Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu

2020-04-22 12:35 Anna Jakimiuk

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem jedynie zalecanym. Zdaniem niektórych powinno być obowiązkowe, ponieważ szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu uchroni przed tą groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze i zapobiegnie powikłaniom. W ostatnich latach kleszczowe zapalenie mózgu odnotowano we wszystkich rejonach Polski, dlatego jeśli w najbliższych miesiącach przewidujesz pobyt w lesie, zapoznaj się z możliwościami, jakie daje szczepienie. Ile dawek szczepionki trzeba przyjąć, by była skuteczna? Jaka jest cena jednej szczepionki?

Spis treści:

 1. Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu - kto powinien się zaszczepić?
 2. Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu - cena
 3. Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu - skuteczność
 4. Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu - ile dawek?
 5. Schemat przyspieszonego szczepienia przeciw KZM

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem zalecanym, ale wciąż nie obowiązkowym. Zdaniem niektórych powinno, ponieważ szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu uchroni przed tą groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze i zapobiegnie powikłaniom. KZM (kleszczowe zapalenie mózgu) to ostra wirusowa choroba zakaźna.

Są dwa sposoby na 100 proc. ochronę przed KZM:

 • nie wchodzić do lasu, ani nie przebywać w innych miejscach, gdzie mogą znajdować się kleszcze
 • zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
Posłuchaj,co daje szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu - kto powinien się zaszczepić?

Zasadniczo szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu powinien przyjąć każdy, komu zdarza się przebywać w lesie lub na innych terenach zagrożonym występowaniem kleszczy.

Szczepienia rekomendowane są w szczególności osobom wykonującym czynności zawodowe w lasach lub czynności związane z uprawą roślin lub hodowlą zwierząt, m.in.:

 • rolnikom,
 • pracownikom leśnym,
 • działkowiczom,
 • wojskowym przebywającym na poligonach,
 • a także funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej.

Szczepionkę zaleca się również uprawiającym turystykę pieszą i rowerową czy grzybiarzom.

Szczepienie można stosować także u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.

Szczepienie przeciw KZM nie jest refundowane, jednak wśród osób pracujących w warunkach objętych szczególnym ryzykiem powinna być opłacana przez pracodawcę.

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

materiał partnera

Pfizer - pogoda na bieganie
Autor: materiały prasowe Link: Dowiedz się więcej

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu - cena

W zależności od punktu szczepień 1 szczepionka kosztuje około od 100 do 140 zł. Cennik dla dzieci zazwyczaj podaje nieco niższe ceny, jednak nie wszędzie ceny szczepionek są rozdzielane między dorosłych i dzieci.

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu - skuteczność

Aby szczepienie było skuteczne, czyli uodporniło organizm na zachorowanie na KZM należy przed okresem żerowania kleszczy przyjąć 2 dawki szczepionki. Aby utrwalić odporność trzeba szczepić się co 3-5 lat, zgodnie z podanym niżej schematem szczepienia.

Kleszcze - mapa zagrożeń w Polsce (WSSE)
Autor: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Kleszcze - mapa zagrożeń w Polsce. Fot. WSSE

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu - ile dawek?

Szczepienie ochronne przeciw KZM obejmuje podanie trzech dawek w cyklu. Aby szczepienie było skuteczne, należy przyjąć dwie dawki szczepionki jeszcze przed okresem żerowania kleszczy. Pierwsze szczepienie przypominające należy wykonać po 3 latach, a kolejne co 3-5 lat w zależności od rodzaju użytej szczepionki i wieku osoby zaszczepionej.

Schemat szczepienia przeciw KZM:

 • 1 dawka
 • 2 dawka - od 1 do 3 m-cy po pierwszej dawce;
 • 3 dawka - od 9 do 12 m-cy po drugiej dawce;
 • Dawki przypominające - ok. 3 lat po ostatnim szczepieniu, następne dawki w odstępach od 3 do 5 lat.

Najlepszym czasem na przyjęcie pierwszej dawki szczepionki jest luty bądź marzec.

Schemat przyspieszonego szczepienia przeciw KZM

Schemat przyspieszonego szczepienia dla osób, które potrzebują szybkiego zabezpieczenia przez KZM, a na szczepienie zgłaszają się wiosną lub latem

 • 1 dawka;
 • 2 dawka (zabezpieczenie na 1 rok) - 14 dni po pierwszej dawce;
 • 3 dawka (zabezpieczenie na 3 lata) - od 9 do 12 m-cy po 2 dawce.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Polacy od kilku lat coraz liczniej przyjmują szczepienia chroniące przed kleszczowym zapaleniem mózgu. W minionym (2015) roku zaszczepiło się w Polsce 27,8 tys. osób. To ponad 2 tysiące więcej niż rok wcześniej.  Jest to efekt prowadzonych w mediach oraz w internecie kampanii społecznych uświadamiających zagrożenia niesione  przez kleszcze.

Szczegółowe informacje na temat szczepień przeciw KZM można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny oraz na stronie zaszczepsiewiedza.pl.

W artykule wykorzystano materiały organizatorów akcji "Zaszczep się wiedzą".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Odyseja2011
|

Bardzo edukacyjny artykuł, zdecydowanie się zaszczepię.

mysliwy
|

Popieram petycje w sprawie leczenia boreliozy.

m.pelikanska-rek2008@wp.pl
|

Muszą znależć sie środki na tak straszna chorobę jaką jest borelioza i inne choroby powstałe po ukąszeniu przez chore kleszcze

anonim
|

Nie rozumiem skąd taka agresywna reakcja na artykuł skoro Pani sama źle zrozumiała. Nigdzie w tekście nie jest napisane, że jest to szczepionka przeciwko kleszczom, a jedynie, że uodparnia na kleszczowe zapalenie mózgu. Następnym razem trochę więcej czytania ze zrozumiem, a mniej jadu :) PS póki co nie opracowano bezpiecznej i skutecznej szczepionki p/boreliozie.

Edyta
|

Nie ma żadnej szczepionki PRZECIWKO KLESZCZOM! Jest tylko przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu! A ta nie chroni w żaden sposób przed innymi chorobami odkleszczowymi - m.in. przed o wiele groźniejszą BORELIOZĄ!

IOZN - Instytut Ochrony Zdrowi
|

Witam! Proszę każdego, komu nie jest obcy los chorych na boreliozę. Wesprzyjcie nas w walce o poprawę leczenia boreliozy w Polsce a także m.in. o lepszą i szybszą diagnostykę, refundację leków na boreliozę, edukację lekarzy. Zbieramy podpisy do petycji dla Ministra Zdrowia. Każdy głos się liczy. Swój podpis możesz złożyć tu: http://petycje.iozn.pl/bore... Dziękuję z góry, Faustyna Guzowska, przewodnicząca polskiego Instytutu Ochrony Zdrowia Naturalnego, www.iozn.pl