WZW C - nowoczesne leczenie już dostępne

2015-05-27 10:18 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" |Monika Majewska | Konsultacja: prof. dr hab. medycyny Waldemar Halota

WZW C, inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu C, to choroba, której leczenie staje się coraz łatwiejsze. Lekarze dysponują nowoczesnymi lekami, dzięki którym można niemalże całkowicie wyeliminować WZW typu C. Leki te nie mają skutków ubocznych i działają znacznie szybciej niż dotychczas stosowane. Jeden z preparatów znalazł się w maju 2015 roku w programie terapeutycznym finansowanym przez NFZ.

WZW C, inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu C, to choroba, której leczenie staje się coraz łatwiejsze. W maju 2015 roku w programie terapeutycznym finansowanym przez NFZ znalazł się lek, który bezpośrednio uderza w wirusa, spowalniając proces choroby lub całkowicie go zatrzymując.

WZW C - leczenie

Plan leczenia wirusowego zapalenia wątroby jest ustalany indywidualnie na podstawie genotypu wirusa. Dotychczas standardem leczenia były zastrzyki podskórne z pegylowanego interferonu alfa, pomagającego zwalczyć różne patogeny w organizmie, w tym wirusy, w połączeniu z doustnym lekiem przeciwwirusowym – rybawiryną. Kuracja mogła trwać, w zależności od genotypu wirusa i kondycji wątroby, od 24 aż do 72 tygodni.

Według Roberta Plisko, prezesa HTA Consulting, na leczenie poszczególnych stadiów zakażenia HCV u jednej osoby trzeba wydać: 250 zł na diagnostykę, 1-5 tys. zł na jednostkową hospitalizację z powodu powikłań, 97-220 tys. zł na leczenie przewlekłego zapalenia wątroby, 99 tys. zł na leczenie raka wątrobowokomórkowego i 200 tys. zł na przeszczep. Eksperci z Centrum Studiów nad Polityką Europejską w Brukseli obliczyli, że koszty leczenia powikłań WZW C są od 13 do 29 razy wyższe niż koszty leczenia wczesnych stadiów choroby. Wdrażając skuteczny program badań przesiewowych oraz zwiększając dostęp do diagnostyki i leczenia przewlekłych zakażeń HCV, Polska mogłaby zaoszczędzić w ciągu najbliższych 7 lat ponad 30 mld zł. Wnioski nasuwają się same. Jak wynika z dużego badania epidemiologicznego - ponad 250 tys. Polaków musi jak najszybciej przejść leczenie. Koszty zwalczania zakażeń HCV rosną, ale rośnie też skuteczność stosowanych terapii.

Zastosowanie w 1990 roku do leczenia WZW C interferonu dawało zaledwie 2-7 proc. szans na  wyleczenie. W 1995 roku połączenie interferonu i rybawiryny zwiększyło szanse chorych do 16-28 proc. Włączenie do terapii interferonu pegylowanego i rybawiryny podniosło skuteczność leczenia do 45-50 proc. (w zależności od genotypu wirusa). Kiedy w roku 2011 wprowadzono terapię trójlekową, szanse chorych na wyzdrowienie wzrosły do 64-71 proc.

Nowoczesne leki na WZW C już finansowane przez NFZ

Obecnie lekarze dysponują lekami, które pozwalają całkowicie wyeliminować Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C. Najnowsza forma leczenia bez interferonu, która w Polsce dostępna jest od 1 lipca 2015 roku, podnosi szanse chorych na wyzdrowienie do 90-100 proc. Poza tym leki te nie mają skutków ubocznych i działają znacznie szybciej niż dotychczas stosowane. Są to Viekirax Exviera, Sovaldi, Harvoni i Olysio. Ten ostatni znalazł się w maju 2015 roku u w programie terapeutycznym finansowanym przez NFZ (dotychczas miesięczna terapia wymienionymi lekami to koszt ok. 200 tys. zł).

Znajdujące się od 1 lipca 2015 roku na liście refundacyjnej leki beinterferonowe zapewniają doskonałe leczenie około 90 proc. zakażonych HCV, ale nie rozwiązują problemów niektórych pacjentów zakażonych genotypem 3 oraz części pacjentów z bardzo zaawansowaną chorobą wątroby.

Ważne

Najbardziej znane i najczęściej atakujące wirusy hepatotropowe (powodujące stany zapalne wątroby) oznaczono pierwszymi literami alfabetu: A, B i C. Do tej pory rozpoznano też typy D, E, G i TTV. Możemy się zaszczepić przeciwko WZW typu A oraz B. Szczepionka przeciwko WZW B chroni też przed WZW typu D. Na pozostałe odmiany wirusa (w tym również C) nie ma jeszcze szczepionek.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C - niezbędna kontrola

U wielu chorych pod wpływem leków dość szybko zmniejsza się stężenie wirusa typu C we krwi (może nawet zaniknąć). Jest to tzw. wczesna odpowiedź wirusologiczna. Mogą ją potwierdzić badania krwi wykonywane podczas terapii. Żeby przekonać się, czy rzeczywiście organizm uporał się z HCV, po sześciu miesiącach od zakończenia terapii wykonuje się badania krwi metodą PCR i tzw. próby wątrobowe.
Pamiętajmy, że nawet jeśli wyniki badań są dobre, nie oznacza to jeszcze wyleczenia. Testy i tak trzeba powtórzyć. Może się bowiem okazać, że wirus HCV przetrwał np. w komórkach szpiku kostnego i wówczas może dojść do nawrotu choroby.

