Dokładnie obejrzyj skórę po lecie. Jeśli masz takie zmiany, koniecznie idź do lekarza

2022-09-26 14:15

Choć lato już za nami, skutki słońca mogą wciąż być widoczne na naszej skórze. W ciepłe miesiące, ze względu na zwiększoną ekspozycję skóry na słońce, może dojść do pojawienia się nowych znamion, przebarwień lub pieprzyków. Dlatego, zwłaszcza jesienią, warto przyjrzeć się swojej skórze w celu kontroli ewentualnych zmian. Które z nich powinny nas zaniepokoić?

Kobieta z pieprzykami na ciele
Autor: Getty Images

Nowo powstałe zmiany skórne w niektórych przypadkach mogą przyczynić się do rozwoju chorób skóry, w tym nowotworów. Do nowotworów złośliwych skóry zaliczamy czerniaka, raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego. Ten pierwszy jest jednak najbardziej agresywny. Jednocześnie – wcześnie wykryty – jest uleczalny. Szacuje się, że wczesne wykrycie czerniaka pozwala na wyleczenie go w 90% przypadkach. By to było możliwe, ważna jest diagnostyka.

Jak rozpoznać czerniaka?

Co powinno nas zaniepokoić?

W sezonie letnim nasza skóra jest szczególnie narażona na promienie słoneczne. Wszystko ze względu na to, że gorące dni sprzyjają odsłanianiu większych partii ciała i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Ostre słońce może się jednak przyczynić do powstawania niepokojących zmian na skórze. Niestety, nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe – zarówno naturalne (promieniowanie słoneczne), jak i sztuczne (w solariach) to jeden z głównych czynników rozwoju nowotworów skóry.

Ryzyko zachorowania na nowotwór skóry wzrasta szczególnie u osób z jasną karnacją, osób, które mają dużo piegów i znamion, osób, których krewni chorowali na czerniaka, a także osób przyjmujących leki immunosupresyjne.

Samobadanie skóry jest niezwykle ważne nie tylko u osób ze zwiększonym czynnikiem ryzyka. Również osoby spoza tej grupy powinny regularnie kontrolować swoją skórę, zwłaszcza po lecie. Jak obserwować skórę?

Zmiany, choć mogą pojawiać się na całym ciele, najczęściej występują na odsłoniętych partiach ciała. W 2/3 przypadków czerniak uwidacznia się na skórze wcześniej nie zmienionej.

Te zmiany powinny cię zaniepokoić:

  • nowe znamiona, pieprzyki, narośle
  • powiększenie oraz zmiana kształtu znamion już wcześniej istniejących
  • swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia

Jakie zmiany mogą świadczyć o czerniaku?

Według portalu gov.pl do typowych dla czerniaka znamion należą:

  • A – asymetryczne, np. znamię „wylewające się” na jedną stronę
  • B – o nieregularnych brzegach, nierównomierne, posiadające zgrubienia
  • C – w kolorze czerwonym, czarnym, niejednolitym
  • D – o dużym rozmiarze, wielkość zmiany: powyżej 5–6 mm
  • E – ewoluujące, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu
Zmiany skórne
Autor: gov.pl

„Im szybciej wykryjesz zmiany nowotworowe, tym większe masz szanse na wyleczenie. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne i samoobserwacja” – czytamy.

Dlatego jeśli zauważysz któreś z powyższych zmian na swojej skórze, nie zwlekaj, tylko czym prędzej udaj się do dermatologa, który je skontroluje.