Spacer na receptę. Nowy program ma nauczyć ludzi korzystać z natury

2022-02-22 10:16

Spacer przepisany jako oficjalne zalecenie lekarskie? To już możliwe w czterech kanadyjskich prowincjach – tamtejsi lekarze uzyskali prawo przepisywania spacerów w taki sam sposób, jak leków. Dzięki recepcie pacjenci otrzymują zaś bezpłatny wstęp do parków narodowych.

Spacer na receptę. Nowy program ma nauczyć ludzi korzystać z natury
Autor: Getty Images

Program nosi nazwę PaRx (wymawianą jako parks, a Rx to skrót od słowa recepta), a w jego ramach oficjalną receptę na spacery mogą póki co wypisywać tylko lekarze w Ontario, Kolumbii Brytyjskiej, Manitobie i Saskatchewan. Docelowo program ma zostać rozszerzony na całą Kanadę. Jego celem jest jak najszersze wykorzystanie możliwości poprawy zdrowia, jakie daje natura – spacery i doświadczanie natury to jedna z metod.

Po wystawieniu recepty pacjent otrzymuje kod, który może wykorzystać na stronach PaRX i sprawdzić z jego pomocą, przez ile czasu spaceruje. Jak poinformowały Parks Canada, lekarze zarejestrowani w programie mogą wraz z receptami uzyskać dla pacjentów bezpłatne wejściówki do kanadyjskich parków narodowych (wartość jednej to 72 dolary kanadyjskie).

Na stronie PaRX można też znaleźć oficjalne zalecenie, by spacerować przynajmniej dwie godziny tygodniowo, przez co najmniej 20 minut dziennie – po takim czasie zaczyna bowiem spadać poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Program PaRX początkowo przygotowany był przez lekarzy w Kolumbii Brytyjskiej we współpracy z British Columbia Parks Foundation, fundacja charytatywną współpracującą m.in. z parkami narodowymi. Na początku pandemii mogli z niego korzystać pracownicy ochrony zdrowia. Od tego roku dostępny jest również dla mieszkańców czterech kanadyjskich prowincji.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?