Przeziębienie: objawy. Po tych objawach poznasz, że złapałaś przeziębienie

2012-09-13 10:00

Przeziębienie i jego objawy często nazywamy grypą. A to dwie różne choroby, choć obie wywołane są wirusami. Objawy przeziębienia są łagodniejsze i postępują wolniej niż symptomy grypy. Sprawdź, czy choroba, która cię męczy to przeziębienie.

PRZEZIĘBIENIE: objawy. Po czym poznasz, że złapałaś przeziębienie
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Przeziębienie objawy

Spis treści

  1. Przeziębienie objawy
  2. Objawy przeziębienia w pełnym rozkwicie
  3. Kiedy objawy przeziębienia wycofują się

Przeziębienie jest chorobą, która wolno zdobywa teren i rozwija się stopniowo. Tym objawy przeziębienia różnią się od grypy atakującej nagle i gwałtownie. Przeziębienie zaczyna się od pogorszenia samopoczucia i zmęczenia. Ten spadek energii jeszcze nie budzi naszej czujności, ale osoby, które dobrze znają swój organizm często wtedy mówią: Chyba coś mnie bierze.

Przeziębienie objawy

Przeziębienie bardzo często zaczyna się od drapania w gardle. Czasem ból pojawia się wysoko, w najbliższym sąsiedztwie nosa, czasem rodzi się głębiej - bliżej krtani. Zależnie od wirusa, który nas zaatakował (a może to być jeden z ponad 200 wirusów powodujących przeziębienie) coraz mocniej boli nas gardło albo drapanie gardła przechodzi w kichanie i dostajemy kataru. Wydzielina początkowo jest wodnista i mamy uczucie, że leje nam się z nosa. Katarowi może towarzyszyć ból głowy i uczucie zapychania się nosa oraz zatok. Przeziębienie często przebiega z podwyższeniem temperatury. Zwykle jest to stan podgorączkowy, ale zdarzają się infekcje z gorączka dochodzącą do 38 st. C. Objawy przeziębienia nasilają się stopniowo przez 4-6 dni.

Objawy przeziębienia w pełnym rozkwicie

Kiedy po kilku dniach przeziębienie się wykluje wydzielina z nosa staje się gęściejsza. Mamy uczucie zatkanego nosa i trudności z oddychaniem, zwłaszcza nocą.Mówimy przez nos, wyraźnie zmienionym głosem. Wydzielina spływa do gardła i może wtórnie nadkażać gardło wywołując ból oraz powodując kaszel. Na tym etapie kaszel jest zazwyczaj mokry, możemy mieć problemy z odksztuszaniem gęstej wydzieliny.

Kiedy objawy przeziębienia wycofują się

Przeziębienie z reguły trwa około tygodnia czasem nieco dłużej. Objawy przeziębienia zaczynają ustępować po 6-7 dniach. Zaczynamy czuć się lepiej, wraca nam energia, choć uczucie podrażnionego nosa może nam towarzyszyć jeszcze przez kilka dni - do tygodnia. Błony śluzowe stopniowo się obkurczają i zaczynamy normalnie mówić. Możemy mieć jeszcze uczucie podrażnionego gardła i pokasływać. Jednak objawy powinny w kolejnych dniach wygasnąć. Jeżeli znów się nasilą, pojawi się ból gardła, wzrost temperatury lub silniejszy kaszel - należy pójść do lekarza. Najprawdopodobniej wirusy utorowały drogę bakteriom i doszło do bakteryjnego powikłania przeziębienia. Lekarz najprawdopodobniej przepisze antybiotyk, by uchronić nas przed rozwojem zapalenia zatok lub zapalenia oskrzeli.