Nietypowy efekt uboczny szczepionek przeciw COVID-19. Dotyczy skóry

2022-01-11 10:49

Zaszczepieni przeciw COVID-19 preparatami mRNA Australijczycy dzielą się w mediach społecznościowych informacjami o nietypowym skutku ubocznym szczepień – po przyjęciu szczepionki mają zanikać m.in. pieprzyki, znamiona, wykwity łuszczycowe, czy plamy związane z egzemą. Informację o tym podał australijski serwis news.com.au.

Nietypowy efekt uboczny szczepionek przeciw COVID-19. Dotyczy skóry
Autor: Getty Images

Związek między szczepieniem przeciw COVID-19 a brodawkami wirusowymi nie został jeszcze zbadany. Jednak na podstawie badania, jakie w październiku 2021r opublikowano w czasopiśmie naukowym Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) wywnioskowano, że stosowanie preparatów przeciw Covid-19 może mieć związek z łagodzeniem zmian skórnych.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Potencjalnym wytłumaczeniem tego zjawiska może być m.in. wzmocniona po szczepieniu odpowiedź układu immunologicznego, co przekłada się na zwalczanie kurzajek (których obecność ma podłoże wirusowe). Podobnie organizm może reagować po otrzymaniu szczepionki przeciw HPV czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego.

Mimo zgłaszanych przypadków nagłego zanikania zmian skórnych, przede wszystkim brodawek wirusowych, po szczepieniu preparatami mRNA konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych obserwacji i badań, które jednoznacznie mogłyby potwierdzić tę zależność.