Grypa żołądkowa. Jak uniknąć zakażenia?

2014-02-25 7:04

Grypa żołądkowa wywołana jest atakiem wirusów - najczęściej są to rotawirusy, czasem norowirusy lub adenowirusy. Jak uniknąć zarażenia tymi wirusami i grypy żołądkowej? Pierwsze przykazanie to często myć ręce - lepiej być posądzonym o nerwicę natręctw, niż spędzić trzy dni w toalecie. Co jeszcze możesz zrobić,by uniknąć grypy jelitowej?

Grypa żołądkowa. Jak uniknąć grypy żołądkowej
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Jak uniknąć grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa (grypa jelitowa) spowodowana jest przez wirusy rotawirusy, norowirusy lub adenowirusy, które wnikają w błonę śluzową jelita i niszczą ją powodując wystąpienie bardzo nieprzyjemnych objawów. Jak uniknąć grypy żołądkowej, która powoduje silna biegunką, nudności i wymioty, zdarza się też wysoka gorączka. Co robić, by uniknąć zakażenia wirusami powodującymi grypę żołądkową?

Grypa żołądkowa profilaktyka: myj ręce

Jeśli chcesz uniknąć grypy żołądkowej myj ręce. To podstawowa zasada pozwalająca uniknąć wielu chorób, a już zwłaszcza tych, które zakażają układ pokarmowy. Myj ręce zawsze po wyjściu z toalety, po powrocie do domu (czy też po przyjściu do pracy, powrocie, gdy wychodzisz gdzieś na zewnątrz). Kiedy panuje epidemia grypy żołądkowej, miej przy sobie antybakteryjne wilgotne chusteczki lub żel do stosowania bez wody. Przetrzyj dłonie po tym jak się z kimś witasz podając rękę, zwłaszcza jeśli macie potem zasiąść do posiłku. Lepiej wyjść na nerwicowca jak detektyw Monk niż zachorować.

Grypa żołądkowa profilaktyka: unikaj chorych

Unikaj osób, u których wystąpiły pierwsze objawy grypy żołądkowej. Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa. Jeśli jesteś szefem - chorego na grypę pracownika natychmiast odsyłaj do domu. Dobrze jest też przetrzeć klawiaturę jego komputera, słuchawkę telefonu i inne przedmioty, których dotykał antybakteryjna chusteczką. Jeśli w przedszkolu twojego dziecka panuje grypa żołądkowa, zostaw je w domu. Lepiej stanąć na głowie i znaleźć inną opiekę dla dziecka, niż narazić je na atak wirusów i sprowadzić chorobę do domu.

Grypa żołądkowa: zachowuj ostrożność

Jeśli w domu pojawiła się grypa żołądkowa, myj ręce dwa razy częściej, przecieraj  chusteczkami lub płynem dezynfekcyjnym klamki, myj często sedes środkiem  dezynfekującym (np. domestosem, po każdym wyjściu chorego z toalety, używaj przy tym rękawic) i proś, żeby zawsze zamykał klapę. Po zakończonej chorobie dokładnie umyj całe mieszkanie. Gdy ktoś z twoich znajomych lub kolegów twojego dziecka choruje na grypę żołądkową nie odwiedzajcie go i to jeszcze przez tydzień po minięciu objawów. Chory przestaje zaraża dopiero wtedy, gdy zniszczona śluzówka jelita złuszczy się o odnosi.