Czy leki na cukrzycę mogą zmniejszać ryzyko powikłań po COVID-19?

2021-10-04 15:17

Jak wiadomo, pacjencji z cukrzycą typu 2 są narażeni na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Eksperci postanowili sprawdzić związek pomiędzy lekami dla diabetyków a ilością hospitalizacji, powikłań oddechowych i śmiertelności po rozpoznaniu zakażenia koronawirusem.

Covid 19
Autor: Getty Images

W wielonarodowym badaniu wykorzystano sieć badawczą dużych organizacji opieki zdrowotnej. Po odpowiednim dopasowaniu pod względem rasy, płci, wieku, pochodzenia etnicznego, istotnych chorób współistniejących i wskaźnika masy ciała okazało się, że stosowanie preparatów wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy, a dokładniej agonistów receptora GLP-1 i w mniejszym stopniu pioglitazonu oraz inhibitorów DPP-4, wiązało się ze znacznym zmniejszeniem liczby przyjęć do szpitala.

Poradnik zdrowie. Kiedy iść do diabetologa?

Spośród 68 959 064 pacjentów chorujących na cukrzycę z diagnozą COVID-19 lub dodatnim wynikiem laboratoryjnym dla SARS CoV-2 obecnych w bazie danych, 6,5 proc. zmarło w ciągu 28 dni od pierwszego odnotowania zakażenia, co odzwierciedla według autorów przeprowadzonych analiz, 4-krotny wzrost śmiertelności u pacjentów chorujących na cukrzycę.

Pacjenci przyjmujący preparaty z grupy agonistów receptora GLP-1 wykazywali względną redukcję o 33 proc. przyjęć do szpitala, 38,4 proc. przy powikłaniach oddechowych, 42,1 proc. śmiertelności ciągu 28 dni od pierwszego odnotowania COVID-19. To pierwsze badanie, które dostarczyło takich dowodów. 

Dodatkowo naukowcom udało się ustalić, że stosowanie inhibitorów DPP-4 wiązało się ze zmniejszeniem powikłań oddechowych (o 18 proc.), ale nie odnotowano w tym przypadku zmniejszenia liczby hospitalizacji czy zgonów. Z kolei pacjenci leczeni pioglitazonem wykazali względną redukcję o 29,2 proc. przyjęć do szpitala, ale leki nie zmniejszały znacząco powikłań ze strony układu oddechowego i śmiertelności.

Okazało się także, że dalsze przyjmowanie DPP-4 po hospitalizacji wiązało się ze spadkiem śmiertelności w porównaniu z osobami, które przerwały stosowanie. Wyniki analiz przeprowadzonych przez badaczy sugerują, że leczenie agonistami receptora GLP-1 przed hospitalizacją oraz inhibitorami DPP-4 przed i/lub w trakcie hospitalizacji mogą być celowymi interwencjami w celu zmniejszenia śmiertelność u pacjentów z COVID-19 i cukrzycą.

Autorzy badań podkreślają jednak, że wyniki ich badań wymagają dalszej oceny oraz przeprowadzenia analiz klinicznych, które ustalą, cz środki te mają wewnętrzne właściwości ochronne, które mogą stanowić nowy środek terapeutyczny przeciwko infekcji SARS-CoV-2.

Czy grozi Ci cukrzyca?
Pytanie 1 z 15
Czy ktoś z twojej najbliższej rodziny (matka, ojciec, siostra, brat) ma cukrzycę?
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.