Pasożyt oczu i rzęs atakuje też inne części ciała. Gdzie jeszcze znajdziesz nużeńca?

2021-05-17 13:47

Nużeniec to mikroskopijny pajęczak, który zasiedla okolice rzęs i powiek większości dorosłych ludzi. Dolegliwości wywołane przez tego pasożyta bywają mylone z symptomami innych chorób skóry oraz oczu, a także z reakcjami alergicznymi. Ale nużeniec występuje nie tylko w okolicach oczu. Gdzie jeszcze można go znaleźć?

Swędzenie brzegów powiek, uczucie suchości lub pieczenia oczu, nawracające gradówki, jęczmienie, a nawet wrażenie, że coś drąży skórę powiek – takie są efekty aktywności nużeńca. Wywoływaną przez niego chorobę – nużycę lub demodekozę – leczy się miesiącami. Ale czy dotyczy ona wyłącznie okolic oczu?

Czy nużeniec atakuje wyłącznie okolice oczu?

Czy nużeniec atakuje wyłącznie okolice oczu?

Doktor Mariusz Rowiński – ekspert i specjalista, który na co dzień leczy z nużycy pacjentów Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie – opowiada o innych obszarach ludzkiego ciała, w których można natrafić na tego pasożyta:

Nużeniec może być również odpowiedzialny za zmiany skórne kojarzone w tej chwili z trądzikiem różowatym. Diagnostyka jest podobna do diagnostyki z rzęs. Sprowadza się do pobrania zeskrobin skórnych z miejsca podejrzanego o obecność nużeńca za pomocą specjalnej techniki zwanej techniką celofanową. Polega ona na przyklejeniu na miejsce podejrzane o obecność nużeńca specjalnego plastra, uprzednio wzruszywszy nabłonek, i ocenie tego preparatu w mikroskopie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.