Łuszczyca paznokci - przyczyny i objawy. Jak leczyć łuszczycę paznokci?

2017-04-19 18:08 Monika Majewska

Łuszczyca paznokci występuje u około 50 proc. pacjentów z łuszczycą zwyczajną i powyżej 80 proc. osób z łuszczycą stawową. W przebiegu łuszczycy paznokci zmiany mogą mieć różnorodny charakter, z czego najczęściej występującym i stwarzającym największe problemy dla pacjentów jest naparstkowanie. Jakie są przyczyny i objawy łuszczycy paznokci? Na czym polega leczenie? Czy pomogą leki bez recepty?

Łuszczyca paznokci (łuszczycowe zmiany paznokciowe) występuje u około 50 proc. pacjentów z łuszczycą zwyczajną i powyżej 80 proc. osób z łuszczycą stawową.

Posłuchaj, jakie są przyczyny i objawy łuszczycy paznokci. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Łuszczyca paznokci - przyczyny

Nie wiadomo, co jest przyczyną łuszczycy. Część specjalistów przychyla się do opinii, że jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że z niewiadomego powodu organizm zaczyna atakować własne tkanki i niszczy je. Jednak jest cała lista czynników, które mogą być zarówno zapalnikiem, jak i powodować nawroty w przypadku łuszczycy u osób, które mają do niej predyspozycje, m.in.:

 • infekcje ostre i przewlekłe, np. angina paciorkowcowa i wirusowe, np. odra, ospa, półpasiec, różyczka, przewlekłe zapalenie zatok, próchnica, nawracające zapalenie pęcherza, przydatków, pęcherzyka żółciowego, przerośnięte migdałki
 • choroby przewlekłe - cukrzyca, dna moczanowa
 • leki - niektóre antybiotyki, np. tetracycliny, sole litu, betablokery, sterydy, interferon, leki hormonalne
 • stres - zarówno ostry, jak i przewlekły, każdy wstrząs psychiczny

Łuszczyca paznokci - objawy

Zmiany stwierdzane w obrębie paznokci zależą od lokalizacji procesu łuszczycowego. Gdy choroba zajmie macierz paznokcia, mogą się pojawić:

 • naparstkowanie - w płytce paznokciowej dochodzi do powstania pojedynczych wgłębień. Są one relatywnie duże, głębokie, nieregularnego kształtu, bezładnie zlokalizowane na płytce paznokciowej. Naparstkowanie obserwuje się głównie w obrębie palców rąk, natomiast w obrębie palców stóp występuje sporadycznie.

W niektórych przypadkach płytki paznokciowe stanowią  jedyną  lokalizację  łuszczycy,  częściej  jednak  zmiany  takie  towarzyszą  typowym tarczkom łuszczycowym w innych miejscach.

Naparstkowanie jest najczęstszym objawem zarówno u dorosłych, jak i dzieci, występującym u około 70 proc. pacjentów z łuszczycą i ze zmianami paznokciowymi. Jest niewątpliwym sygnałem aktywności procesu chorobowego, często poprzedzającym pojawienie się zmian skórnych, zwłaszcza u dzieci.

 • linie Beau - są linijnymi, poprzecznymi wgłębieniami w obrębie płytki paznokciowej
 • podłużne bruzdowanie
 • trachyonychia - nierówna powierzchnia całej płytki paznokciowej
 • dystrofia (kruszenie) - zmiany typu trachyonychii i naparstkowanie są bardzo nasilone i często dochodzi do kruszenia się płytki paznokciowej
 • leukonychia - odbarwienia w obrębie płytki paznokciowej
Warto wiedzieć

Zmiany paznokciowe w przebiegu łuszczycy mają duży wpływ na stan psychiczny chorego, gdyż są one, podobnie jak wykwity na skórze dłoni i twarzy, najbardziej widoczne. U 93 proc. pacjentów stanowią one problem kosmetyczny, u 52 proc. zmiany paznokci są bolesne, a u 58 proc. powodują trudności w czynnościach dnia codziennego. Nasilone zmiany w obrębie płytek paznokciowych w przebiegu łuszczycy wiążą się ze znacznym lękiem i depresją.

