Lekarka pokazała zmiany, jakie COVID powoduje w płucach dziecka. "A w przedszkolu spotkanie na 250 osób, za zgodą Sanepidu”

2021-12-15 14:52

Pediatra, ale także mama czwórki dzieci dr Maria Kłosińska opublikowała na swoim Twitterze zdjęcie płuc dziecka chorego na COVID. - Brak pokory u polityków prowadzi do śmierci – powiedziała.

zbliżenie na twarz dziecka, które zakłada maseczkę
Autor: Getty Images

Maria Kłosińska jest lekarzem pediatrą, który pracuje także na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Wczoraj na swoim Twiterze udostępniła zdjęcie porównujące obraz płuc dziecka, które choruje na COVID-19.

Niestety, tylko dwa dni różnicy wystarczyły, by zobaczyć, jakie spustoszenie sieje zakażenie koronawirusem w płucach malca, który obecnie przebywa na OIOM.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

- Różnicą tej fali jest to, że dzieci z covid umierają. I to jest ludzki dramat – apeluje dr Kłosińska. Lekarka będąc w ciąży sama przyjęła szczepienie. Przypominamy, ze eksperci zalecają szczepienia kobiet od II trymestru ciąży, które są bezpieczne dla matki oraz dla płodu.

Dr Kłosińska zwróciła uwagę na fakt, że mimo obostrzeń w przedszkolach odbywają się spotkania liczące kilkaset osób. - Brak pokory u polityków prowadzi do śmierci. Umiera średnio 500 osób na dzień – punktuje lekarka.

Pod postem kobiety wywoła się dyskusja przeciwników szczepień dzieci, choć coraz więcej młodych osób, w tym także najmłodszych choruje, a w wielu przypadkach przebieg choroby jest dramatyczny. - Na święta życzymy sobie zdrowia, a tak mało dla niego robimy – podsumowała lekarka.

Co więcej, dane wskazują, że dzieci chorują częściej, niż miało to miejsce w poprzednich falach pandemii.

Najczęściej chorują niemowlęta oraz nastolatki od 12. roku życia, które mają także czynniki ryzyka np. nadwagę. Ta grupa przechodzi COVID tak samo ciężko, jak dorośli.

Od jutra rozpoczynają się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat preparatem firmy Pfizer-BioNTech o nazwie Comirnaty w odpowiednio dostosowanej dawce pediatrycznej. Szczepienie podobnie jak u osób dorosłych będzie dwudawkowe.