Nowa propozycja Ministerstwa Zdrowia: Krótsza izolacja dla wszystkich chorych na COVID-19

2022-02-07 14:06

Chcielibyśmy we środę ogłosić decyzję o skróceniu okresu izolacji dla wszystkich obywateli, którzy chorują w naszym kraju - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak powiedział, decyzję ogłosi prawdopodobnie minister Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

Nowa propozycja Ministerstwa Zdrowia: Krótsza izolacja dla wszystkich chorych na COVID-19
Autor: Getty Images

Wojciech Andrusiewicz dodał, że pomysł skrócenia izolacji związany jest z "krótszym okresem objawowym i krótszym okresem, kiedy aktywnie zakażamy i z koniecznością przywracania do pracy pracowników w różnych branżach".

"Widzimy przy tej zakaźności wirusa, jak szybko wyłączane są osoby z rynku pracy, co nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę naszego kraju. Te decyzje jeszcze dziś, góra do jutra powinny zapaść. (Odbędzie się) Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia i w środę chcemy państwu to zakomunikować" - poinformował.

Dopytywany o to, czy są także plany skrócenia okresu kwarantanny, Andrusiewicz zaprzeczył. "Na dziś nie mowy o likwidacji kwarantanny (...) Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały, nie wykluczamy, że to się zmieni" - zastrzegł.

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Plany te skomentował na Twitterze dr Paweł Grzesiowski. Napisał: : Obserwujemy pacjentów, u których test antygenowy potwierdza obecność wirusa w badaniu wykonanym po 5 dniu (7-9 doba). W świetle rozważań o skróceniu izolacji dla wszystkich pacjentów, wskazane jest na zakończenie izolacji wykonanie testu antygenowego".