Gdy choroba zajmie łożysko paznokcia, mogą się pojawić:

 • plamy olejowe (łososiowe) - jest to drugi (po naparstkowaniu) co do częstości występowania objaw łuszczycy paznokci, świadczący również o aktywności procesu chorobowego. Plamy olejowe są widocznymi w obrębie płytki paznokciowej okrągłymi, owalnymi ogniskami barwy żółtawej. Na ogół bywają one pojedyncze, ale czasami można obserwować dwie lub trzy. Często, w pierwszym okresie, plamy olejowe nie są żółtawe, a jedynie stwierdza się ogniskowo zintensyfikowanie kolorytu płytki do bardziej różowego, czerwonego. W tym czasie pacjenci zwykle odczuwają tkliwość i bolesność paznokci

U niektórych osób zmiany na płytkach paznokciowych pojawiają się na wiele lat przed ujawnieniem się typowej łuszczycy na skórze.

 • onycholiza - oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. W następstwie onycholizy pod płytką paznokciową tworzy się przestrzeń stanowiąca dogodne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów, dlatego też w przypadku powyższych zmian istnieje groźba dołączenia się infekcji bakteryjnych
 • rogowacenie podpaznokciowe
 • linijne wylewy krwawe w obrębie płytki paznokciowej (ang. splintig haemorrhages) polegają na obecności podłużnych, kilkumilimetrowych, ciemnoczerwonych pasemek w obrębie płytki, które są następstwem urazów łożyska

Odrębny problem stanowią najcięższe zmiany w obrębie opuszek palców (głównie rąk), z obecnością bolesnych zmian krostkowych, występujące w bardzo rzadkiej odmianie łuszczycy krostkowej. Mogą one prowadzić do całkowitego zaniku płytki paznokciowej, a nawet do skrócenia paliczka dystalnego i przykurczów w stawach międzypaliczkowych.

Łuszczyca paznokci - diagnostyka

Powyższe objawy mogą występować również w innych schorzeniach dermatologicznych, co stwarza niejednokrotnie duże trudności w rozpoznaniu łuszczycy paznokci. W praktyce najistotniejsze bywa różnicowanie z grzybicą paznokci.

Zdaniem eksperta
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Mój mąż ma problem z rękoma. Na początku bolały go dłonie, później pojawiły się krostki, następnie zaczęła schodzić mu skóra z całych dłoni, a teraz zaczynają schodzić mu paznokcie. Co to może być?

dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: Pani mąż powinien zgłosić się do dermatologa. Opisywane zmiany należy różnicować między innymi z łuszczycą krostkową, wypryskiem rąk, grzybicą. W celu ustalenia rozpoznania konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i ewentualnych badań dodatkowych (między innymi biopsja skóry).

Łuszczyca paznokci - leczenie

Leczenie łuszczycy paznokci jest bardzo skomplikowane. Z niewielkim skutkiem stosowane są miejscowo kortykosteroidy, 5-fluorouracyl, antralina, retinoidy (tazaroten) oraz pochodna witaminy 03 (kalcipotriol).Leczenie ogólne metotreksatem, retinoidami (acitretina) oraz lekami immunosupresyjnymi (cyklosporyna) pacjentów z uogólnioną łuszczycą poprawia także zmiany miejscowe w obrębie płytek paznokciowych.

Również fototerapia metodą PUVA wpływa korzystnie na płytki paznokciowe w przebiegu łuszczycy. Jak dotąd nie ustalono jednak optymalnej terapii dla zmian płytek paznokciowych w łuszczycy pospolitej. Nadzieje wiążee się z nowymi lekami biologicznymi. Pierwsze doniesienia wskazują na korzystne działanie infliximabu na łuszczycę paznokci, jednak osiągnięcie dobrego efektu wymaga długiego leczenia.

Zdaniem eksperta
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Leczenie łuszczycy paznokci. Dieta przy łuszczycy paznokci

Czy istnieje lek pomocny w leczeniu łuszczycy paznokci? Czy dieta ma wpływ na stan skóry w łuszczycy?

dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: Leczenie łuszczycy paznokci jest bardzo trudne. Metoda leczenia zależy od zaawansowania zmian. Najlepiej zmiany ustępują przy terapii ogólnej tabletkami, jednakże trzeba pamiętać o możliwości objawów ubocznych po tych lekach i konieczności monitorowania terapii przez lekarza. Można spróbować stosować także leki zewnętrzne, np. steroidy lub pochodne witaminy D3, lecz oczekiwany w tych przypadkach efekt jest słabszy.

