Jak oswoić alergię: 4 zasady, które ułatwią życie alergikom

2001-04-18 11:16

Życie alergika nie jest łatwe. Katar, wysypka i nietolerancja niektórych produktów przyczyniają się do poczucia dyskomfortu. Jest kilka zasad, których stosowanie może ułatwić życie osobom zmagającym się z alergią. Potrzeba czasu żeby do nich przywyknąć, ale z pewnością ułatwią codzienne funkcjonowanie.

Latopic - AZS
Autor: fot. materiały prasowe

Spis treści

  1. Po pierwsze – eliminacja alergenów
  2. Po drugie –  dobre bakterie
  3. Po trzecie – higiena i pielęgnacja
  4. Po czwarte – wsparcie psychologiczne

Po pierwsze – eliminacja alergenów

Podstawową metodą walki z alergią pokarmową jest wyeliminowanie z diety produktów uczulających. Najsilniejsze alergeny posiadają mleko, jajka, zboża, ryby, orzechy i owoce morza. Wszystkie z nich mają swoje zastępniki. Produkty z glutenem wystarczy zamienić na te bezglutenowe, jajka kurze na jaja przepiórcze, a białko mleka krowiego zastąpić masłem klarowanym albo margaryną bezmleczną. Problem z eliminacją może wystąpić przy alergiach wziewnych (pyłki drzew i traw), których wykluczenie z życia wydaje się niemożliwe. W takim przypadku można zdecydować się na odczulanie i stosowanie leków łagodzących objawy alergii.

Po drugie –  dobre bakterie

Pierwszym krokiem w walce z uciążliwą alergią powinno być zadbanie o prawidłowy skład mikroflory jelitowej. Najlepsze do tego celu będą preparaty zawierające w swoim składzie szczepy bakterii kwasu mlekowego. Jedynym na polskim rynku preparatem zawierającym polskie szczepy bakterii, dostosowane do mikroflory jelitowej polskich dzieci jest Latopic® doustny. Bakterie kwasu mlekowego, zawarte w Latopic®, przyczyniają się do zwiększenia szczelności bariery jelitowej, stymulują wydzielanie śluzu oraz wpływają  korzystnie na utrzymanie równowagi  mikrobiologicznej i immunologicznej w organizmie. Dzięki temu mogą korzystnie oddziaływać na przebieg atopowego zapalenia skóry. Latopic® można stosować również wspomagająco w nietolerancji laktozy. Preparat jest bezglutenowy, nie zawiera białka mleka i laktozy, a jego trzymiesięczne stosowanie znacznie poprawia wygląd skóry, zmniejsza świąd oraz zaburzenia snu. Przeznaczony jest dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych.

Po trzecie – higiena i pielęgnacja

Kondycję skóry można poprawić dzięki wprowadzeniu odpowiednich zasad higieny. Kąpiel należy zamienić na prysznic, a zwykłe mydło i żele na kosmetyki przeznaczone do atopowej i podrażnionej skóry. Do pielęgnacji używamy specjalistycznych emolientów, które powinny być bezzapachowe, pozbawione konserwantów i sztucznych barwników. Muszą nawilżać, natłuszczać i odbudowywać uszkodzony naskórek, a przede wszystkim zwalczać świąd i bakterie chorobotwórcze.

To ci się przyda

Warto sięgnąć po linię emolientów Latopic®, które dzięki specjalnie dobranym składnikom aktywnym odbudowują uszkodzoną barierę naskórka, redukują świąd i podrażnienia, a co najważniejsze pomagają ograniczać rozwój gronkowca złocistego.W skład linii wchodzą: Krem do twarzy i ciała, Emulsja do ciała, Emulsja do kąpieli, Regenerujący krem do rąk, który powinien znaleźć się w apteczce każdego dorosłego alergika oraz Żel do mycia ciała i włosów. Każdy o innowacyjnym składzie oraz działaniu. Emolienty Latopic® wraz z Latopic® doustnym działają kompleksowo i powinny być pierwszym krokiem w alergii pokarmowej i AZS każdego alergika.

Po czwarte – wsparcie psychologiczne

Świąd, jako główny objaw atopowego zapalenia skóry znacznie obniża jakość życia chorego. Zaburza sen, prowadzi do przewlekłego zmęczenia i obniżenia nastroju. U małych dzieci spotykamy się z nadpobudliwością, nadwrażliwością i płaczliwością. Starsze dzieci zmagają się z zaburzoną koncentracją, która przyczynia się do gorszych wyników w nauce. Są one również narażone na niemiłe komentarze i odrzucenie przez środowisko w szkole. Osoby zmagające się ze świądem oraz zmianami skórnymi czują się gorsze, mają zaniżoną samoocenę, czują się słabe i mało atrakcyjne. Należy pamiętać, że problemy nie dotyczą tylko osoby chorej, razem z nią cierpią również jej bliscy. AZS nie wymaga tylko i wyłącznie leczenia dermatologicznego - warto pamiętać, że można zastosować różne formy psychoterapii, które pomogą poprawić jakość życia, zwiększyć akceptację i zdecydowanie ułatwić życie. Dlatego prawidłowe leczenie, wsparcie rodziny i opieka psychologiczna powinny stanowić ważny element w walce z AZS.

Partnerzy