Letni koszmar okolic bikini. Jak się pozbyć brzydkich kropek po depilacji intymnej?

2024-06-01 9:57

Nie ma takiej metody depilacji intymnej, która z pewnością pozwoli uniknąć podrażnień skóry. Wtedy, gdy już zamierzasz odsłaniać ciało, generalnie masz też niewielki wybór: szybko, niemal bez przygotowania, możesz okolice bikini co najwyżej ogolić. Po zabiegu zostały swędzące, czerwone kropki? Niestety, to częsty problem.

Letni koszmar okolic bikini. Jak się pozbyć brzydkich kropek po depilacji intymnej
Autor: GettyImages

Skóra w okolicach bikini jest wyjątkowo delikatna, a zarazem narażona na podrażnienia. Ocierasz ją o własne uda, bieliznę. Po depilacji czerwona wysypka zostaje często, a lekarstwem na nią jest głównie czas.

To, czy rozwinie się w zapalenie mieszków włosowych, powstaną podbiegłe ropą wypryski, zależy od różnych czynników. Możesz to ryzyko minimalizować.

Depilacja laserowa - laser diodowy

Depilacja intymna - jaką metodę wybrać

Jeśli zależy Ci na natychmiastowym efekcie, zapomnij o depilacji laserem i światłem IPL. Obie metody mają różne wady (nie działają u blondynek, wymagają czasu, przygotowań itd.), ale co najważniejsze - po zabiegu (w przypadku IPL też - przed) trzeba unikać słońca.

Planujesz takie trwałe usunięcie włosków z okolic bikini, żeby wyjść na plażę? To zacznij przygotowania już teraz - zdążysz przed kolejnym sezonem.

Wosk? To boli, a fizyczne wyrywanie włosków grozi powierzchownym uszkodzeniem naskórka, prowadzącym do nadmiernego wysuszenia skóry. Podobnie jak po goleniu mogą pojawić się zaczerwienienia lub krostki, będące zapowiedzią stanu zapalnego.

Jeśli zdecydujesz się na chemiczne preparaty do depilacji, zagrożenia są w zasadzie te same: podrażnienia, uczulenia, a nawet objawy poparzenia.

Teoretycznie najtańszy i najszybszy sposób na pozbycie się owłosienia z okolic intymnych to nadal golenie. Niestety, to ono odpowiada zazwyczaj za zapalenie mieszków włosowych.

Golenie okolic intymnych - częste problemy

Jeśli jesteś przygotowany na regularne poprawki, golenie okolic intymnych jest jakimś wyjściem. Problem jednak w tym, że jeśli zrobią się zaczerwienienia i ranki, ponowne golenie przed ich wygojeniem to przedsięwzięcie dość ryzykowne.

Tymczasem po goleniu włoski błyskawicznie odrastają. Jeśli są ciemne, już po kilku dniach masz widoczne czarne kropki, które mają niewiele wspólnego z estetycznym wyglądem.

Po kolejnych kilku dniach krótkie włoski tworzą sztywną, kłującą szczecinę. Ta przebija się przez majtki i bywa przyczyną dyskomfortu podczas seksu.

Zapalenie mieszków włosowych może skutecznie zepsuć każdy urlop, zwłaszcza gdy jest powikłane i na skórze rozwiną się ropne przewlekłe zmiany (figówki) czy czyraki. To naprawdę może zaboleć.

U niektórych kobiet po goleniu tworzą się podskórne grudki, a nawet guzki, czasem błędnie uznawane za zmiany o charakterze nowotworowym.

Przy goleniu krocza czy wzgórka łonowego można się też skaleczyć. Nawet niewidoczna ranka może być początkiem groźnej infekcji. Przerwana ciągłość skóry to otwarte wrota dla bakterii czy grzybów.

Podrażnienie skóry okolic intymnych po goleniu- co można na to poradzić

Podrażnieniom w okolicach intymnych w pewnym stopniu można zapobiegać. najważniejsze jest stosowanie jednorazowych maszynek faktycznie tylko raz. Pomocne mogą być też preparaty o działaniu odkażającym, np. na bazie oktenidyny, żeby zdezynfekować ewentualne rany.

Ważne jest też używanie środków higienicznych i pielęgnacyjnych przeznaczonych do higieny intymnej, a także wygodnej, przewiewnej bielizny z naturalnych materiałów. Kobiety mogą też skorzystać z mocy noszenia... sukienek i spódnic. Obcisłe spodnie gojeniu nie sprzyjają.

O tym, czy po goleniu zrobią ci się brzydkie krostki, a potem dojdzie do zaostrzenia zapalnego, decydują różne rzeczy. Skórę wrażliwą mogą podrażnić nawet preparaty, które w teorii miały podrażnieniom zapobiegać.

Infekcjom grzybiczym w okolicach miejsc intymnych może sprzyjać nieprawidłowa dieta, choćby nadmiar cukru. Znaczenie ma ogólna odporność organizmu. Przykładowo u osób z cukrzycą skłonność do grzybicy i tworzenia czyraków jest większa.

Trudno gojące się ranki trzeba pokazać dermatologowi, ewentualnie lekarzowi pierwszego kontaktu czy ginekologowi. Skuteczne maści w takiej sytuacji są dostępne na receptę.

Sonda
Co sądzisz o depilacji intymnej?