Astma i alergie mogą zmniejszać ryzyko ciężkiego Covid-19. Zaskakujące wyniki badań

2021-12-09 10:47

Wyniki badania populacyjnego przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii sugerują, że osoby chorujące na astmę i alergię są mniej narażone na zachorowanie na Covid-19 o ciężkim przebiegu niż osoby bez tych schorzeń. A może być tak, gdyż alergiczne zapalenie dróg oddechowych tłumi skuteczność receptora, który wirus SARS-CoV-2 wykorzystuje, by dostać się do komórek.

Astma i alergie mogą zmniejszać ryzyko ciężkiego COVID-19
Autor: Getty Images

Badanie przeprowadzone w Queen Mary University w Londynie, dotyczące czynników ryzyka rozwoju Covid-19 wskazuje, że osoby chorujące na astmę i alergie mogą być mniej narażone na Covid-19.

Naukowcy przeprowadzili prospektywne populacyjne badanie kohortowe, które trwało od 1 maja 2020r do 5 lutego 2021r., a udział w nim wzięło 15 227 osób. Informacje nt. potencjalnych czynników ryzyka zebrali za pomocą kwestionariusza internetowego. Uczestnicy badania co  miesiąc przesyłali kwestionariusze uzupełniające, które wychwyciły m.in. przypadki zachorowania na Covid-19. Analizując dane naukowcy przyglądali się wszelkiego rodzaju możliwym interakcjom zdrowotnym związanym z Covid-19, takimi jak płeć, wiek, choroby współistniejące, miejsca pracy i nawyki związane ze stylem życia.

I mimo, że badanie nie zostało zaprojektowane w celu przyjrzenia się związkom między Covid-19 a astmą i alergiami, analiza wykazała, że u osób z astmą nastąpiło 38-procentowe zmniejszenie ryzyka COVID-19; badacze odnotowali także 23-procentowy spadek ryzyka dla osób z alergiami, takimi jak egzema, katar sienny lub nieżyt nosa i 53-procentowy spadek ryzyka dla osób przyjmujących leki immunosupresyjne.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do alergologa?

Jak powiedział w wypowiedzi dla Healthline.com dr Adrian Martineau, główny autor badania, pulmonolog z Queen Mary University of London:  „Na początku pandemii istniała obawa, że ​​osoby z chorobami dróg oddechowych, takimi jak astma i POChP, mogą być w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na ciężki Covid-19, ponieważ wirusy układu oddechowego są głównym czynnikiem wywołującym zaostrzenia lub ataki charakteryzujące się pogorszeniem objawów". Jak dodał, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) nadal pozostaje czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19, ale astma alergiczna lub astma typu 2 nie jest już powiązana z cięższą chorobą.

Jak wyjaśnił ekspert, badania wykazały, że alergiczne zapalenie dróg oddechowych jest związane ze zmniejszoną ekspresją ACE2, receptora SARS-CoV-2, co może sprawiać, że ryzyko rozwoju Covid-19 u takich pacjentów jest niższe.

Jak jednak dodał, nie wszyscy astmatycy mogą być spokojni. „W astmie związek ochronny wydaje się dotyczyć konkretnie astmy alergicznej lub typu 2. Osoby z astmą typu innego niż 2 mają tendencję do reakcji zapalnej bardziej podobnej do pacjentów z POChP, co wiąże się z gorszymi rokowaniami Covid-19” – powiedział.

Eksperci podkreślają jednak, że póki co tego odkrycia nie należy traktować jako przełom - osoby cierpiące na alergię czy astmę lub przyjmujące leki immunosupresyjne nie powinny zmieniać na własną rękę terapii ani rezygnować ze szczepień, czy środków ochrony osobistej.

Inny naukowiec cytowany przez Healthline.com, Dr William Schaffner, ekspert ds. chorób zakaźnych na Uniwersytecie Vanderbilt w Tennessee, wyjaśnia:  „Podkreślę, że stopień ochrony jest dość skromny – znacznie mniejszy niż ten, który zapewnia szczepienie przeciwko Covid-19. Nie chciałbym, aby astmatycy czy alergicy otrzymali wiadomość, że są silnie odporni na Covid-19. Szczepienia i środki ostrożności, takie jak unikanie zgromadzeń w pomieszczeniach w chwili, gdy wskaźniki zachorowań gwałtownie rosną, powinny być przestrzegane przez osoby z alergiami i bez alergii, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się Covid-19” – podsumował.