Idiopatyczne włóknienie płuc u ozdrowieńców po COVID-19. Kogo dotyczy?

2022-02-08 9:41

Z badania przeprowadzonego przez hiszpańskich naukowców wynika, że ponad jedna piąta pacjentów, którzy z powodu COVID-19 byli leczeni na oddziałach intensywnej terapii, cierpi na idiopatyczne włóknienie płuc.

Idiopatyczne włóknienie płuc u ozdrowieńców po COVID-19. Kogo dotyczy?
Autor: Getty Images

Badanie przeprowadził zespół pulmonologów z Instytutu Badań Medycznych w Szpitalu Klinicznym w Walencji (Incliva). Badacze wskazali, że u ozdrowieńców po COVID-19, u których pojawiło się idiopatyczne włóknienie płuc, wcześniej rozwinęło się zapalenie płuc.

“Pacjenci przechodzili je w sposób ciężki lub umiarkowany”, sprecyzowali naukowcy z Incliva w wydanym komunikacie, zaznaczając, że występowanie idiopatycznego włóknienia płuc potwierdziły badania przy użyciu tomografii komputerowej.

Zgodnie ze studium, podczas którego analizowanych było kilka tysięcy przypadków zapalenia płuc związanego z COVID-19 na terenie Hiszpanii, po pół roku od wyjścia ze szpitala u połowy pacjentów występuje zaburzenie zdolności dyfuzji gazów w płucach.

Autorzy badania wyjaśnili, że schorzenie to często przejawia się w formie duszności po przebyciu COVID-19 i występuje głównie u osób poddanych leczeniu na oddziałach intensywnej terapii.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Z szacunków pulmonologów z Incliva wynika, że obecnie w Hiszpanii może żyć do 12 tys. osób cierpiących na idiopatyczne włóknienie płuc.

Badanie prowadzone we współpracy z kilkoma ośrodkami badawczymi z Hiszpanii prowadzone było między majem 2020 roku a czerwcem roku 2021. Naukowcy zapowiedzieli, że będzie kontynuowane co najmniej do grudnia 2022 r.