Dermatolog: Naświetlanie lampami pod kontrolą lekarza to dobry sposób na pozbycie się łuszczycy

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN/

Łuszczyca paznokci a hybrydy

Teoretycznie łuszczyca paznokci jest przeciwwskazaniem do wykonania manicure hybrydowego, głównie dlatego, że może przyczynić się do pogorszenia stanu paznokci. Jednak na forach internetowych można przeczytać różne opinie - jedne internautki piszą o wystąpieniu onycholizy po stosowaniu akrylu i hybrydy przez dłuższy czas, a inne piszą o wzmocnieniu płytki i ochronienie przed wyginaniem.

Bibliografia:

1. Wolska H., Łuszczyca paznokci, "Przegląd Dermatologiczny" 2010

2. Michalak-Stoma A., Juszkiewicz-Borowiec M., Wojnowska D., Charakterystyka zmian paznokciowych w łuszczycy pospolitej, Nowa Medycyna 2006, nr 1

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mona
|

Polecam krem Sorion. Poradzi sobie z łuszczycą.

luisssa
|

Mi bardzo pomogla suplementacja krzemu. Paznokcie sie poprawily i zniknely wszystkie ogniska na skorze nieowlosionej. Niestety na skore glowy krzem mi nie pomogl i mam caly czas jedna mala plamke na łokciu. Dodam jeszcze, ze zbadalam poziom krzemu i faktycznie mialam go za malo (90, gdzie norma jest od 190).

ĢRAŻKA
|

Witam.Chciałabym poradzic tym którzy zmagają się z łuszczyca paznkokci.Zmagam się z tą chorobą od kilku lat -najgorsze są ręce.Jakis czas temu doszły di tego paznokcie ale moczenie w ciepłym oleju a do tego smarowanie paznokci maścią cynkowa i cynk w tabletkach dal efekty-paznokcie znowu mam ładne.Gorzej jest z dłońmi-mam łuszczyce krostkową na całych dłoniach i nie mogę sobie z tym poradzic ale może z czasem i z tym sobie poradze albo ktos mi podpowie jak temu zaradzic.

Olek
|

Mam to samo kolego ten sam ból. Za co ? Nie wiem ale zero porawy i jest coraz gorzej

Marta
|

Przestrzegam przed lekami sterydowymi, zwłaszcza w przypadku małych dzieci! Sterydy działają szybko i dają dobre rezultaty, ale niestety na krótko, potem już jest tylko gorzej - skóra przyzwyczaja się do nich i potrzebuje coraz większych dawek. Jest bardzo duże ryzyko wystąpienia poważnych efektów ubocznych; zaniki skory w miejscach, gdzie łuszczyca występuje najczęściej, może wystąpić również depresja polekowa i naprawdę wiele innych. Po wielu latach stosowania sterydów zmiany są nieodwracalne, lekarze, którzy tak beztrosko przepisują te maści zachowują się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. U mnie nic tak dobrze nie działa jak delikatne preparaty, najlepiej 100% ziołowe.

irson
|

zestaw Dr.Michaels czas stosowania ponad 3 miesiące ale efekt super całkowita odbudowa paznokci,teraz spróbuję zestaw na łuszczycę głowy

Dominik
|

Man łuszczyce paznokci, juz 5 rok tez mam zatakowane stawy obojczykowy i stawy kręgosłupa ledźwiowego. Lecze sie ale nie ma efektu. Ta choroba jest dla mnie stygmatem, ukrywam ja przed otoczeniem boje sie reakcji zmajomych, kolegow z pracy.

Tuniek
|

Hej, czy istnieje jakiś lek na łuszczyce paznokci ??? Jak ktoś może pomóc proszę o kontakt: tunie88@gmail.com

mat
|

Dr Rutton LLC. 11.01.2017 zwrócili 314 zł. Szkoda, że tyle to trwało.

mat
|

Uważajcie na sprzedawcę Dr Rutton LLC. Przysłali jakiś dziwny olej, bez nazwy producenta, bez opisanego składu, bez daty ważności, bez paragonu fiskalnego. Odesłałem 2 misiące temu, do dziś nie zwrócili 314 zł. Złodzieje.