczak

psychodermatolog, absolwentka Wydziału Psychologii UW. Specjalizuje się w pomocy psychologicznej głównie dla pacjentów z problemami dermatologicznymi (łuszczyca, atopowe zapalenieb skóry, trądzik, pokrzywka, itd.) oraz dla rodziców dzieci z problemami skórnymi.

Współpracuje z Polskim Towarzystwem Chorób Atopowych, świadcząc pomoc i wsparcie dla osób z atopowym zapaleniem skóry.

EKSPERT UDZIELA ODPOWIEDZI NA PYTANIA W RAMACH KAMPANII "STOP!ATOPIA" www.stopatopia.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE