Jak ciężko możesz chorować na COVID-19? Ministerstwo Zdrowia udostępnia kalkulator online

2022-02-04 8:21

Na stronie pacjent.gov.pl – w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia – dostępny jest kalkulator, który pozwoli osobom niezaszczepionym i ozdrowieńcom sprawdzić, jak ciężki będzie w ich przypadku przebieg COVID-19. Kalkulator udostępniło Centrum e-Zdrowia.

Jak ciężko możesz chorować na COVID-19? Ministerstwo Zdrowia udostępnia kalkulator online
Autor: Getty Images

Proste narzędzie opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kalkulator powstał na podstawie oceny klinicznej 1133 pacjentów z COVID-19 z kilkunastu ośrodków klinicznych w Polsce. Uczestnicy brali udział w badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (lider badania), Imagene.me SA (partner technologiczny) i Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Badanie sfinansowała Agencja Badań Medycznych.

W celu oceny ciężkości przebiegu COVID-19 analizowane są wiek, płeć, masa ciała oraz wzrost. Jak podkreśliło Ministerstwo Zdrowia w komunikacie na stronie pacjent.gov.pl: "zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała, jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących".

Dlatego wynik analizy nie jest stuprocentowo pewny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Nie stanowi także "podstawy do podejmowania decyzji".

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Jak przypomina MZ, dla uchronienia się przed ciężkim przebiegiem zakażenia kluczowe są przede wszystkim szczepienia, bo to one "zmniejszają ryzyko ciężkiego zachorowania na COVID-19".

"Pamiętaj – zaszczepienie przeciwko COVID-19 znacząco redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 w każdym wieku" – zaznaczono w komunikacie.

Ważne jest także przestrzeganie zasad DDM, czyli dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

Kalkulator dostępny jest POD TYM LINKIEM