WZW B (żółtaczka wszczepienna) - jak można się zarazić? Drogi zakażenia WZW B

2014-08-20 8:32
WZW B (zapalenie wątroby typu B) - jak można się zarazić? Drogi zakażenia WZW B
Autor: Thinkstockphotos.com WZW typu B , inaczej  zapalenie wątroby typu B lub  żółtaczka wszczepienna , to choroba wywoływana przez wirus HBV. Jak można się nim zarazić?

WZW typu B, inaczej żółtaczka wszczepienna lub zapalenie wątroby typu B, to choroba wywoływana przez wirus HBV. Jak można się nim zarazić? Przede wszystkim poprzez kontakt z krwią. W związku z tym do zakażenia może dojść nie tylko placówkach medycznych, lecz także np. u kosmetyczki czy fryzjera. Wirus HBV może zostać przekazany również w czasie kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Sprawdź, jak można się zarazić żółtaczką typu b.

WZW B, czyli żółtaczka wszczepienna lub wirusowe zapalenie wątroby typu B, jest wywoływane przez wirus zapalenia wątroby typu B - wirus HBV. Jak można się nim zarazić? Wyróżnia się trzy drogi zakażenia: krwiopochodną (najczęstsza), płciową (kontakty seksualne) i okołoporodową (kiedy chora matka zakaża swoje dziecko). Wirus HBV wnika do organizmu 10 razy łatwiej niż wirus HCV i aż 100 razy łatwiej niż wirus HIV, dlatego o zakażenie nie jest trudno.

WZW B (zapalenie wątroby typu B) - co to jest wirus HBV?

Wirus zapalenia wątroby typu B - HBV (hepatitis B virus) to wirus z rodziny Hepadnaviridae. Po dostaniu się do organizmu doprowadza do namnażania się wirusowych białek w błonie komórkowej hepatocytów (komórek wątroby). Wówczas dochodzi do reakcji odpornościowej organizmu, która powoduje rozległe uszkodzenia hepatocytów.

WZW typu B (zapalenie wątroby typu B) - jak można się zarazić? Krew

Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni kontakt krwi zakażonego z błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą. Do przeniesienia infekcji nie potrzeba dużo krwi, wystarczą śladowe ilości - niewidoczne gołym okiem -  tylko 0,00001 ml.

Do zakażenia może dojść w szpitalu i innych placówkach medycznych podczas

 • przetoczenia krwi lub preparatów krwiopochodnych zakażonych wirusem HBV;
 • przeszczepienia narządu od osoby zakażonej;
 • kontaktu z zakażonymi igłami lub strzykawkami (np. podczas pobierania krwi);
 • zabiegów stomatologicznych (np. skalingu, borowania);
 • badań endoskopowych, dializy;

Do przeniesienia wirusa może dojść również poza placówkami medycznymi:

 • podczas akupunktury;
 • w salonach fryzjerskich i kosmetycznych (przekłuwanie uszu, różne zabiegi kosmetyczne itp.);

SPRAWDŹ>> Czym można się zarazić u fryzjera i kosmetyczki?

 • przy wykonywaniu tatuażu;
 • podczas hirudoterapii (leczenia pijawkami);
 • poprzez używanie przedmiotów higieny osobistej osoby zakażonej: maszynek do golenia, cążek, nożyczek, szczoteczek do zębów i innych przedmiotów, na których może się znajdować krew lub płyny ustrojowe chorego, a które mogą doprowadzić do przerwania ciągłości skóry lub błon śluzowych;

   WZW typu B (zapalenie wątroby typu B) - jak można się zarazić? Stosunki seksualne

   WZW B można się zarazić w czasie stosunku płciowego (także oralnego i analnego) z osobą zakażoną, jeśli nie stosuje się zabezpieczenia. Do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu ze spermą czy wydzieliną z pochwy. W związku z tym należy używać prezerwatyw pamiętając, że nie chronią one w 100 proc., ponieważ zawsze mogą pęknąć, zsunąć się itp. Jednak prawidłowo używana prezerwatywa stanowi barierę dla wirusów. Ponadto należy zwracać uwagę  na ranki, owrzodzenia, zmiany skórne w okolicach narządów płciowych, ponieważ do zakażenia może dojść także poprzez kontakt z uszkodzoną powierzchnią skóry lub błoną śluzową partnera/partnerki. Powinno unikać się uprawiania seksu podczas miesiączki.

   Należy zaznaczyć, że ryzyko przeniesienia wirusa HBV podczas przypadkowych kontaktów seksualnych jest dużo większe niż ryzyko przeniesienia HIV.

   WZW typu B (zapalenie wątroby typu B) - jak można się zarazić? Podczas ciąży i porodu

   Jeśli kobieta w ciąży jest nosicielką wirusa HBV, do zakażenia dziecka może dojść podczas ciąży lub porodu. Można temu zapobiec: dziecko musi otrzymać zastrzyk z immunoglobuliny HBIG (są to przeciwciała, których zadaniem jest natychmiastowe zablokowanie aktywności wirusa) i pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B w ciągu 24 godzin od urodzenia.

   WARTO WIEDZIEĆ>> SZCZEPIENIA W CIĄŻY – szczepić czy nie?

   To ci się przyda

   Jak NIE można się zarazić wirusem HBV?

   • przez całowanie;
   • kichanie lub kaszel;
   • karmienie piersią;
   • żywność lub wodę;
   • wspólne używanie talerzy lub szklanek
   • podanie ręki, przytulanie itp.
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.