ORTOKOREKCJA: soczewki kontaktowe leczą WADY WZROKU

2015-04-23 10:23

Nie lubisz nosić okularów? Możesz skorzystać z ortokorekcji - metody leczenia wady wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych. Noszona soczewka powoduje zmianę kształtu rogówki, w efekcie krótkowidz, po jej zdjęciu, lepiej widzi!

ORTOKOREKCJA: soczewki kontaktowe leczą WADY WZROKU
Autor: Thinkstockphotos.com Ortokorekcja to nieinwazyjna metoda leczenia wad wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych.

Spis treści

 1. Ortokorekcja - zmiana kształtu rogówki
 2. Skuteczność ortokorekcji
 3. Ortokorekcja krok po kroku

Czy wiesz, że krótkowzroczność można leczyć, nosząc soczewki kontaktowe? Ta metoda nazywa się ortokorekcja. Krótkowzroczność rozwija się najczęściej w okresie dojrzewania. Zwykle jest skutkiem wydłużenia osi gałki ocznej lub nadmiernego uwypuklenia rogówki - soczewki pokrywającej gałkę. Dlatego krótkowidz dobrze widzi z bliska, a ma kłopot z widzeniem na odległość. Ta wada wzroku może się pogłębiać, np. gdy nasza praca wymaga patrzenia z bliska albo godzinami siedzimy przy komputerze, nad książkami.

Ortokorekcja - zmiana kształtu rogówki

W latach sześćdziesiątych okuliści z Kanady i USA zauważyli, że soczewki kontaktowe na jakiś czas zmieniają kształt rogówki - ulega ona spłaszczeniu. W efekcie krótkowidz po zdjęciu soczewki lepiej widzi! Po tym odkryciu firmy optyczne pracowały nad wytworzeniem wysokopolimerowego materiału na soczewki, które nadawałyby rogówce właściwy kształt, a przy tym były bardzo lekkie i przyjazne dla oka, np. m.in. przepuszczały tlen.

Skuteczność ortokorekcji

Ortokorekcja (OrtoK) jest najskuteczniejsza przy wadzie wzroku do -4,5 dioptrii i astygmatyzmie do -1,5 dioptrii. Większe wady koryguje się tylko częściowo i wtedy trzeba nosić okulary, ale słabsze o 4 dioptrie. Ortosoczewki u dzieci, po 10 roku życia, nie tylko korygują wadę, ale sprawiają, że się nie powiększa lub pogłębia się wolniej.Skuteczność metody zależy od systematycznego zakładania soczewek i od podatności naszej rogówki. Zmiany kształtu rogówki są odwracalne. Gdy nie zakładamy soczewek na noc, po kilkunastu dniach wraca do poprzedniego stanu.

Ortokorekcja krok po kroku

 • Okulista określa moc soczewek i konfrontuje ją z tzw. komputerowym badaniem wzroku. Bada stan przedniej części oka i jego dna.
 • Następnie keratotopograf, czyli komputer ze specjalnym oprogramowaniem, sporządza kolorową mapę rogówki, wskazującą, gdzie jest ona bardziej wypukła, a gdzie wklęsła. Na tej podstawie dopasowuje kształt ortosoczewek do kształtu rogówki w jednym i w drugim oku.
 • Specjalista przymierza nam próbne soczewki ortokeratologiczne i sprawdza ich ułożenie na rogówce. Nosimy je dwie godziny, po czym optometrysta ocenia, czy nasze oczy tolerują je i czy zmiany kształtu rogówki są dostateczne.
 • Teraz zamawiane są dla nas właściwe soczewki ortokeratologiczne. Zostają sprowadzone z USA, ponieważ w Europie się ich nie produkuje.
 • Przy ich odbiorze przechodzimy wstępny kurs ortoleczenia. Na badanie kontrolne zgłaszamy się po dwóch, trzech dniach.
 • Przez trzy miesiące zakładamy soczewki co noc, przez kolejne trzy, po kontroli, na co drugą noc. Gdy ortoleczenie da oczekiwane rezultaty, możemy zakładać soczewki co trzecią noc. Komplet ortosoczewek i środki do pielęgnacji kosztują 2 tys. zł. Soczewki te służyć mogą przez dwa lata.
Ważne

 • Ortokorekcję poleca się przede wszystkim: sportowcom, osobom pracującym w zapylonych i zadymionych pomieszczeniach, dzieciom i młodzieży, u których hamuje postęp wady wzroku.
 • Do ortokorekcji nie będziemy zakwalifikowani, jeśli mamy: rogówkę zbyt płaską lub zbyt wypukłą, chorobę zwaną stożkiem rogówki.
 • miesięcznik "Zdrowie"