Osoba zakażona, która przestrzega zasad higieny, nie może być źródłem zakażenia ani dla domowników, ani współpracowników. Korzystanie z tej samej co chory łazienki, toalety, używanie tych samych talerzy, podanie ręki czy całowanie nie powinno więc budzić obaw u ludzi zdrowych. Chora osoba musi zachować ostrożność, gdy się np. skaleczy lub ma menstruację - opatrunki i zużyte środki higieniczne należy szczelnie opakować.

To ci się przyda

Fundacja „Gwiazda Nadziei”

Fundacja „Gwiazda Nadziei” to organizacja pożytku publicznego, której celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, ratowaniu ludzkiego życia, w szczególności osób z chorobami wątroby i działaniu na rzecz poprawy stanu ich zdrowia. Więcej informacji na www.gwiazdanadziei.pl

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
anonim987
|

witam dowiedzialem sie ze mam zoltaczke w 2010 roku ,w Anglii ,pracowalem w szpitalu i musialem tam sie zarazic bo to jest jakis egipski typ co na starym leczeniu byl to bardzo powazny typ wirusa ,kazali mi czekac na nowe leki ,noi sie doczekalem od wczoraj jestem na 12 tygodniowym cyklu lekow ,ktorw od 6 miesiecy podaja pacjenta w Anglii to sa duze tabletki ktore dostaje sie do domu i bioerze 1 co 24 godziny ,wczoraj gdy dostalem te leki pielegniarka powiedziala zebym strzegl jak oka w glowie bo wartosc mojej kuracji to 25tysiecy funtow brytyjskich .z tego co mowila to panstwo Angielskie funduje taka kuacje tylko raz ,wyleczalnosc to od 95 do 98 % a lek nazywa sie ZEPATIER 50MG/100MG sa to dwa leki w jednej tabletce ELBASVIR I GRAZOPREVIR ,zobaczymy jak potoczy sie kuracja .pozdrawiam

Borsuk
|

są problemy z leczeniem moja cierpliwość się skończyła Lekarz niby coś robią proponują leki Indyjskie bzdura totalna jak lekarz specjalista może proponować leki nie zbadane czekam na leczenie od Maja 2015 roku NFZ Wrocław bagatelizuje sprawę odpowiedział na pismo ale nie był zainteresowany zapytać jak i co dziwne ale wydał wyrok tj termin leczenia to Czerwiec 2026 rok kiedy to się skończy. Z poważaniem Marek Stróżyk

corka
|

Jezeli ktos jeszcze nie moze sie doczekac na swoją kolej na refundację to proponuję odwiedzić strone http://noweleki.hepatitisc..... To nie zaden sponsorowany post - sa tam opisane porady jak sprowadzic bezinterferonowy lek na wzw c z Indii za 2% tego co w Polsce. Opis brzmi obiecująco, wiec postanowilismy sprobowac.
Nie mam doswiadczenia, bo dopiero co zamowilam, wiec nie wiem co z tego wyjdzie, ale tata nie moze juz czekac w kolejce na refundację :( Piszę, bo moze ktogos to też zainteresuje. Magda

Radek
|

Marek ma racje biobsia nie boli, ja lecze sie we Wroclawiu na Koszarowej u doktora Bartosz Szetela super lekarz

pielęgniarka
|

Szanowni państwo;;ja zaraziłam się żółtaczką w 1969r od pacjenta..Wtedy nie było szczepień ochronnych,,,pracowało się bez rękawic!!!mało tego;;zestawy do przetaczania krwi były WIELORAZOWEGO UŻYTKU. !!!!Ja zakułam się igłą od pacjenta z amputowaną nogą[[[był żółty jak cytryna]]]] Bardzo często miałam KOLKI Wątrobowe i Bóle Brzucha,,,po takim ataku ledwo dowlokłam się do pracy,, Przeszłam Bardzo dużo !!!ale teraz mam nadzieję na--leczenie nowym lekiem,,chyba że mnie odrzucą,,bo jestem za stara 69lat...A ja już nie mam siły tak żyć.

dominika
|

A tak w ogóle doradźcie mi gdzie się leczyć - lekarz powiedział mi ze we Wrocławiu długo czeka się na leczenie , że lepiej gdzie indziej uderzać

dominika
|

ze skierowaniem od internisty czekałam miesiąc do specjalisty hepatologa na koszarowej

agi7173
|

mam pytanie czy długo sie czeka na pierwsza wizyte we wrocławiu

Marek_Strozyk@wp.pl
|

w szpitalu we Wrocławiu są specjaliści świetni na Koszarowej zrobiono Biopsje wątroby aby ustalić leczenie ja osobiście jestem zadowolony z opieki biopsja bez bolesna nie słuchajcie bzdur co piszą że biopsja boli to jedyny sposób aby ustalić co i jak leczyć .Z poważaniem Marek

Urszula
|

Mąż leczy sie w Warszawie, w przychodni przy szpitalu na Banacha. Na pierwszą wizytę czeka się kilka miesięcy, ale warto poczekać. Są tam bardzo dobrzy specjaliści. Mąż leczy się u doc. Oładkowskiej. Przyjmuje tylko w czwartki. Jeździmy na wizyty co kilka tygodni ( mieszkamy około 200 km od W-wy)