Przeziębienie: objawy. Po tych objawach poznasz, że złapałaś przeziębienie

2012-09-13 10:00 Anna Ławniczak

Przeziębienie i jego objawy często nazywamy grypą. A to dwie różne choroby, choć obie wywołane są wirusami. Objawy przeziębienia są łagodniejsze i postępują wolniej niż symptomy grypy. Sprawdź, czy choroba, która cię męczy to przeziębienie.

Przeziębienie jest chorobą, która wolno zdobywa teren i rozwija się stopniowo. Tym objawy przeziębienia różnią się od grypy atakującej nagle i gwałtownie. Przeziębienie zaczyna się od pogorszenia samopoczucia i zmęczenia. Ten spadek energii jeszcze nie budzi naszej czujności, ale osoby, które dobrze znają swój organizm często wtedy mówią: Chyba coś mnie bierze.

Przeziębienie objawy

Przeziębienie bardzo często zaczyna się od drapania w gardle. Czasem ból pojawia się wysoko, w najbliższym sąsiedztwie nosa, czasem rodzi się głębiej - bliżej krtani. Zależnie od wirusa, który nas zaatakował (a może to być jeden z ponad 200 wirusów powodujących przeziębienie) coraz mocniej boli nas gardło albo drapanie gardła przechodzi w kichanie i dostajemy kataru. Wydzielina początkowo jest wodnista i mamy uczucie, że leje nam się z nosa. Katarowi może towarzyszyć ból głowy i uczucie zapychania się nosa oraz zatok. Przeziębienie często przebiega z podwyższeniem temperatury. Zwykle jest to stan podgorączkowy, ale zdarzają się infekcje z gorączka dochodzącą do 38 st. C. Objawy przeziębienia nasilają się stopniowo przez 4-6 dni.

Objawy przeziębienia w pełnym rozkwicie

Kiedy po kilku dniach przeziębienie się wykluje wydzielina z nosa staje się gęściejsza. Mamy uczucie zatkanego nosa i trudności z oddychaniem, zwłaszcza nocą.Mówimy przez nos, wyraźnie zmienionym głosem. Wydzielina spływa do gardła i może wtórnie nadkażać gardło wywołując ból oraz powodując kaszel. Na tym etapie kaszel jest zazwyczaj mokry, możemy mieć problemy z odksztuszaniem gęstej wydzieliny.

Kiedy objawy przeziębienia wycofują się

Przeziębienie z reguły trwa około tygodnia czasem nieco dłużej. Objawy przeziębienia zaczynają ustępować po 6-7 dniach. Zaczynamy czuć się lepiej, wraca nam energia, choć uczucie podrażnionego nosa może nam towarzyszyć jeszcze przez kilka dni - do tygodnia. Błony śluzowe stopniowo się obkurczają i zaczynamy normalnie mówić. Możemy mieć jeszcze uczucie podrażnionego gardła i pokasływać. Jednak objawy powinny w kolejnych dniach wygasnąć. Jeżeli znów się nasilą, pojawi się ból gardła, wzrost temperatury lub silniejszy kaszel - należy pójść do lekarza. Najprawdopodobniej wirusy utorowały drogę bakteriom i doszło do bakteryjnego powikłania przeziębienia. Lekarz najprawdopodobniej przepisze antybiotyk, by uchronić nas przed rozwojem zapalenia zatok lub zapalenia oskrzeli.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ja
|

Niekoniecznie, przeziebienie to po angielsku 'cold' co znaczy zimny. A podczas przeziebienia zadko wystepuje goraczka (jesli juz to nie przekracza 38,5stopnia) wiec to ma sens.

Karolina
|

Strasznie boli mnie gardło i przełyk ? Czy jestem przeziębiona?
Czy po prostu coś rozkwita i dlatego mam kaszel?

arthurgordon
|

Więc "przeziębic"można się i w saunie...Idiotyczne nazwanie infekcji

Dunia
|

Ja jak mam z czymś problem na tle zdrowia i medycyny to zaglądam na badania-medyczne.pl

Wanda
|

Kiedy złapało mnie przeziębienie to przede wszystkim wygrzewałam się i piłam dużo soku z malin i czarnego bzu - pomogło, a ja nie musiałam sięgać po drastyczne środki typu tabletki i inne takie.

jami
|

ja mam alergika i muszę przestrzegać zaleceń od alergologa. Mam podawać przeciwzapalny na gorączkę i początek przeziębienia. Dodatkowo kontrolować kaszel i robić nebulizację albo z soli fizjologicznej albo określonych leków na receptę.

luka
|

ja, ostatnio jak miałam kryzys i złapało mnie przeziębnie brałam syrop swoich dzieciaków i okazuje się że szybko postawił mnie na nogi.