Ten lek na ciężką postać COVID-19 zmniejsza śmiertelność o 70 proc.

2021-11-26 12:10

Izraelska firma Bonus BioGroup podała nowe informacje dotyczące leku MesenCure. Wyniki drugiej fazy testów klinicznych pokazują, że preparat może zmniejszyć śmiertelność pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 o 70 proc.

COVID-19
Autor: Getty Images

Dziennik The Jerusalem Post przekazał najnowsze doniesienia dotyczące leku MesenCure opracowanego przez biotechnologiczną firmę Bonus BioGroup.

MesenCure jest to terapia, która polega na wstrzyknięciu choremu żywych komórek przemieszczających się w krwiobiegu do czasu dotarcia do płuc objętych stanem zapalnym. Zadaniem komórek zawartych w tym leku jest wydzielanie czynników przeciwzapalnych i regeneracyjnych, tłumiąc burzę cytokinową i ograniczając dalszy rozwój procesu zapalnego. Niewydolność oddechowa ustępuje dopiero po złagodzeniu stanu zapalnego i usunięciu nadmiaru płynu z płuc.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Lek może też skrócić czas hospitalizacji

Badanie preparatu MesenCure w II fazie klinicznej przeprowadzono na 50 pacjentach w wieku od 41 do 77 lat. Byli oni hospitalizowani w ośrodkach Rambam Health Care Campus, Kaplan Medical Center i Baruch Padeh Medical Center. Większość z badanych miała choroby towarzyszące takie jak: cukrzyca, otyłość lub nadciśnienie tętnicze.

Na podstawie uzyskanych wyników izraelscy uczeni ustalili, że po otrzymaniu do trzech dawek preparatu MesenCure 30-dniowy wskaźnik przeżycia 50 pacjentów na COVID-19 z saturacją tlenową na poziomie 93 proc. oraz rozlanym zapaleniem płuc, wyniósł 94 proc.

Grupa kontrolna składała się z 30 pacjentów, którzy stosowali nowy preparat. Ich wyniki porównywali z 60 chorymi w podobnym stanie, tylko że oni nie brali udziału w badaniu. Jak poinformowali badacze, jedynie 6,7 proc. chorych leczonych za pomocą MesenCure zmarło z powodu COVID-19 lub jego powikłań. Z danych też wynika, że stosowanie MesenCure skróciło również okres hospitalizacji z 17,2 dni do 9,4.

Dyrektor generalny dr Shai Meretzki powiedział, że wyniki uzyskane z II fazy klinicznej są lepsze, niż się spodziewano.

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?