Niepożądane reakcje po przyjęciu boostera. Nowe badania

2022-02-21 11:00

Dane pochodzące z raportów amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wskazują, że po przyjęciu boostera rzadziej niż po podaniu podstawowego schematu szczepień, pojawiają się dolegliwości związane z niepożądaną reakcją organizmu na preparat. Analizy potwierdzają także wysoki poziom ochrony przed ciężką chorobą wynikający z przyjęcia dawki przypominającej.

zbliżenie na podanie szczepienia
Autor: Getty Images

Booster bezpieczny i skuteczny

Pierwsza analiza dotyczyła przeglądu danych pochodzących z dwóch systemów monitorowania bezpieczeństwa szczepionek. Naukowcy wykazali, że osoby w wieku 18 lat i starsze, które otrzymały te samą markę szczepionki mRNA dla wszystkich szczepień, doświadczyły znacznie mniej niepożądanych reakcji po podaniu boostera niż po drugiej dawce szczepionki mRNA.

Drugie badania potwierdza, że dawka przypominająca szczepionki opartej na technologii mRNA zapewnia wysoki poziom ochrony przed ciężką chorobą nawet kilka miesięcy po jej przyjęciu. To podkreśla, jak ważne jest przyjmowanie szczepienia „na bieżąco”, gdy tylko kwalifikujemy się na podanie boostera.

CDC analizowało dane dotyczące ponad 93 tys. hospitalizacji i 241 oddziałów ratunkowych, a także pilnych wizyt w 10 stanach USA podczas fal pandemii Delta i Omikron. Z badanych przypadków około 10 proc. pacjentów przyjęło dawki przypominające szczepionki, a ponad 50 proc. hospitalizowanych osób miało powyżej 65 lat. Okazało się, że skuteczność preparatu przeciwko hospitalizacji w wyniku COVID-19 wynosiła 91 proc. w ciągu pierwszych dwóch miesięcy po przyjęciu boostera i pozostawała wysoka (78 proc.) przez co najmniej cztery miesiące po podaniu dawki przypominającej.

Jakie NOP-y pojawiały się najczęściej?

Najczęściej zgłaszającymi reakcjami po przyjęciu dawki przypominającej była gorączka, ból głowy i mięśni, ale aż 92 proc. dolegliwości nie zostało uznanych za poważne. Dane wykazują, że rzadko po podaniu boostera szczepienia przeciw SARS-CoV-2 potrzebna była opieka medyczna. Co istotne, z przeprowadzonych badań wynika, że niepożądane reakcje na szczepienie przeciwko COVID-19 częściej występowały u osób, które przyjęły inny preparat niż podczas podstawowego schematu.

Łącznie do systemu dobrowolnego raportowania o niepożądanych odczynach poszczepiennych (bazy VAERS) wpłynęło 39 286 zgłoszeń, z czego 7,6 proc. (3 004) miało charakter poważny.

Przypadki zapalania mięśnia sercowego po przyjęciu dawki przypominającej

Zapalenie mięśnia sercowego to jedno z powikłań, którego najbardziej obawiają się osoby nieprzekonane do szczepień. Przeprowadzone analizy wykazały jednak, że przypadki zapalenia mięśnia sercowego po przyjęciu boostera zdarzają się jeszcze rzadziej. W Stanach Zjednoczonych odnotowano łącznie 37 takich sytuacji, które stwierdzono najczęściej u młodych mężczyzn, którzy przyjęli dawkę przypominającą preparatu Moderna (w wieku 19-24 lat).

Zapalenie mięśnia sercowego najczęściej występuje w populacji młodych osób, dlatego trudno jest ustalić, czy rozwinęło się ze względu na przyjęcie szczepienia, jednak eksperci podkreślają, że blisko połowa przypadków przebiega łagodnie, a często nie daje żadnych objawów.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19