Konferencja premiera i ministra zdrowia. Koniec większości obostrzeń

2022-02-23 9:19

Pandemia towarzyszy nam już od ponad dwóch lat. W tym czasie musieliśmy wdrożyć zasady, które wiązały się ze zmianami w życiu i w nawykach. Dziś, po wielu konsultacjach medycznych, obserwacji tego, co dzieje się w wielu krajach europejskich widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany i znieść znaczącą część ograniczeń - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Od 1 marca rząd zniesie większość obostrzeń - zostaną te dotyczące izolacji oraz noszenia maseczek w miejscu publicznym.

PILNE
Autor: canva

Premier podczas konferencji powiedział, że zmiany skonsultowane zostały z Radą ds COVID-19. Ograniczeniem, które zostanie na dłużej, będzie obowiązek noszenia maseczek.

Zmiany w obostrzeniach od 1 marca

Pozostałe zmiany wejdą w życie 1 marca. Jak powiedział Mateusz Morawiecki: – Ograniczamy wszystkie te obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały. Nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w przestrzeniach publicznych: w komunikacji, w sklepach. Przywracamy normalną pracę w urzędach, gdzie obowiązywała praca zdalna. Znosimy to zalecenie, urzędy wracają do normalnego funkcjonowania. Utrzymujemy izolację i kwarantannę dla współdomowników, ale w tym skróconym zakresie - czyli 7 dni. Będziemy też stopniowo odchodzić od pozostałych obostrzeń. Podkreślił również, jak ważne są szczepienia, które chronią przed zgonami i ciężkim przebiegiem COVID-19.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że znoszone są obecnie te obostrzenia, które miały związek ze swobodą życia gospodarczego. Dodał, że podobnie postępują kraje europejskie, w których pandemia przebiegała podobnie, a zakażenia czy śmiertelność były wyższe, niż w Polsce.

- Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. W zasadzie zostają tylko te restrykcje – mówię o maseczkach, o izolacji, o kwarantannie – które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa – powiedział Niedzielski.

- To są oczywiście też restrykcje, które w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali się znosić – zawsze konsultujemy te decyzje ze specjalistami, w tym przypadku chodzi o Radę ds. Covid, która działa w nowej formule. Wczoraj odbyło się spotkanie i dyskutowaliśmy m.in. na ten temat – poinformował minister zdrowia.

- Cały czas mamy kontynuację trendów spadkowych niezależnie od tego, że cześć przypadków jest poza systemem – powiedział  Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie w Polsce jest średnio 20 tys. zakażeń dziennie, a w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami rzędu 30 proc. zakażeń tydzień do tygodnia. Zmniejsza się również liczba hospitalizacji, średnio o ok. 350 dziennie.

- Ryzyko, które na początku stycznia uznawaliśmy za bardzo wysokie, teraz możemy uznać za stosunkowo niskie – powiedział Adam Niedzielski. Jego zdaniem kolejnym argumentem przemawiającym  za zniesieniem ograniczeń jest stopień odporności w populacji, czyli skali przechorowania COVID-19. - Obserwowaliśmy bardzo wyraźny wzrost stopnia immunizacji - powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że dane z końca ubiegłego roku wskazują, że wynosi on 90 proc.

Jak powiedział premier Morawiecki, zniesione zostają również limity liczby osób w miejscach publicznych - podobnie, jak w krajach Unii Europejskiej. Takie jest również zalecenie Rady ds. COVID-19. -  Po dyskusji z jej członkami wyłania się taki obraz, jaki przywołał pan minister. Omikron jest o wiele mniej niebezpieczny niż delta. Robimy to w sposób wyważony, rozsądny, z pokorą, żeby mieć na uwadze kapryśną naturę wirusa – powiedział premier. 

Priorytetem odmrażanie służby zdrowia 

W tej chwili priorytetem staje się odmrażanie służby zdrowia – powiedział minister zdrowia. - Kierunkiem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że "jeśli chodzi o perspektywę skali zakażeń w najbliższych tygodniach czy miesiącach, to można powiedzieć, że jesteśmy mniej więcej na poziomie jak bywa to w szczycie grypy". - To ważny argument, bo pewnym celem naszej polityki epidemicznej jest też sprowadzenie zakażenia covidem do charakterystyki do tego typu zjawiska, z jakim mamy do czynienia w przypadku sezonowego zachorowania na grypę. - dodał.

Niedzielski podkreślił, że "w tej chwili priorytetem powoli staje się odmrażanie służby zdrowia". - Priorytetem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej, bo dorabianie tego długu zdrowotnego, który narósł przez cały czas pandemii będzie priorytetem zdrowotnym – zaznaczył.

Kiedy koniec maseczek?

Kiedy w przestrzeni zamkniętej pożegnamy się z maseczkami? Odpowiadając na to pytanie Adam Niedzielski wyjaśnił, że decyzja póki co nie zapadła przede wszystkim ze względu na to, że w tym tygodniu wróciła nauka stacjonarna. - Chcemy zobaczyć, jak sytuacja epidemiczna będzie wyglądała w ciągu najbliższych tygodni. Nie podam daty, ale będziemy obserwować trendy związane z powrotem dzieci do szkoły i na tej podstawie będą podejmowane decyzje - podsumował Adam Niedzielski.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19