Wykrywanie COVID-19 i grypy jest możliwe przy użyciu smartfona. Nawet w domu

2022-02-02 8:20

Dzięki odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na smartfonie i przy wykorzystaniu prostego zestawu laboratoryjnego w ciągu 25 minut można - na podstawie próbki śliny - wykryć COVID-19 oraz grypę. Zestaw jest prosty w obsłudze, a diagnoza dokładna. Aplikacja i metodologia są zaś bezpłatne i ogólnodostępne dla wszystkich, informuje pismo JAMA Network Open“.

Wykrywanie COVID-19 i grypy jest możliwe przy użyciu smartfona. Nawet w domu
Autor: Getty Images

Zarówno aparaturę, jak i aplikację, opracował zespół złożony z naukowców z University of California w Santa Barbara w USA. Projektem kierowali profesorowie Michael Mahan, David Low i Charles Samuel z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, a także lekarze ze szpitala Santa Barbara Cottage Hospital.

Proces, nazwany smart-LAMP, jest prosty. Pobrana od pacjenta niewielka próbka śliny jest zbierana i analizowana przez aplikację na smartfona za pomocą wbudowanej w telefon kamery i przy użyciu zestawu diagnostycznego. Nie są wymagane żadne dodatkowe materiały specjalistyczne.  Aplikacja wykorzystuje kamerę smartfona do oceny reakcji chemicznej i stawia diagnozę w 25 minut - za ułamek kosztów obecnych metod diagnostycznych.

Obecnie za najbardziej wiarygodne uznawane są testy PCR - czułe, dokładne, ale zarazem dość drogie. W dodatku muszą być wykonywane w laboratorium a na wynik czeka się kilkanaście godzin. Testy LAMP są - zdaniem badaczy - równie dokładne, a przy tym wymagają znacznie mniej czasu i są sporo tańsze. Można je wykonać w przychodni, a nawet w domu.

Zestaw potrzebny do tego celu kosztuje mniej niż 100 USD - oprócz smartfona potrzeba niewiele więcej niż płyta grzejna i oświetlenie LED.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

„Ponieważ nowe warianty COVID pojawiają się na całym świecie, testowanie i wykrywanie pozostają niezbędne do kontroli pandemii – powiedział główny autor, prof. Michael Mahan. - Prawie połowa światowej populacji posiada smartfony i wierzymy, że ma to ekscytujący potencjał, aby zapewnić sprawiedliwy i równy dostęp do precyzyjnej medycyny diagnostycznej”.

„Kluczowym odkryciem było rozwiązanie problemu »primer-dimer« LAMP – fałszywie dodatnich wyników z powodu wysokiej czułości – z którym naukowcy zmagali się od ponad 20 lat – wyjaśnił Heithoff. - Rozwiązanie problemu z COVID-19 wymagało ponad 500 prób, natomiast wirusy grypy zostały wykryte już przy pierwszej próbie”.

„SmaRT-LAMP może wykrywać COVID-19 i może być łatwo modyfikowany w celu wykrywania nowych wariantów i innych patogenów o potencjale pandemicznym, w tym grypy” – dodał prof. Samuel.

Bezpłatna aplikacja została opracowana dla systemu operacyjnego Android i jest dostępna w sklepie Google Play. Po jej uruchomieniu pojawia się opcja samouczka krok po kroku przed uruchomieniem próbek testowych.

Jak podkreślają autorzy tej metody, szybkie i niedrogie testowanie wrażliwych populacji jest niezwykle ważne, a wczesne wykrywanie i kwarantanna mogą również zmniejszyć ryzyko przyszłych globalnych epidemii.