Zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 - jak je uzyskać i do czego jest potrzebne?

2021-04-22 8:46

Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 może się przydać każdemu, kto chce wyjechać na zagraniczne wakacje - to, że jego posiadacze będą zwolnieni z testu na COVID-19 potwierdziły już niektóre państwa, m.in. popularna wśród Polaków Grecja. Jak uzyskać zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19? Jak wygląda takie zaświadczenie?

Zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 - jak je uzyskać i do czego jest potrzebne?
Autor: Getty Images

Temat zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19 pojawia się coraz częściej, szczególnie w kontekście wakacji. Do 25 czerwca kraje Unii Europejskiej planują bowiem wprowadzić tzw. cyfrowy paszport covidowy, który umożliwiałby m.in. osobom zaszczepionym dwiema dawkami szczepionki przeciw COVID-19 swobodne podróżowanie bez konieczności robienia testu czy odbywania kwarantanny.

Obecnie takie zaświadczenie przydaje się m.in. osobom, które chcą wyjechać na urlop za granicę - jego posiadacze zwolnieni są z kwarantanny po powrocie do kraju. Jak je uzyskać?

Spis treści

  1. Potwierdzenie szczepienia to nie to samo
  2. Jak uzyskać zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19

Potwierdzenie szczepienia to nie to samo

Każdy, kto zostanie zaszczepiony, w punkcie szczepień otrzymuje kartę z potwierdzeniem - widnieje na nim nazwisko osoby zaszczepionej, data podania pierwszej dawki szczepionki (wraz z numerem serii preparatu), termin kolejnego szczepienia oraz data podania drugiej dawki szczepionki (również z numerem serii).

Kartę należy zachować w swojej dokumentacji medycznej już po otrzymaniu drugiej dawki. Warto jednak wiedzieć, że otrzymana w punkcie szczepień karta nie jest oficjalnym potwierdzeniem zaszczepienia się na COVID-19. Z tego powodu nie jest honorowana za granicą, nie uznają je również np. biura podróży.

Jak uzyskać zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19

Zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 można uzyskać, logując się na Internetowe Konto Pacjenta. Zaświadczenie ma formę unikalnego kodu QR, dlatego nie sposób go podrobić.

Już po pierwszej dawce szczepionki na Internetowym Koncie Pacjenta pojawia się informacja o jej przyjęciu (wraz z datą, rodzajem preparatu, numerem serii i kodem EAN). Potwierdzenie zaszczepienia pierwszą dawką można ściągnąć w pliku pdf. Na potwierdzeniu prócz danych pacjenta wraz z numerem PESEL widnieje informacja o dacie zaszczepienia oraz tym, która dawka szczepionki została podana.

Nie jest to jednak jeszcze właściwe zaświadczenie o szczepieniu. Takie zaświadczenie można będzie wygenerować dopiero po przyjęciu drugiej dawki szczepionki. Ma ono formę cyfrowego kodu QR.

Osoby, które nie korzystają z Internetowego Konta Pacjenta mogą taki kod uzyskać bezpośrednio w punkcie szczepień już po zaszczepieniu - zostanie on wtedy wydrukowany bezpośrednio z systemu.

By uzyskać zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 należy:

  • zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta (bezpośrednio za pomocą profilu zaufanego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, konta PKO BP, Inteligo, Pekao SA lub Banku Spółdzielczego)
  • wybrać zakładkę "Profilaktyka"
  • otworzyć zakładkę "Szczepienia", gdzie widnieje informacja o szczepieniu przeciw COVID-19, potwierdzenie szczepienia w pdf oraz kod QR.
dr Michał Sutkowski: Zaszczepieni przeciw covid-19 wciąż mogą zarażać [Super Raport]