Opieka nad obłożnie chorym: łóżko, odleżyny, odparzenia

2012-11-29 15:23

Jak opiekować się obłożnie chorym? Jakie wybrać łóżko dla osoby obłożnie chorej? Jak zapobiegać pojawieniu się odleżyn i odparzeń?

Opieka nad obłożnie chorym: łóżko, odleżyny, odparzenia
Autor: thinkstockphotos.com Jak opiekować się obłożnie chorym? Jakie wybrać łóżko dla osoby obłożnie chorej? Jak zapobiegać pojawieniu się odleżyn i odparzeń?

Spis treści

  1. Odpowiednie łóżko dla obłożnie chorego
  2. Odparzenia u niemowlaka - jak dbać o skórę dziecka?

Opieka nad chorym wymaga wielu poświęceń i czasu. Jeśli mieszkamy pod jednym dachem z obłożnie chorym, informację o tym należy przekazać do przychodni rejonowej. W przypadku, gdy nasz bliski wcześniej mieszkał gdzie indziej, możemy go przepisać do naszego lekarza POZ. Wówczas mamy zapewnione i wizyty domowe lekarza, i opiekę pielęgniarską. Pielęgniarki środowiskowe wykonują zabiegi pielęgnacyjne przy chorym, udzielają porad dotyczących pielęgnacji, żywienia, pomagają w rehabilitacji i usprawnianiu chorego. Zakres pomocy musi być zawsze opisany w zleceniu, które wystawia lekarz POZ.

Odpowiednie łóżko dla obłożnie chorego

Najlepsze jest łóżko typu szpitalnego, które ma 200 cm długości, 90 cm szerokości i 65 cm wysokości. Szersze lub niższe utrudnia opiekunom wykonywanie czynności pielęgnacyjnych wokół leżącego. Wygodniejsze i bezpieczniejsze dla chorego jest łóżko z regulowanym zagłówkiem (ręcznie lub automatycznie), podnoszonymi bokami lub łamane. Materac powinien chronić przed odleżynami. Może być z karbowanej gąbki lub wypełniony granulatem. Są też materace z komorami napełnionymi powietrzem, co pozwala regulować twardość. Zarówno łóżko, jak i materac można kupić w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym lub wypożyczyć (koszt wypożyczenia łóżka wynosi ok. 150 zł miesięcznie). 

Przy zakupie łóżka, materaca, wózka inwalidzkiego itp. można starać się o dofinansowanie z NFZ. Należy zwrócić się do lekarza ortopedy, neurologa, reumatologa lub lekarza rehabilitacji medycznej z prośbą o wystawienie wniosku na zakup właściwego sprzętu. Wniosek (na specjalnym druku) może wypisać tylko lekarz, który podpisał kontrakt z NFZ. Przy zakupie drogiego sprzętu rehabilitacyjnego czy np. łóżka sterowanego elektrycznie można się także starać o kolejne dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR).

Odleżyny i odparzenia u obłożnie chorych

Zapobieganie odleżynom jest jedną z podstawowych zasad pielęgnacji osób obłożnie chorych. Te trudno gojące się rany najczęściej pojawiają się z tyłu głowy, na ramionach, łokciach, w okolicy kości ogonowej, na pośladkach, bokach bioder, kolanach, kostkach nóg i na piętach. Tworzą się, gdy chory nie może sam zmieniać pozycji. Sprzyja im też niestarannie pościelone łóżko czy okruchy na prześcieradle. Równie bolesne są odparzenia. Powstają w fałdach skóry, gdy nie została dokładnie osuszona po kąpieli, przy rzadko zmienianych pieluchomajtkach. Gdy zaobserwujemy na skórze zaczerwienienia, pęknięcia, zgłośmy to lekarzowi lub pielęgniarce, aby mogli wdrożyć odpowiednie leczenie.Najlepszą ochroną przed odleżynami i odparzeniami jest częste mycie ciała, natłuszczanie skóry oliwką lub używanie talku oraz zmiana pozycji co 2–3 godziny. Pomocne są także krążki przeciwodleżynowe i ochraniacze, które można kupić w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Można też wykorzystywać małe poduszeczki, które należy podłożyć pod łokcie czy biodra.

miesięcznik "Zdrowie"

Odparzenia u niemowlaka - jak dbać o skórę dziecka?