Szczepienia przeciw COVID-19 dla pozostałych grup nauczycieli. Ruszyła druga tura rejestracji

2021-02-15 12:19

Pozostałe grupy nauczycieli mogą już w poniedziałek (15.02.) rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19. Zapisy trwają do 18 lutego br. Wszyscy nauczyciele mają otrzymać szczepionkę brytyjskiej firmy AstraZeneca.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla pozostałych grup nauczycieli. Ruszyła druga tura rejestracji
Autor: Getty Images

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 ruszyła w poniedziałek (15.02) o godz. 8.00 dla pozostałych grup nauczycieli, w tym nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Są dwa oddzielne systemy rejestracji:

  • System Informacji Oświatowej: dla nauczycieli uczących w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych,
  • System POL-on (tzw. System Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym): dla nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach.

Jak przekazał w piątek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk, zgodnie z nową decyzją Rady Medycznej szczepionka AstraZeneca może być stosowana u osób od 18 do 65 roku. Z informacji podanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ubiegłym tygodniu zarejestrowało się 268 tys. nauczycieli, czyli 65 proc. uprawnionych w pierwszej grupie.

Procedura zgłoszenia się na szczepienie przeciw COVID-19

Nauczyciel, który chce zostać zaszczepiony, powinien zgłosić się do dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki oświatowej, w której jest zatrudniony. Nauczyciel, który pracuje w kilku szkołach lub placówkach, ma zgłosić chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie.

Następnie dyrektorzy zgłaszają chętnych nauczycieli za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej przez formularz zgłoszeniowy. Wypełniony formularz z listą zgłoszonych do szczepienia jest przekazywany drogą elektroniczną do MEiN, skąd przekazywany jest dalej do właściwego szpitala węzłowego lub punktu szczepień (nazwa szpitala i jego adres każda szkoła miała widoczny w formularzu; tak samo w przypadku punktu). W momencie dostarczenia szczepionki, szpital lub punkt przypisany szkole ma informować dyrektora szkoły, lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

Natomiast za rejestrację na szczepienia nauczycieli akademickich odpowiadać będą rektorzy uczelni. Mogą oni wyznaczyć osobę uprawnioną, która będzie koordynować rejestrację. Rektorzy będą też wybierać miejsca szczepień według listy punktów, która zostanie przekazana im przez resort edukacji i nauki. Do zgłoszenia pracowników uczelni na szczepienie niezbędny będzie System POL-on.

Uczelnia w tym systemie przygotowuje listę pracowników zainteresowanych udziałem w szczepieniach wraz z wymaganymi danymi. System przekazuje listę zgłoszonych pracowników do NFZ, po czym jest ona dalej przekazywana do właściwych punktów szczepień. Ich personel kontaktuje się z zainteresowanymi pracownikami uczelni lub z koordynatorami szczepień na uczelni w celu ustalenia terminu zastrzyków.

Szczegółową instrukcję zgłaszania nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach opublikowało MEiN na swojej stronie internetowej.

„Powrót do normalności”

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zachęcał wszystkich nauczycieli i nauczycieli akademickich, którzy nie zarejestrowali się w pierwszej turze, do skorzystania z tej oferty zaszczepienia się szczepionką AstraZeneca. - To jest rzeczywiście moment, w którym możemy wykazać się wielką odpowiedzialnością wszyscy razem za polską oświatę, za szkolnictwo wyższe i przyspieszyć powrót do normalności – dodał.

- Jeśli zdecydowana większość nauczycieli będzie zaszczepiona, a zatem będzie bezpieczna w pandemii koronawirusa, to i decyzje dotyczące powrotu do normalności w szkołach i szkolnictwie wyższym będą łatwiejsze - wskazał szef MEiN.

Źródło: PAP

Czarnek o szczepieniach nauczycieli. Padły ważne słowa
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?